Soğuk havada gözleri koruyun
Soğuk havalar ve zorlu kış şartları göz sağlığımız ile ilgili büyük bir tehlike unsuru olarak karşımıza çıkıyor.

Kış aylarında; alerji, kızarıklık, çapaklanma, kaşıntı, sulanma, yanma, batma ve ağrı ile kendini gösteren göz enfeksiyonları, erken tedavi edilmediği takdirde gözün kaybına neden olabiliyor. Memorial Göz Merkezi'nden Op. Dr. Mustafa Temel, kimyasal maddelerle temas, tedavi edilmemiş gözlük kusurları, kontakt lens kullanımı ile göz ve el temizliğine dikkat etmemenin hastalıklara davetiye çıkardığını belirtiyor.

Özellikle kornea tabakasında oluşan enfeksiyonların görmeyi de etkileyebildiğine dikkat çeken Temel, ''Bu durum kalıcı görme kayıplarına yol açabilir hatta tedavi edilmediği takdirde gözün kaybına kadar da gidebilir.'' uyarısında bulunuyor.

Kış aylarında yeterli havalandırılmayan ev, ofis gibi kapalı mekanlar, kalorifer ve klimalar ile bilgisayarlar gözler için tehlike oluşturuyor. Bu tür ortamlarda pek çok kişi göz kuruluğu problemi ile karşı karşıya kalıyor. Bulunulan ortamın sık sık havalandırılması, klimaların dikkatli kullanılması, hava akımının doğrudan göze gelmesinin önlenmesi, bilgisayar karşısında saatlerce kalınmaması ve doktor kontrolünde alınacak suni gözyaşı damlaları göz kuruluğunu gidermenin etkin yolları olarak gösteriliyor.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 383
favori
like
share
SU-PERISI Tarih: 14.12.2007 12:00
paylaşımın için teşekkürler eskitoprak
eskitoprak Tarih: 14.12.2007 11:33
dikkatli olmak gerek
AZRAA Tarih: 13.12.2007 21:03
emeğine sağlık paylaşımın için teşekkürler.
CADIKIZ Tarih: 13.12.2007 20:42
Kahretsin bende boyle bir sorun yasadim gecen hafta tam bir hafta cektim agrisinida berbatti yaa,daha bugun iyiyim.
disari ciktigimda herkes neoldu neden agladin diye sormalarina gicik olmustum resmen cunku gozlerim cok kizarmis sanki aglamis bir sekil almisti simdi birseyde suremiyodum ozaman tam yaniyodu,cok dikkat edin arkadaslar onu yasamayin derim cunku berbat ben yasadim cunku:85: