EVDEN YAPILAN HIRSIZLIKLARA KARŞI ALINACAK ÖNLEMLER
Oturduğunuz eve yeni taşındıysanız, kapı kilitlerini değiştiriniz. Kapılarınız, kilitleriniz ve pencereleriniz sağlam olmasına özen gösteriniz.

Kapı anahtarınızı paspas altı, ayakkabı içi, elektrik, su saati yanı v.b. yerlerde saklamayın.

Banyo, tuvalet ve diğer havalandırma pencereleri apartmanlarınızın havalandırma boşluğuna açılan yerlere ve çatıya çıkış kapaklarına demirli parmaklık yaptırınız. İş yerlerinizde bulunan drenaj veya havalandırma ızgaraları betona sağlam bir şekilde tespit edilmelidir.

Alt katlar için pencere ve balkon kapılarınıza parmaklık yaptırınız.Ancak bu üst katlara tırmanacak şekilde olmasın.Pencereniz yüksekte ise yakınlarına tırmanılabilecek malzeme bırakmayınız.

Hırsızların karanlık veya loş ışıklı yerlerden hoşlandığını unutmayınız. Ev ve işyerlerinin, sokak, bahçe ve merdivenlerinizin, özellikle hırsızın girişi için elverişli olan yerlerin mutlaka ışıklandırılmış olmasına özen gösteriniz.

Evinize, sadece girmesi gerekli veya girmesini istediğiniz kişilerin girmesine izin verin. Eve girmesine gerek olmayan muhtelif pazarlamacılar, bohçacı, falcı ve dilenciler ile kapınızın dışında görüşün. Kötü niyetli kişilerin evinizden çalmayı tercih edecekleri eşyaları görmesine fırsat vermeyin. Şüpheli kişiler gördüğünüzde 155 Polise bildirmede tereddüt etmeyiniz.

Değerli eşyanızı camdan görülebilecek yerde bırakmayın. mücevher, kürk, halı ve benzeri eşyalarınızın çekilmiş bir fotoğrafını, televizyon, müzik seti, kamera gibi elektronik eşyalarınızın seri numaralarını gösteren bir liste bulundurunuz.

Evde sağlam kasa yoksa, büyük miktarda nakit ve kıymetli mücevherat bulundurmayın.

Evinizde silah bulundurmak durumunda iseniz iyi muhafaza ediniz. Herhangi bir kazayı önlemek açısından gerekli olan bu tedbir eve giren hırsızın silahtan faydalanarak size bir kötülük yapmasına da engel olacaktır. Hırsızların mal güvenliğinizi tehdit eden kişiler olması canınızın güvenli olduğu anlamına gelmez, kuvvete başvurmak istemeyen hırsızlar bile suçüstü yakalanmaları durumunda her türlü kötülüğü yapabilirler.

Kısa süreli evde olmayacağınız gecelerde bir odanın ışığını açık bırakınız.

Geceleri istirahata çekildiğinizde veya evden kısa süreli de olsa ayrıldığınızda kapı ve pencerelerinizin kilitlenmiş olup olmadığını kontrol ediniz.

Hırsıza biz evde yokuz, rahatlıkla çalışabilirsiniz derecesine perdeleri sıkı sıkıya kapatmanız gündüzleri evinizin keşfedilmesini sağlayacaktır.

Eğer kendi daireniz ile apartman giriş kapısı arasında bir diafon sistemi ve otomatik kapı açma düğmesi mevcut ise zilinizi çalıp makul olmayan bir sebep ile içeri girmek isteyen yabancılara kapıyı açmayınız, aynı şekilde sizin zilinize yanlışlıkla bastıklarını söyleyen yabancılar içinde kapıyı açmayınız.

Apartman dairenizin zilini çalan kimseye kapı merceğinden bakmadan ve sesini duymadan açmayınız.

İkamet ettiğiniz apartman giriş kapısını devamlı kilitli tutunuz.

Apartmanın giriş ve çıkışını kontrol edecek kapıcı bulundurun ve bu şahsı hırsızlık olayları ile ilgili olarak zaman zaman uyarın.

Kapınızın ziline isim yerine apartman numaranızı veya isminizin baş harflerini yazınız.

Semt pazarlarının kurulduğu günlerde, pazar civarında bulunan evlerde daha fazla hırsızlık olabileceğini unutmayınız.

Apartman sakinleri, yöneticileri ve özellikle kapıcıların apartmanlara giren çıkan yabancılara karşı duyarlı olmasını sağlayınız.

Otopark görevlisine oto anahtarı ile birlikte ev anahtarını teslim etmeyin.

Eşyalar mağaza, market, dükkan ve benzeri yerlerde satılır. Elden satılan eşyaların hırsızlık veya kaçak mal olma ihtimali yüksektir ve fiyatları caziptir. Bilmeyerek de olsa çalıntı mal satın almanın suç olduğu unutulmamalıdır. Çaldığını satamayan hırsız bir daha çalmaz.

Evinizi tatil veya iş seyahati gibi sebeplerle uzun süreli terk ettiğinizde güvenilir bir komşunuza anahtar bırakıp kapınızın önünde veya posta kutunuzda biriken gazete, mektup, fatura ve benzeri evrakların hırsızlara davetiye olacağından komşularınıza bunları almalarını ve evi kontrol etmesini tembih ediniz, gerektiğinde sizi nerede bulabileceğini bildirin.Unutmayınız ki hırsızlar tatil yapmazlar.

Evinize geldiğinizde camınızın kırıldığını veya kapınızın aralık olduğunu fark ederseniz, evinize giren şahıs yada şahıslar içeride olabileceğinden eve girmeyiniz ve derhal 155 Polis İmdat'ı arayıp gözetlemeye devam ediniz.

Eviniz veya işyeriniz, aldığınız bütün önlemlere rağmen hırsızlığa uğramışsa; her şeyden önce paniğe kapılmayınız, soğukkanlı olmaya çalışınız ve hiçbir eşyaya dokunmayınız. En yakın telefondan 155 Polis İmdat'ı arayınız, parmak izi ekipleri olay yerini tetkik edinceye kadar suç mahalli karıştırmayın, olay yerini muhafaza altına alın, olay yerinde bırakılacak parmak izlerinin bozulmamasına dikkat edilmelidir. Gelen ekiplere mümkün olduğu kadar ayrıntılı bilgi vermeye çalışınız. Çek ve kredi kartlarınız çalınmışsa ilgili bankalara derhal bilgi veriniz.

Yaşadığınız çevrede komşuluk ilişkilerini geliştirin.Daha huzurlu bir ortamda yaşamak için komşularınız ile birlikte suç ile ve suçlular ile mücadeleye katılın. Eğer siz komşularınızın evine sahip çıkarsanız onlarında sizin evinize sahip çıkacaklarını unutmayınız.

Mümkünse evinizi sigorta ettirin.

Evinize uygun alarm cihazı veya güvenlik sistemi kurdurun.="Cyan"]

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 636
favori
like
share