ŞİFALI BİTKİLERİN TOPLANMASI VE KURUTULMASI
Sifali bitkileri dogadan kendisi toplamak isteyen kisinin en azindan, temel botanik bilgilerine sahip olmasi gerekir. Bu bilgilere sahip olup olmadigini kisinin kendisi de saptayabilir. Bunun için kendine su sorulari sormalidir:

Aradigim bitkiyi dogada, hiçbir soru isaretine yer birakmayacak kesinlikle bulabilir miyim?

Bazi bitkilerin zehirli ikizleri oldugunu biliyor muyum?

Zehirli olduklari için ölüm tehlikesine yol açabilecek bitkilerle kendimi tedavi etmeye kalkismamam gerektigini biliyor muyum?

Hangi ortamlardan bitki toplayabilecegime, hangi çayirlarin, tarlalarin, orman kiyilarinin çevre kirliliginden etkilenip etkilenmedigine karar verebilir miyim?

Etkin maddelerin en yogun oldugu zamanda toplayarak, bitkilerin sifali gücünden en fazla yarari saglayabilmek için, onlari hangi mevsimde, ve günün hangi saatlerinde toplamam gerektigini biliyor muyum?

Çay hazirlayabilmek için bitkinin hangi organinin drog hazirlamaya elverisli oldugunu (çiçek, meyve, tohum, kök, kabuk veya bitkinin tümü) biliyor muyum?

Sifali bitkileri toplama sirasinda genel olarak özen gösterilmesi gereken konularin basinda, dogayi koruma kavrami yer almalidir. Bitkileri planli bir biçimde toplayiniz. Rastladiginiz bir bitki kümesinin tümünü toplamayiniz ki, bir sonraki mevsimde orada ayni bitkileri yine bulabilesiniz. Çiçeklerini, yapraklarini veya meyvelerini topladiginiz agaçlari veya çali türü bodur bitkileri hirpalamayiniz, dallarini kirmayiniz. Çayirlara, çimenliklere, çigneyip ezmeden dikkatle giriniz. Ihtiyacinizdan fazla bitkiyi toplamamaya özen gösteriniz. Drog olarak köklerinden yararlanilan bitkilerin soylarinin tükenmesine olumsuz katkida bulunabileceginizi hiçbir zaman unutmayiniz.

Sifali bitkileri kendisi toplamak isteyen kisi, bilgisizlik veya yanlislikla zehirli bitki kullanarak büyük bir sorumluluk altina girebileceginin bilincinde olmalidir. Bitki toplamaya yardim eden çocuklarin sürekli kontrol altinda tutulmalari gerekir. Kesin olarak teshis edemediginiz bitkileri toplamayiniz. Onlari, eger rastlayabilirseniz, güvenebileceginiz bir sifali bitki saticisindan, belki de kullanima çok daha elverisli durumda satin alabilirsiniz!

Sifali bitkileri toplayabilmek için, onlari tanimak gerekir. Eger onlari taniyorsaniz, dikkat etmeniz gereken konular, dogru zamanda, uygun yerde ve gerektigi biçimde toplamaya özen göstermektir. Kazanilmis deneyimlere göre, en basarili tedavileri, yeni toplanmis taze bitkiler saglar. Taze bitkiler Subat sonundan baslayarak Kasim sonuna kadar toplanabilir. Kis için kurutulmus bitkilerden, pek büyük olmayan bir stok hazirlamak yeterlidir. Bunun için onlari en etkili olduklari zamanda toplamaya özen göstermelisiniz.

Çiçeklerde en etkili zaman, çiçeklenme baslangicinda

Yapraklarda en etkili zaman, çiçeklenmeden önce ve çiçeklenme zamaninda

Köklerde en etkili zaman, ilkbahar baslangicinda ve sonbaharda

Meyvelerde en etkili zaman, olgunluk zamanidir.

Elbette, su özelliklere de özenle dikkat etmek gerekir: Yalnizca saglikli, temiz ve hasaratsiz (larvasiz, kurtsuz ve böceksiz) bitkiler toplanmalidir. Günesli günlerde bitkiler sabah erken saatte toplanmalidir.

TOPLAMA YAPILAMAYACAK YERLER

Kimyasal gübre kullanilmis veya ilaçlama yapilan bahçeler, tarlalar, çayirlar

Kirli ve mikroplu sularin kiyilari, tren yollari, karayollari ve endüstri alanlari civarlari

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 427
favori
like
share