Alanya üçüncü zaman mahsûlü olarak Torosların bir parçasını teşkil eden 250 m. yükseklikte bir yarımada fay sistemi ile Torosların ayrılan bugünkü kıyı düzlüğünden oluşmuştur. Kıyı düzlüğü zamanla Sak, Oba ve Dimçaylarının getirdiği aliviyonlarla dolarak bugünkü durumu almıştır.

Birinci zaman teşekkülü olan, şist arazi üstüne oturan Toroslar mavi siyah kalkerlerden oluşmuştur. Alanya bu durumdan dolayı deprem bölgesi dışında kalmaktadır. Alanya, Antalya -Mersin Karayolunun 135. km'sinde kurulmuş olup, tarihi dönemlerde iskan edilen yarımadanın önemi daha sonraki dönemlerde azalmış ve iskan Toros dağları ve deniz arasındaki dar kıyı şeridine kaymıştır. İlçe Manavgat, Gündoğmuş, Hadım(Konya) ve Gazipaşa ilçeleri ile çevrili olup, yüzölçümü 1582 km2'dir.

Akdeniz ikliminin en belirgin özelliği Alanya'da görülmektedir. Kışlar ılık ve yağışlı; yazlar sıcak ve kuraktır. Yeraltı suyu bakımından zengindir. Sınırları içerisinde Oba çayı, Kargı çayı, Sedire çayı ve Sak suyu gibi akarsuları vardır. Bu sular tarımda da kullanılmaktadır. Dar sahil şeridinde, muz, narenciye, seracılık ve sebzecilik çok gelişmiştir. Bitki örtüsü 750 - 1000 metreye kadar makilik, bodur ağaçlar, 1000 metreden sonra Karaçam ve Sedir ormanları görülür. Bu güzel coğrafi yapı ve tarih Alanya'nın bir turizm merkezi olması sağlamıştır.


Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 501
favori
like
share
Sindy Tarih: 10.12.2007 09:18
paylasim icin tesekkurler cihanasran