[url]http://www.microsoft.com/turkiye/athome/security/email/options.mspx[/url]Ne kadar uğraşıyor olsanız da, şüphesiz istemediğiniz e-posta veya anlık iletiler almışsınızdır. Burada tüm bu çöpler için ne yapabileceğinizi bulabilirsiniz.

İstenmeyen postayı yoksayın
• Önemsiz e-posta iletilerini açmadan silin. Bazen, istenmeyen postayı açarak gönderenlerin dikkatini çekersiniz.

• Meşru bir kaynaktan geldiğinden emin olmadıkça istenmeyen postaya yanıt vermeyin. Buna, bir "Beni listenizden çıkarın" yanıtı gönderme seçeneği sunan iletiler de dahildir.

• E-posta ve anlık iletilerde kişisel bilgilerinizi vermeyin. Bu bir aldatmaca olabilir. Çoğu gerçek şirket e-posta ile kişisel bilgileri sormaz. Güvendiğiniz bir şirket (örneğin, kredi kartı şirketiniz veya bankanız) kişisel bilgilerinizi soruyor gibi görünüyorsa konuyu araştırın. Kredi kartınızın arkasından, faturadan veya bir telefon defterinden kendiniz şirketin telefon numarasını bulun ve arayın; e-postadaki numaraları aramayın. Gelen istek gerçekse, şirketin müşteri hizmetleri bölümü size yardımcı olacaktır.

• Göndereni biliyor olsanız bile, e-posta veya anlık iletilerdeki ekleri açmadan ve bağlantıları tıklatmadan önce iki kere düşünün. Ekin veya bağlantının güvenli olduğunu gönderen tarafından doğrulayamıyorsanız iletiyi silin. (Emin olmadığınız bir iletiyi açmanız gerekiyorsa, önce sabit diskinize kaydedin; böylece virüsten koruma yazılımınız siz açmadan eki denetleyebilir.)

• İstenmeyen postalara uyarak hiçbir şey satın almayın ve hiçbir hayır kurumuna bağış yapmayın. İstenmeyen posta gönderenler sık sık kendilerinden alışveriş yapan kişilerin e-posta adreslerini satar veya takas ederler; bu nedenle, istenmeyen posta üzerinden alışveriş yaparsanız daha da çok istenmeyen posta alabilirsiniz. Ayrıca, teklif ettikleri şeyleri satın alan kişilerin üzerinden para kazanabilirler, üstelik oldukça yüksek miktarlarda. İstenmeyen posta aracılığıyla satılan ürünleri almaktan kaçının ve bunların iş hayatından silinmesine yardımcı olun.

Dolandırıcılar, insanların diğerlerine yardım etme duygusunu istismar ederler. Desteklemek istediğiniz bir hayır kuruluşundan e-posta ile bir istek alırsanız, bağış dolandırıcılıklarına dikkat edin ve nasıl katkıda bulunabileceğinizi öğrenmek için doğrudan kuruluşu arayın.

• Zincir e-postaları iletmeyin. E-posta adresinizin kimler tarafından görüleceğini denetleyemeyeceğiniz gibi, asılsız haberlerin veya virüslerin yayılmasına katkıda bulunabilirsiniz. Ayrıca, istenmeyen posta gönderenlerin zincir e-postalar başlatarak e-posta adreslerini toplamaya çalıştıklarını bildiren raporlar bulunmaktadır. Bir iletinin asılsız olup olmadığından emin değilseniz, Hoaxbusters gibi bir siteden yararlanabilirsiniz.


Not: Kendi hesabınızdan gönderilmiş gibi görünen istenmeyen posta almak rahatınızı kaçırabilir. İlk bakışta, hesabınızın birisi tarafından ele geçirilip size posta gönderildiğinden veya daha da kötüsü, başkalarına sizden gelmiş gibi görünen posta gönderdiğinden şüphelenebilirsiniz. Gerçek şu ki, bu korkularınız boşa olmayabilir. Büyük olasılıkla, istenmeyen posta göndericisi (sizin e-posta adresinizi de içeren) sahte üstbilgiler kullanarak önemsiz e-postalarını gerçek gibi göstermiş ve iletinin bazı e-posta filtrelerinden geçmesini sağlamıştır.


Sahte ve tahkir edici e-postaları rapor edin
Tahkir edici, taciz eden veya tehdit içeren e-posta iletileri alırsanız ya da sızdırma dolandırıcılığı amaçlı e-postanın hedefi olursanız bunları rapor edin. Elinize hiçbir şey geçmese bile, bir başkasının kurban olmasını önleyebilirsiniz.

• Tahkir edici, taciz eden veya tehdit içeren e-posta iletilerini Internet Servis Sağlayıcınıza (ISS) rapor edin. Bunu nasıl yapacağınızı öğrenin.

• Sızdırma dolandırıcılığını ve diğer sahte e-postaları, adı kullanılan şirkete bildirin. Kuruluşla, aldığınız e-posta aracılığıyla değil, doğrudan bağlantı kurun. Şirketin bu tür kötüye kullanımları bildirmek için özel bir e-posta adresi olabilir; örneğin MSN, bu amaçla [email]abuse@msn.com[/email] adresini kullanır.

İpucu: MSN Hotmail kullanıyorsanız, önemsiz e-postayı hiç açmadan Junk (İstenmeyen Posta) düğmesini kullanarak rapor edebilirsiniz. Microsoft Outlook veya MSN Hotmail gibi bir Microsoft e-posta programı kullanıyorsanız, tahkir edici veya sahte e-postayı nasıl rapor edebileceğinizi öğrenin.

• Şikayetinizi ABD Federal Trade Commission (FTC) kuruluşuna bildirin.İstenmeyen postayla savaşmaya yönelik FTC ipuçlarını inceledikten sonra şikayetinizi bildirin. (Yalnızca ABD'deki siteler.)

• Network Abuse Clearinghouse kuruluşunun yardımıyla harekete geçmeleri için şikayetinizi sistem yöneticilerine iletin (yalnızca ABD'deki siteler).

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 960
favori
like
share
ASİ-ADANALI Tarih: 05.01.2010 21:15
saolasın tsk
rüzgar54 Tarih: 01.10.2008 19:34
sizler de olmasanız biz cahil kalacağız vallaha ,kardeşim eline emeğine sağlık
ati007 Tarih: 23.09.2008 21:04
yararli bilgi icin tesekkur ederim iyi calismalar.