Amerikalı tıp uzmanlarının yaptığı son araştırma, ayda bir gün tutulan orucun kalp hastalıklarını önlemeye yardımcı olduğunu ortaya çıkardı. Son bilimsel çalışma, Müslümanların Ramazan ayı dışında tuttukları pazartesi ve perşembe oruçlarının sağlıklı yaşam açısından önemli olduğu görüşünü de destekliyor.

Utah eyaletinde inançları gereği sigara gibi bazı kötü maddeleri kullanmayan Mormonlar üzerine yapılan araştırma, ilginç sonuçlar verdi. Yasak olduğu için sigara içmeyen Mormonların daha az kalp rahatsızlığına yakalandığını tespit eden bilim adamları, yeni araştırmada Mormonların ayda bir tuttukları orucun da kalp sağlığına yardım ettiğini ortaya çıkardı.

Mormonların yoğun olarak yaşadığı Utah'ta yapılan araştırma, ayda bir gün oruç tutanların, düzenli olarak oruç tutmayanlara göre daha az kalp damar tıkanıklığı hastalığına yakalandığını ortaya koydu.

Utah Salt Lake City Üniversitesi uzmanları, araştırmayı 1994-2002 yılları arasındaki hastalar arasında, oruç tutanların tıbbi kayıtlarını inceleyerek gerçekleştirdiler. Bütün hastaların 4 bin 629'unda kalp hastalığı ya da kalp yetmezliği teşhis edildi. (Yüzde 70) Mormonlarda kalp hastalığı oranı yüzde 61, Mormon olmayanlarda ise yüzde 66 oldu.


Tütün kullananlar ve farklı sebepler dahil edildiği halde Mormonlarda kalp damar hastalığı oranının Mormon olmayanlara göre yine düşük olduğu anlaşıldı.

Mormonların dinî inançları üzerinde duran bilim adamları; aylık oruç tutan, kahve, çay ve alkolden uzak duran, haftada bir günü dinlenerek ve kiliseye giderek geçiren bu kişilerin kalp damar hastalıklarında en çok hangi davranışın etkili olduğunu araştırdılar.

515 Mormon üzerinde yapılan çalışma; sadece oruç tutmanın kalp riskinde büyük bir değişiklik yaptığını ortaya koydu. Oruç tutanların sadece yüzde 59'una kalp hastalığı teşhisi konurken, oruç tutmayanlarda kalp damar tıkanıklığı hastalığı oranı yüzde 67 çıktı. Kilosu, yaşı, şekeri, yüksek kolesterolü ve kan şekeri olanları işin içine kattıklarında bile oruç tutanlarda yüzde 8 oranında kalp hastalığı düşük tespit edildi.

Çalışma sonucu ortaya çıkan yeni rapor, American Heart Association'a (Amerikan Kalp Derneği) sunuldu. Amerika'nın Utah eyaletinde yaşayanların yüzde 70'ini oluşturan Mormonlar, inançları gereği her ayın ilk pazar günü oruç tutuyorlar.

Resmî adı "The Church of Jesus Christ of Latter Day Saints (İsa Mesih'in Ahirzaman Azizleri Kilisesi)" olan Mormonluk, 1830 yılında, Joseph Smith Jr adlı bir Hıristiyan'ın oluşturduğu dinî hareket. Diğer Hıristiyan gruplarca Hıristiyan olarak kabul edilmiyorlar.

Mormonlar ise, kendilerini Hıristiyan görüy or; ancak Katolik, Protestan ya da Ortodoks geleneklerle bağları olmadığını dile getiriyor. İncil ve Tevrat dışında, Mormon kitabı dedikleri kitapları var. Yarısı ABD dışında olmak üzere 13 milyon civarında Mormon olduğu tahmin ediliyor. ABD'deki Mormonların çoğunluğu Utah eyaletinde yaşıyor.

İdris Gürsoy

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 409
favori
like
share
SU-PERISI Tarih: 17.12.2007 17:04
Orucun bedene faydasının yanında ruha ve sinir sistemine de faydaları vardır.paylaşımın için teşekkürler arkadaşım
ErdinYK Tarih: 17.12.2007 02:59
bilgiler micin sagol
KardeLen Tarih: 16.12.2007 11:53
Tesekkürler paylasiminiz icin