Kedilerin Gelisimi

Kedilerin normal gebelik süresi 2 aydır. 2 aydan uzun süren gebeliklerde bir sorun olma olasılığı yüksektir. Gebe kedilerde iştahsızlık, akıntı ve hareketsiz kalma gibi durumlar doğumun zor geçeceğinin işaretidir. Kedilerde bu gibi durumlarla karşılaşıldığında veterinere başvurmak gereklidir.

Kedilerin dokunma, koku alma ve yön duyguları anne karnında gelişir. Yenidoğan kedilerde işitme duyusu ise henüz gelişmemiştir. İşitme duyuları 1 hafta içinde gelişir. İşitme duyusu gelişimi 1. ayın sonuna kadar devam eder.

Yavru kediler annelerini kokularıyla tanırlar. Yavruların koku duyuları oldukça kısa sürede gelişimini tamamlar. 3 haftalık olan kediler koku gelişimini tamamlamıştır. Kedilerin koku duyuları köpeklerinki kadar gelişmiştir. Fakat kediler bu duyularını köpekler gibi kullanmazlar.

Yavru kedilerin gözleri 10 günlük olduklarında yavaş yavaş açılmaya başlar.
Kedilerin Gelisimi
Yavru kedilerin 4. haftalarını doldurduklarında çevrelerindeki nesneleri görmeye başlarlar. Görme duyusunun tam olarak gelişmesi ise 4. ayın sonuna kadar devam edecektir.

Yenidoğanlarda henüz vücut ısısı dengelenmediği için yavrular ilk günlerde sürekli annelerine ve kardeşlerine sokulurlar. Bu durum yaklaşık 6-7 hafta boyunca devam eder.

Kediler doğdukları andan sonraki 10 güne kadar sürünerek ilerler. 4 haftalık olduklarında yürüme çalışmalarına başlamışlardır. Bir kaç hafta içinde ise koşmaya başlarlar.

Kedilerin anne sütüne devam etme süresini anne belirleyecektir. Yavrular ise 4. haftalarını doldurduklarında anne sütü haricinde olan besinleri keşfetmeye başlarlar. Anne sütü haricinde yan besinlerden tüketmeye başlayan yavrular yavaş yavaş anne sütünden uzaklaşırlar.

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 930
favori
like
share