Kurucumuz
Hacı Mehmet
Bahattin Ulusoy

1925
Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun üzerinden çok zaman geçmemiş ve ülke hala yoklukla mücadele içerisinde. Yıllar süren savaşların yaraları sarılmaya çalışılıyor. Karadeniz'in çalışkan, zeki ve girişimci halkı, verimli fakat sarp topraklarda, fındık, mısır, narenciye yetiştirerek, balıkçılık yaparak, el tezgahlarında Rizebezi ve peştemal dokuyarak ayakta kalmaya çalışıyor. Ne var ki, yol ve araç yokluğu, Türkiye'nin her bölgesinde olduğu gibi, onların da belini bükmüş. Dışarıyla tek bağlantıları, sahil şeridindeki yerleşim bölgelerine uğrayan yolcu ve yük gemileri ve gemilerin karayla bağlantısını sağlayan takalar. Tüm bu zor şartlara bir de doğal felaketler eklenince, yaşam iyiden iyiye zorlaşıyor Karadeniz halkı için.
Aşırı yağışlar Of ile Çaykara sınırındaki Solaklı Deresi'ni taşırınca, iki belde arasında ulaşım zorluğu yaşanıyor. Ta ki, Hacı Mehmet Bahattin Ulusoy, tüm yaşantısını ve üç kuşak ailenin kaderini belirleyecek çözümü üretinceye kadar. Zeki ve girişimci kişiliğiyle baba Ulusoy, iki belde arasında ulaşımı sağlayan basit bir sal yaparak, yıllar sonra kara, hava ve deniz ulaşımı, turizm, otomotiv, tekstil sektörlerindeki atılımlarıyla dev bir holding'e dönüşecek olan şirketler grubunun ilk adımını atıyor.
1928
Karadeniz Bölgesi'ndeki ulaşım sıkıntısına pratik bir çözüm üreten ve bu yıllarda fındık ve zahire ticaretiyle de uğraşan baba Ulusoy, bir yakınıyla ortaklaşa olarak ilk aracını satın alır ve yük taşımacılığına başlar.
1937
Ulusoy Otobüs İşletmesi
Hacı Mehmet Bahattin Ulusoy, 37 model Opel marka otobüsle Of - Trabzon arasında yöresel yolcu ve yük taşımacılığıyla devam eder serüvenine. Ve ilk şirket kurulur; Ulusoy Otobüs İşletmesi Şirketi. Bu ilk şirketle birlikte, Ulusoy İşletmesi'nin ilkesi de belirlenir:
“HER ŞEY ZAMANINDA.”
1941
İkinci Dünya Savaşı'nın ülkemize de yansıyan sıkıntılı dönemi yaşanmaktadır. Ürünlerin ve insanların başka yörelere taşınabilmesi, üretimin ve emeğin değerlendirilmesinin önemi her geçen gün biraz daha artmaktadır. Hacı Mehmet Bahattin Ulusoy, otobüs işletmeciliğinin yanı sıra yük taşımacılığını da genişletir ve filoya yeni kamyonlar katar.
Otobüs İşletmesi'nin yönetimini, ailenin büyük oğlu Mehmet Ali Ulusoy üstlenir. Ve aile, Trabzon'u merkez edinen bu küçük işletmeyi, tüm Türkiye ve yurtdışına yayılan dev bir holding'e dönüştürmenin ilk adımlarını hızla atmaya başlar. Ali Osman Ulusoy 1943'te, Sefer Ulusoy 1944'de, Saffet Ulusoy 1946'da ve Cemal Ulusoy 1949'da Ulusoy ailesinin daha da güçlenmesi için elbirliği yaparlar.
1952
Ulusoy Kollektif Şirketi
Baba Hacı Mehmet Bahattin Ulusoy, işleri bütünüyle çocuklarına bırakır. Genç Ulusoylar için yeni atılım dönemi başlar. Ulusoy Kollektif Şirketi kurulur. Aile, Mobil ile Scania Vabis otobüs ve kamyonlarının Karadeniz Bölgesi acenteliklerini alır.
Trabzon-Erzurum, Trabzon-Samsun, Samsun-Ankara, Samsun- İstanbul arasında tarifeli yolcu seferleri başlar. Aynı yıllarda tomruk, buğday, şekerpancarı, akaryakıt ve tuz nakliyesi ihaleleri alınıp, büyük ölçekli nakliye işleri başarıyla gerçekleştirilir.
1959
Bu yıllarda Yılmaz Ulusoy Trabzon'da iş hayatına atılır.
1961
Ulusoy Turizm Seyahat Kollektif Şirketi
Ali Osman Ulusoy ve Saffet Ulusoy Trabzon'nda kalırken, M. Ali Ulusoy ve Yılmaz Ulusoy Samsun'a, Sefer Ulusoy Ankara'ya, Cemal Ulusoy ise İstanbul'a yerleşerek Ulusoy için büyük atılım dönemini başlatırlar. Yük ve yolcu taşımacılığının yanı sıra inşaat ve müteahhitlik alanında da önemli gelişmeler kaydedilir. Ama asıl atılım turizm ile yapılır.
