Hastaların önemli bir kısmı göz tansiyonunun belirtilerini merak eder. Diğer taraftan oldukça fazla sayıda kişi başı veya gözü ağrıdığında göz tansiyonunun yükseldiğini zanneder. Kişinin göz tansiyonunun belirtilerini öğrenmek istemesi veya başı ve gözü ağrıdığında göz tansiyonundan şüphelenmesi yanlış şeyler değildir.

Gerçekten göz tansiyonu baş ağrısı, göz ağrısı, gözde kızarıklık, görme bulanıklığı, ışığı karşı hassasiyet ve mide bulantısı gibi şikayetler meydana getirir. Ancak bu şikayetlerin meydana geldiği göz tansiyonu hasta sayısı toplam sayı içinde çok az bir yeri işgal eder.

Göz tansiyonunun normal değeri 10-21 mmHg arasındadır. Bu değerler 35-40 mmHg'yı geçmedikçe kolay kolay bulgu vermezler. Göz tansiyonu yüksekliğinin meydana getirdiği glokom isimli hastalık çoğunlukla sinsi seyreder ve hasta ancak merkezi görmesi etkilendiğinde bunun farkına varabilir. Bu ana kadar kaybedilen çevresel görme maalesef bundan sonra geri kazandırılamaz.

Öncelikle herkesin bu hastalık yönünden dikkatli olması ve düzenli kontrolden geçmesi gerekir. Fakat bazı kişiler normal topluma göre daha yüksek risk altındadırlar:

45 yaşını geçenler,

Akrabalarında glokom bulunanlar,

GİB anormal şekilde yüksek seyredenler,

Şeker hastaları,

Yüksek miyopi durumu olanlar,

Uzun süreli kortizon kullananlar,

Göz yaralanması olanlar,

Yüksek kan basıncı olanlar,

Şiddetli kansızlık ve şok geçirmiş olanlar.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 492
favori
like
share
MyNiceWorld Tarih: 27.12.2005 22:11
EMEKLERİNE SAĞLIK PAYLAŞIM İÇİN TEŞEKKÜRLER
HERKESE SAĞLIKLI GÜNLER DİLERİM
:cubuk:
ByStranqe Tarih: 06.12.2004 13:46
ßiLgi İçin Te$ekkürler...........
DJ Hakan Tarih: 29.10.2004 17:34
sagol mechull paylasim icin
GaLo Tarih: 20.10.2004 10:07
Bilgiler icin sagol MechhuL