İBRAHİM HAKKI HZ. ve IŞIK HADİSESİ
[COLOR="skyblue"]İbrahim Hakkı Hz.'nin sahip olduğu pozitif ilimleri en iyi gösteren eserlerden biri de, şu anda bulunduğumuz yer olan "KAL'AT-ÜL ÜSTAT" ile ilgili dünyaca ün yapmış "IŞIK HADİSESİ" dir.

İbrahim Hakkı Hazretleri'nin hocası için yaptırdığı ve kendisinin de içinde hocasının ayak ucuna defnedilmeyi vasiyet ettiği astronomi ve mimari bilim harikası türbenin yanısıra 8 köşeli ve 10 m yüksekliğinde bir kule yapar. Bu türbenin tam doğusuna, gördüğümüz duvarı harçsız taşlarla inşa eder.

Gece ve gündüzün eşit olduğu ve yeni yılın başlangıcı olan 21 Mart'ta güneş bu duvarın ardından doğmaktadır. Tepeden ve duvardan dolayı bütün Tillo gölgede kalırken, duvardaki açıklıktan giren güneş ışığı, türbenin kulesine, oradan da kırılarak türbenin penceresinden içeri girer ve hocası İsmail Fakirullah Hz.'nin başucunu bir kaç saniye aydınlatır.

Bununla ilgili olarak İbrahim Hakkı Hz.: "Yeni yılda doğan güneş ilk olarak hocamın baş ucunu aydınlatmazsa, ben o güneşi istemem" diyerek, hocasına olan saygısını göstermektedir.

Maalesef bu sistem türbenin restorasyonunda bozulmuş yerli ve yabancı birçok bilim adamının uğraşmasına rağmen düzeltilememiştir.


Bu da kale'nin yakından görünüşü.. flatron44 (Onur abimin katkılarıyla)

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1991
favori
like
share
burak_narin_56 Tarih: 15.01.2009 22:15
paylaşımın için tşk edirm.
keder Tarih: 04.10.2008 23:04
bu bir gerçek gidip gördüm köy öbür tarafta çerçeve başka tarafa vuruyor ama taşla oynadılar ve ayarını bozdular kim geldiyse yapamadı amerikalı fransız kim se yapamadı ve o kaleyi görüncede şok oldular
ymert76 Tarih: 21.04.2008 17:56
TEŞEKKÜRLER