1970
Ulusoy Turizm ve Seyahat A.Ş.
Türkiye'nin uluslararası ilişkilerinde ve dış ticaretinde yeni olanaklar ortaya çıkmaya başlamıştır. Ulusoy Turizm ve Seyahat A.Ş.'nin kurulmasıyla Ulusoylar, Türkiye'nin sahip olduğu turizm potansiyelini değerlendirmeye yönelir.
Üç yıl sonra, Ulusoy Transport Company kurulur. Uluslararası TIR taşımacılığı alanında büyük atılım dönemi başlar. Kısa sürede Ulusoy, Türkiye'nin taşımacılık alanında önemli kuruluşları arasına girer. Samsun, Trabzon, Hopa, Mersin, İskenderun limanlarından 13 yılda 28 milyon ton kargonun İran ve Irak'a nakliyesi Ulusoy tarafından yapılır. İstanbul'dan ve Türkiye'nin önemli ticari merkezlerinden yurtiçi ve yurtdışı nakliye hizmetleri gerçekleştirilir. Bu hizmetlerle, ülkemize bu yıllar içerisinde 1 milyar 700 milyon dolar döviz girdisi sağlar ve her yıl altın madalya ile ödüllendirilir.
1973
Acılı Yıllar
1973 yılında büyük ağabey Mehmet Ali Ulusoy, bir yıl sonra da anne Rahime Ulusoy vefat ederler.
1980
Ulusoy Ailesi'nin babası ve Ulusoy şirketlerinin kurucusu Hacı Mehmet Bahattin Ulusoy'un kaybedildiği yıllardır.
1981
Atılımlar büyük bir hızla devam eder.
Ulusoy, dünyanın en büyük otomotiv kuruluşlarından biri olan Volvo'nun kamyon, çekici ve otobüslerinin, 1983 yılında da Neoplan otobüslerinin Türkiye genel distribütörlüğünü alır. 300 aracı aşan TIR parkının modernizasyonu gerçekleştirilir, 450 araçlık otobüs filosu yenilenir ve Neoplan otobüsleri filoya katılır, Ulusoy Denizcilik A.Ş. Samsun'da kurularak faaliyete geçer.
Turizm sektörüne yapılan büyük yatırımlardan Alanya Aspendos Hotel, Kuşadası Hotel Fantasia de Luxe ve Kemer Holiday Club Tatil Köyü'nün hizmete girmesiyle, Ulusoy adı turizm işletmeciliği alanında kendini kabul ettirir.
1989
Şirketlerimizin hızla büyümesinde çok büyük emeği geçen, Ulusoy Ticari Yatırımlar Holding'in Kurucu Ortağı, Türk turizmine ve karayolu insan taşımacılığına büyük katkıları olan Cemal Ulusoy, 3 Ekim 1989 yılında aramızdan ayrılarak, ebediyete intikal etmiştir.
1991
Bosfor A.Ş.
Bosfor A.Ş. satın alınarak, Avrupa seferlerine başlanır.
Artık hedef, taşımacılık sektörünün lideri olma sorumluluğuyla bu alanda eksiksiz hizmet vermek.
Yine bu yıllarda, 2500 tanker ve 10.000 Türk personeli ile, dört yıl boyunca İran içerisindeki ham petrol taşıması gerçekleştirilmiştir.
1993
Ulusoy Seyahat Nakliyat A.Ş.
Hızlı ve istikrarlı gelişim süreci içerisinde, yolcu ve yük taşımacılığından, dev bir holding'e uzanan ilk adım atılır.
1994
Ulusoy Uluslararası Nakliyat ve Ticaret A.Ş.
Havayolu ve konteyner taşımacılığında uluslararası hizmet sunan Ulusoy, Uluslararası Nakliyat ve Ticaret A.Ş.'nin kurulmasının ardından, entegre taşımacılık hizmetleri gerçekleştirmek üzere yapılanır.
Bunu, dünyanın her yerinde acenteleri bulunan Emery Worldwide'ın Türkiye temsilciliğinin alınması izler. Böylece, hava kargo ve konteyner taşımacılığında uluslararası çapta bir organizasyon sağlanmış olur. Ulusoy, kara, hava ve deniz taşımacılığı alanlarında uluslararası entegre taşımacılık yapan, saygın, güçlü ve güvenilir büyük bir kurum kimliği kazanır.
1995
Ulusoy Ticari Yatırımlar Holding A.Ş.
Ulusoy Şirketler Topluluğu'nu oluşturan tüm şirketler,
Ulusoy Ticari Yatırımlar Holding A.Ş. çatısı altında toplanır. Ulusoy için artık yeni ufuklara açılma zamanı gelmiştir. Kurumsal sermayenin güçlendirilmesi, mali ve hukuki yapının
geliştirilmesi sağlanır. Kurumsal kimlik çalışmaları sonuçlandırılarak, çağdaş yapılanmanın bir gereği daha yerine getirilir. Diğer denizcilik şirketleri de bu tarihte kurularak faaliyete geçer.
