Genleriniz vücut şeklinizi etkiler. Yani aslında acı kadere karşı savaş veriyorsunuz, ama havluyu hemen atmayın.

Zayıf ya da kilolu olmanın genlerle olan ilişkisi zaten biliniyor. Ama son zamanlarda yapılan bir araştırma, cinsiyet ve hormonları, kız çocukların annelerinin vücutlarını almasında etken olarak gösteriyor. Büyük bir popo, kalın bacaklar ve sarkık kollardan oluşan bir kadere isyan etmek istiyorsanız, tamamen çaresiz değilsiniz. İşte yapılan araştırmada ortaya çıkan bazı gerçekler:

Annenizin vücut şeklini almanız büyük ihtimal!
Annenizin vücudu ister elma, ister armut, isterse mükemmel bir kum saati şeklinde olsun, onun vücudunu almanız çok muhtemel. Tabii babanızdan da genetik denklemin bir parçası. Ama örneğin; vücut şeklinizi birinden ve kilo alma eğiliminizi ya da ne yerseniz yiyin zayıf kalma özelliğini diğerinden alabilirsiniz. Hatta, vücudunuzda oluşacak çatlaklar, selülit ve gebelikte alınan kilo bile, genetikle bağıntılıdır. Egzersiz, vücut şeklinizi ve kilonuzu korumak için burada da en etkili çözümlerden.

Önlemler:
Eğer genetik mirasınız, kalın bacaklar ve büyük bir popoysa, step yapmak ya da merdiven egzersizleri yerine yürümeyi ya da koşmayı tercih edin. Bu egzersizler, yağ yakmanın yanı sıra bacak kaslarınızı uzun ve ince tutarlar. Simetrik bir görüntü için de vücudunuzun üst kısmı için ağırlık çalışması uygulayın.
Eğer genetik mirasınız büyük bir göbekse, kardiyovasküler egzersizleri tercih edin. Karın bölgesi için ağırlık çalışmalarına da ağırlık verebilirsiniz.
Genlerinizi kontrol edemeyebilirsiniz, ama yediklerinizi edersiniz
Anneniz yediklerine dikkat ediyor mu, yoksa kızartma, hamur işi ve tatlılar ile annenizin tabağı ayrılmaz bir bütün mü? Bu sorunun cevabı çok önemli çünkü, neyi ne zaman ne kadar yediğiniz, hatta yetiştiğiniz çevre ve mevsimler ve genetik özellikler arasındaki bağ çok sıkı. Tabii ki genler insanları tek başlarına şişmanlatamazlar. Bunu başarmak için hamburger ve profiterolün yardımı gereklidir.

Önlemler:

Eğer ailenizin yeme alışkanlıkları yağlı besinlerden yanaysa, siz bunlardan uzak durun. Kırmızı eti azaltın, kremalı soslardan uzak durun ve mutfakta kendiniz için düşük kalorili süt ürünleri bulundurun.
Anne ve babanız yemek yemeye bayılan ve göbek büyüten tipik Akdeniz ailelerinden mi? Eğer fazla kilolu değilseniz, kendiniz için tek kişiIik porsiyonlar hazırlayın ve yavaş yavaş, çiğneyerek yiyin.
Yemek aralarında atıştırmak bir aile geleneği mi? Günde 3 öğünlük bir yeme programı, sizi bundan uzak tutabilir. Ama yoğurt gibi sağlıklı ve daha düşük kalorili besinleri acil durumlarda kullanabilirsiniz.
Anneniz ince doğup ince yaşayanlardan mı, yoksa formunu hep diyetle mi korumuş?
Adil değil ama gerçek: Bazılarımız kilo almamak için her türlü yola başvururken, bazılarımız da ne yerse yesin incecik kalıyor. Araştırmalar, metabolizmamızın hızlı ya da yavaş olmasının da, anne-babamızdan aldığımız genlere büyük oranda bağlı olduğunu gösteriyor. Annenizin metabolizması yavaş bile olsa, ağırlık kaldırma ve yağsız kas dokularını çoğaltma yoluyla, metabolizmanızı hızlandırabilirsiniz. Kazandığınız her yarım kiloluk kas, günlük olarak fazladan yakacağınız 60 kaloriye eşittir.

Önlemler:

Eğer hem anneniz hem de babanız kiloluysa, haftada en az 2 kez, 20 dakikalık ağırlık çalışması yapın.
Kalbi çalıştıran egzersizler fazla kalorileri yakmanıza yardımcı olur. Haftada 3 kez, 25'er dakikalık, orta yoğunlukta aerobik egzersizleri yapın.
Araştırmalara bakılırsa, genel olarak aktif olmak, düzenli bir egzersiz programını uygulamaktan çok daha kolay. Yani, egzersiz yapamıyorum diye canınızı sıkmayın. Yaptığınız ev işleri, çıktığınız merdivenleri sokakta alışveriş için yürümeniz ve hatta bir kitapçıda rafları taramanız bile egzersiz yerine geçiyor. Tek yapmanız gereken, az oturmak ve devamlı hareket halinde olmak.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 651
favori
like
share
EyLüL Tarih: 15.12.2007 10:37
Ailem hep şişko ben nasıl böyle zayıfım hayret dorusu boydan kazanıyom
sanırım:46:yemek yemeye düşkün deılım bıde(:tşkler
Sindy Tarih: 15.12.2007 10:20
Annem cok sisko degil ortal sayilir :72:
ama ben simdi cok zayifim, ilerde dikkat etmezsem bende kilolu olabilirim gibime geliyor
emegine saglik SU-PERISI