Ev dekor modasında küçümsenemeyecek kadar hızla büyüyünen bir akım var: Vintage, diğer adıyla ikinci el.Eski eşyaları alıp, kendinize göre şekillendirmeyi seviyorsanız, siz tam bir vintage tutkunuzunuz demektir. Belki daha önce adını hiç duymadınız ama farkında bile olmadan bir akımın içinde yer aldınız. Peki nedir bu vintage meselesi? Vintage moda; ikinci el eşyaları ya da eski eşyalarınızı yenileyip, onları çok şık ve evinizle uyumlu hale getirmektir. Geçmişi olan eşyaları kullanıp, hikayesi olan mekanlar yaratmaktır. Vintage kelime anlamı olarak, bağ bozumu demektir. Şarapçılıkta ortaya çıkan bu kelime daha sonraki yıllarda otomobil ve dekorasyon sektöründe de kullanılmaya başlanmış. Modada bir kıyafetin vintage olması için mutlaka bir döneme ait olması yada belli bir tasarımcı imsası taşıması gerekiyor. Bu yüzden her ikinci el kıyafet vintage olmuyor. Uzmanlara göre vintage bir kıyafetin en az elli yıllık, antika sayılabilmesi için de asırlık olması gerekiyor.

Vintage teriminin dekorasyonda kullanımı da bu çizgiye paralel gidiyor. Bu gün artık popüler olmayan fakan döneminin en iyilerini tanımlarken, vintage kelimesi kullanılıyor. Bu kelime ille belli bir dönemi değil, geçmişteki herhangi bir dönemi nitelemek için kullanılabilir. Fakat vintage terimini en çok 50, 60 ve 70 li yılları yansıtan eşyalar için kullanıyoruz.

Vintage ev, işte bu çerçevede geçmişe ait form ve dokular kullanılarak dekore edilen ev demek. Ancak eşyaları oldukları gibi kullanmıyoruz, bir çeşit modifiye yaparak, yeni akımlarla bu tarzları birleştiriyoruz. Örneğin Art Deco bir kanepeyi bu günün iri çiçekli kumaşlarıyla bir araya getirerek kullanabilirsiniz.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 470
favori
like
share
ezgili dünyam Tarih: 15.12.2007 09:33
Annemlerin ardiyasında 2 tane arslan bacaklı sehpa buldum, ama malesefki en üstüne formika kaplatmışlar ve bacaklarını boyatmışlar, şimdi onları orjinal hallerine getirmek istiyorum. Çocukluk fotoğraflarımda o sehpalar var. Geçmişe ait bir şeyler kalsın istiyorum.
Sindy Tarih: 10.12.2007 12:21
tesekkurler SU-PERISI