TRAKYA Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümü tarafından geliştirilen ‘Akıllı Tahta’ programı, işitme engellilerin daha çabuk okuma- yazma öğrenmesini sağlayacak. 3 yıl süren çalışmaların ardından deneme amaçlı Şehit Öğretmen Adnan Tunca İşitme Engelliler Okuluna kurulan sistem sayesinde işitme engelli öğrenciler, kelimelerin hem okunuşunu hem de yazılışını daha kolay öğrenme imkanı bulacak.

İşitme Engellilerin kullanması için geliştirilen programın daha önce Finlandiya’da kullanıldığını belirten Şehit Öğretmen Adnan Tunca İşitme Engelliler Okulu Müdürü Tunçer Çakırlı, “Finlandiya’da kullanılan program bizim kullandığımız program kadar gelişmiş değil. Bu program Türkiye’de ve dünyada ilk defa kullanılmakta. Akıllı Tahta ile işitme engellilere büyük kolaylık sağlanacak ve okuma yazmayı daha kolay öğrenecekler” dedi.

Akıllı tahta sayesinde eğitimde önemli bir ilerleme yaşadıklarını belirten müdür Çakırlı şöyle devam etti:

“Öğrencilerimiz tahtada harflerin nasıl yazıldığını gördükten sonra dudak hareketleriyle okunmasını da görebilmekte. Bu da öğrencilerin gelişimi için çok önemli. Harfler öğrencilere tahta üzerinde nasıl tanıtılıyorsa, görüntülü olarak hafızasına kaydederek öğrencilere tekrar gösteriyor. Böylece öğrencilerin kelime hazinelerini artıyor. Şu anda programı pilot olarak tek sınıfta kullanıyoruz. Beş öğrencinin faydalandığı program başarılı olması halinde, sayısını artıracağız.”

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 755
favori
like
share
SU-PERISI Tarih: 13.12.2007 14:06
çok güzel bir haber.inşallah faydası olur tüm işitme engelliler faydalanır.