Ev döşerken karşılaştığımız en can sıkıcı sorun kuşkusuz maddi sorunlardır. Beğendiğimiz bir şeyi pahalı olduğu için alamayız ya da ucuz olduğu için aldığımız şey evimizle uyum sağlamaz.


Mutfak döşerken de bu tüer sorunlarla oldukça çok karşılaşılıyor. Üstelik mutfak aynı zamanda hem dayanıklı hem de kullanışlı olması gereken alanlardandır. Bunu düşünerek biz de size adım adım mutfağınızı nasıl planlayabileceğinizin ip uçlarını veriyoruz.

[COLOR="lemonchiffon"]Bütçenizi planlayın

1. Bütçenizi planlarken her zaman için bunun yüzde 50 artabileceğini de göz önünde bulundurun. Örneğin tesisatınızı yenilerken hiç beklemediğiniz bir sorun bütçenizin kabarmasına neden olabilir.

2. Eğer mutfağınızı tamamen yenileyebilecek kadar bütçe ayıramıyorsanız, dolap kapaklarını yenileyerek küçük bir bütçe ile farklı bir görünüm sağlayabilirsiniz.

3. Elektrik ve su tesisatı masraflarını azaltmak için en iyi yol, eğer sağlamsa tesisatlarınızı mevcut haliyle kullanmak olacaktır.

[COLOR="lemonchiffon"]Mutfak alırken


4. bir mutfak firmasıyla görüşmeye gitmeden önce mutfağınızın detaylı ölçülerini alın. Mutfağınızın ölçülerine uymayacak bir yerleşim planı düşünüyorsanız, firma ile bu konuda görüş birliğine varın.

5. Showroomlara gittiğinizde, mutfak ölçülerinizi mutlaka yanınızda bulundurun. Beğendiğiniz bir mutfak modeli gördüğünüzde ölçüleri söylerseniz, fiyatlandırmayı aşağı yukarı öğrenmiş olursunuz.

Güzel bir görünüm için

6. Mutfağınızda modern bir görünüm yakalamak istiyorsanız, beyaz ve krem rengi duvarlarla parlak renkte ünite ve aksesuarları birlikte kullanabilirsiniz.

7. Büyük mutfaklarda uzun üniteleri rafatlıkla tercih edebilirsiniz. Bu üniteleri farklı aksesuarlarla tamamlayabileceğiniz gibi, ayrıca kullanım açısından da oldukça verimli olacaktır.

8. Dingin ve modası geçmeyecek bir görünüm için boya, kumaş, seramik ve yer döşemelerinizi notr renklerde seçmeye özen gösterin.

9. Ankastre ürünler mutfağınızda çağdaş bir görünüm yakalamanısı sağlayacaktır. Dar alanlarda ise modüler üniteler kullanabilirsiniz.

10. Mutfağınızda kullanacağınız metal ürünleri soğuk bir görünüm yaratmaması için birbirinden uzak bölümlere yerleştirebilirsiniz.

[COLOR="lemonchiffon"]Alanı en iyi şekilde kullanmak için

11. Dar bir alanı daha geniş göstermek istiyorsanız, mutfak dolaplarını tavana kadar yaptırabilirsiniz.

12. Eğer duvarlarınızı tamamen eşyalarla doldurmayıp, açık renkte boyarsanız duvarlarınız olduğundan daha geniş görünecektir.

13. Cam kapaklı dolaplar küçük mutfaklar için iyi bir seçim olacaktır. Cam ışığı yansıtacağından mekanın daha geniş görünmesini sağlayacaktır.

[COLOR="lemonchiffon"]Mutfağınızı kullanışlı kılacak fikirler

14. Mutfağınızda yağ, ısı ve neme dayanıklı özel duvar kağıtlarını ya da boyaları tercih etmenizde fayda var. Böylece duvarlarınızı sadece silerek temizleyebilirsiniz.

15. eğer açık mutfak yaptırmayı planlıyorsanız, yeme ve pişirme bölümünü ada şeklinde yaptırabilirsiniz.

16. Yer döşemelerinin çocuklarınız için her açıdan güvenli olmasını istiyorsanız su geçirmeyen bir vernikle cilalanmış, kolay temizlenebilir olanları tercih etmelisiniz.

17. Sık kullanmadıınız eşyalarınızı en yüksek raflara yerleştirin ki; mikrodalga fırın, tost makinesi gibi sık kullanılan eşyalara yer açılsın.

18. Çatal bıçak gibi küçük gerelçeri organize etmek ve kolay bulmak için çekmece içi düzenleyiciler kullanabilirsiniz.

19. Çöp kutunuzu saklamak için mutfak dolaplarından faydalanın. Böylece mutfağınız daha temiz ve düzenli görünecektir.

20. Duvar üniteleri ve perde alınlıkları altına halojen spot lambaları monte ederek çalışma alanınızın daha rahat ve aydınlık olmasını sağlayabilirsiniz.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 386
favori
like
share
ilknaz Tarih: 15.12.2007 20:14
teşekkürler emeğine sğalık
ezgili dünyam Tarih: 15.12.2007 10:02
Mutfak hakkında fikirlere ihtiyacım vardı, teşekkürler.