Sürmenede Bıçakcılık - Süemene Bıçağı Resimleri -Sürmene Biçağı Tanıtım - Sürmenen Biçağı HakkındaSÜRMENE BIÇAĞI

[COLOR=coral]Sürmene'de bıçakçılık ve demir madeni işletmeciliği bundan tam 3000 yıl öncesine dayanmaktadır. Demir madeni uzun yıllar önce kapanmasına rağmen bu madenlerin etkisi olan metal işletmeciliği günümüze kadar artarak devam etmiştir. Çeşitli tarihi kaynaklarda bundan söz edilmektedir. Örneğin Evliya Çelebi'nin seyahatnamesinde Gemilerini Yeniay limanında tamir ettikleri ve kesici aletlerini de Sürmene'de demir ustalarına bileylettiklerini yazmaktadır.[COLOR=coral]Yani işin özü Sürmede'de bıçakçılık tarihi çok eskilere dayanmakta olup uzun yıllar boyunca oluşan bir kültür ve teknikle beraber son sistem teknikle beraber günümüze gelmiştir. Bıçakçılık Sümene'de bir yaşam tarzı, bir kendini ifade etme şekilinde oluşmuştur. Usta bıçağı yaparken Karadenizin yaşam koşullarınn gereği olan sert, dayanıklı, eğilmez, kırılmaz ve çok keskin yapmak zorunluluğunu aynen ürüne yansıtmaktadır.


[COLOR=coral]
Sürmene'de yurt çapında ünü yayılan bir sanat ise bıçak imalatı idi. Sürmene'de imal edile sivri uçlu ve oluklu bıçaklar, "Sürmene bıçağı" diye ün kazanmıştı. Özellikle gençler tarafından bir delikanlılık sembolü olarak taşınan Sürmene bıçaklarının imalatı Cumhuriyet döneminde çıkan bir kanunla yasaklanmıştır..

Sürmene Bicagi Ile Ilgili Diger Basliklar


Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 10724
favori
like
share
ruluced Tarih: 21.07.2010 22:00
Bende Sürmene bıçağı hastasıyım. Tabiki de Sürmeneliyim. Mutfağımda kesinlikle Sürmene bıçağı bulundururum. Sebzesinden tut da meyve bıçağına kadar. Yaklaşık 15 adetlik te Sürmene çakı koleksiyonum var. Geçen ..... dan da 2 adet çakı aldım. Etti sana 17. Ha kullanıyor muyum. Nerde kullanacağım. Sadece evime gelen misafirlere hava atmak için gösteriyorum herkes hayran kalıyor. İlla ki istiyorlar ama bende bunlar daha üretilmiyor diyorum vermiyourum.
MaRaBoGLu61 Tarih: 02.05.2009 10:22
Bir Sürmene Bıçağı ALDIM Kendime
MaRaBoGLu61 Tarih: 03.01.2008 19:07
@bıçak koleksiyoncus

Reklamida yapmissin usta

bari bizim reklamimizida kazi bicaklarin üzerine:85:
MaRaBoGLu61 Tarih: 16.12.2007 10:51
Sürmene'de, bir zamanların o ünlü Sürmene bıçakların yapımı artık tarihe karışmış gibidir. Ancak sipariş üzerine, birkaç eski usta tarafından yapılmaktadır. Daha çok mutfak bıçakları ve çay kesme makasları üretilmektedir. Sürmene bıçakçılığı değişen sosyoekonomik yapıya ayak uydurarak yaşamını sürdürmektedir.

Sürmene Bıçağı fotoğrafı;


Tamamen el emeği ile yapılmış olan bu ürün 17 cm. uzunluğunda ve Krom-Çelik alaşımlı tutma kısmı özel işlemelidir.


Sürmene Bağ Çakısı