Intel uzun yıllar savunduğu saat-hızı felsefesini değiştiriyor. Çiplerde önbellek öne çıkıyor. 2005 yılında, Pentium 4 işlemcilerde 2 MBlik önbelleğe geçiş gerçekleşecek. Pentium 4ün 4 GHzlik çipi bu nedenle kaldırıldı.

Dünyanın en büyük çip üreticisi, son dakika kararı ile 4 GHzlik P4 işlemcisini piyasaya çıkarmaktan tümüyle vazgeçtiğini duyurdu. Kararın altında daha genel bir strateji yatıyor. Şirket çiplerin performanslarını artık saat hızından farklı parametrelerle değerlendirmeye yöneliyor. Bunların başında da çipin, sistemin diğer parçaları ile iletişimindeki verimi ve önbellek geliyor. Yerine 3.8 GHz işlemcisini vaktinde yetiştirmeye çalışacak. Piyasaya çıkması kesin Pentium 4ün 3.8 GHzlik versiyonu 2 MBlik önbelleğe sahip olacak.

2 MBLİK ÖNBELLEKLER GELİYOR

NTVMSNBC-Teknolojiye konuşan Intel Ortadoğu-Afrika-Türkiye İş Geliştirme Müdürü Seyhun Dede, salt saat hızı artırmanın performansa katkısının sınırlı kaldığını belirtti. Dede, Pentium 4 serisinin sadece 1 MB önbellekli 4 GHz işlemcisinin kaldırıldığını, diğer çiplerin ise üretimine devam edileceğini söyledi. Intel, saat hızının yanı sıra çiplerin önbelleklerini güçlendirmek suretiyle veri iletimi kapasitesini artırarak, işlem hızını artırmayı umuyor. Çiplerin performansının önbellek ile direkt alakalı olduğunu savunan Dede, gelecek aylarda çıkacak çiplerde Ağırlık noktası ön bellek olacak. Buna göre, 2005in ilk çeyreğinden itibaren 2 MBlik işlemciler piyasaya çıkaracak. Bunlar 3 GHzden 3.8 GHzye kadar sıralanacak dedi. Mevcut 1 MBlik P4 çiplerin ise üretimi bir süre daha sürecek.
Seyhun Dede, çiplerin şimdilik 90 nanometre mimarisinde olduğunu, fakat gelecekte 65 nanometre mimarisine geçileceğini ifade etti. Mevcut P4lerde önbellekler 1MB idi.

ÖNBELLEK ÖNEM KAZANDI

Intelin strateji değişikliğinin altında genel olarak megahertz ile ölçülen saat hızından ayrılış yatıyor. Intel için saat hızından bağımsız diğer bileşenlerin yeni çiplerde öne çıkacak. Seyhun Dede, bunları PCI, çift çekirdek, 64 bit desteği ve Hyperthreading olarak niteliyor. Şirketin gelecek yıl için öncelikleri arasında mobil çiplerde kablosuz özellik ve ısı ayarlayıcı teknolojilere yöneleceğini belirten Seyhun Dede, ayrıca yine 2005 yılı içerisinde 2 MB önbellekli 4 GHzlik bir çipin düşünüldüğünü, ancak bunun kesinlik kazanmadığını da sözlerine ekledi.
Intel 2007 yılında piyasaya sürmeyi hedeflediği Merom kod adlı çipte şimdiye dek erişilen en verimli enerji tüketimi rakamlarına ulaşmayı planlıyor.
4 GHznin iptalinden sonra, halen en hızlı Pentium çipi 3.6 GHz olarak kaldı. Intel geçen Mayıs ayında da Prescott ciplerinin devamı niteliğini taşıyan çalışmaları durdurmuştu. Temmuz ayında ise Alvisoda ortaya çıkan tasarım problemleri nedeniyle Intel, bu serinin lansmanını gelecek yıla ertelemişti.

Wizard Wizard
Üyenin Yeni Konuları Yeni adsl tarifeleri Beckham virusu
Üyenin Populer Konuları Yeni adsl tarifeleri Beckham virusu
Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 764
favori
like
share