1996
Ulusoy Ticari Yatırımlar Holding A.Ş. ile Transport Grubu, Otobüs Grubu, Otomotiv Grubu ve Tekstil Grubu'na bağlı şirketler, 18 Mayıs 1996'da Yenibosna'da kurulan holding merkezine taşınır.
1997
Ulusoy Tekstil A.Ş.
Her atılımında başarıyı göğüsleyen Ulusoy, dünyanın en ileri teknolojisiyle donattığı Çerkezköy Ulusoy Tekstil Fabrikası'nı kurar. 21 Haziran 1997 tarihinde ise Ceys markasıyla ilk üretimini yapmaya başlar.
Bugün, 300 milyon dolar'a ulaşan cirosu ile Ulusoy, sadece kara ve denizde Türk taşımacılık sektörünün lideri olmakla kalmamış, turizmde, otelcilikte, otomotivde, tekstilde gerçekleştirdiği girişim ve başarılarıyla, uluslararası nitelikte bir şirketler topluluğu olma başarısını da göstermiştir. Türkiye özel sektörünün önde gelen kurumlarından Ulusoy, Türk halkına iyi hizmet ve ülke ekonomisine daha büyük katkıda bulunmak amacıyla, sürekli yeni atılımlar, yeni girişimler ve yeni yatırımlarla gelişimini sürdürmektedir.
2002
Ulusoy Şirketler Grubu "Her Şey Zamanında" ilkesiyle 2002 yılında, 65. yıldönümünü kutlarken, kaliteli hizmetin tüm gereklerini yerine getirerek çalışmalarını sürdürmektedir.
2003
Ulusoy Çeşme Limanı
Ulusoy Holding, Türkiye'nin ekonomik kalkınmasına gösterdiği hassasiyetin bir göstergesi olarak, Ulusoy Holding Yönetim Kurulu Eş Başkanı Yılmaz Ulusoy’un uzun yıllar çabaları sonucu, devlet tarafından özelleştirilen Çeşme Limanı'nı Türkiye Denizcilik İşletmeleri’nden satın aldı.
2004
Royal Class
Ulusoy Holding son olarak hizmete sunduğu yüksek teknoloji sahibi Royal Class otobüsleriyle yolculuk kavramını rahatlık, güven ve konforun zirvelerine taşıdı.
2006

Taşıma, otomotiv, turizm ve tekstil alanlarında güvenilir ve ayrıcalıklı hizmet anlayışından ödün vermeden, çağdaş teknolojinin gelişmiş sistemleriyle donattığı şirketlerinde, her an yeniliğe açık hizmet anlayışıyla sektörün en iyisi olmaya devam ediyor. Modern ve dinamik anlayışla gelişimini sürdüren Ulusoy şirketleri, kendi alanlarındaki başarılarını uluslararası kalite belgeleriyle de tescil ettirmişlerdir.


Of Trabzon

of trabzon
www trabzon of com
trabzon of ağaçseven
trabzon of com
trabzon of kıyıcık
www trabzon of
history of trabzon
trabzon of askerlik şubesi
trabzon of spor
trabzon of merkez
trabzon of cumapazarı
trabzon of hayrat
trabzon of ilcesi
trabzon of erenköy
trabzon of köyleri
trabzon of tarihi
trabzon of ilçesi resimleri
trabzon of köy
trabzon of devlet hastanesi
trabzon of ilçesi
trabzon un of ilçesi
trabzon of manzara
trabzon of resimleri
trabzon of köyü
trabzon of milli eğitim
trabzon of haritası
trabzon of belediyesi
trabzon of nüfus
trabzon of ilçe
trabzon of görüntüleri
trabzon of eskipazar
trabzon ili of ilçesi
trabzon of gürpınar
trabzon of askerlik
trabzon of ballıca
trabzon of cuma pazarı
trabzon of ovacık
trabzon of keler
trabzon of yazlık köyü
trabzon of korkut
trabzon of yazlık
trabzon of bölümlü
trabzon of kireçli
trabzon of balaban
trabzon of bölümlü köyü
trabzon of uğurlu
trabzon of korkut köyü
trabzon of imam hatip lisesi
trabzon of anadolu lisesi
trabzon of ovacık köyü
Anahtar Kelimeler
ulusoy
ulusoy turizm
ulusoy otobüs
ulusoy seyahat
ahmet ulusoy
haluk ulusoy
ulusoy com
mustafa ulusoy
www ulusoy com
ülkü ulusoy
ulusoy otobus
ulusoy turizim
www ulusoy
ulusoy ankara
ulusoy dershanesi
ulusoy com tr
ulusoy bilet
ulusoy tur
ulusoy otobüsleri
müge ulusoy
ulusoy seyehat
özge ulusoy
ulusoy elektrik
alican ulusoy
ulusoy otobüs firması
www ulusoy com tr
timur ulusoy
ulusoy inşaat
ulusoy tatil köyü
ulusoy dersanesi
ulusoy truzim
başaran ulusoy
ulusoy tekstil
ahmet ulusoy lisesi
ulusoy lisesi
bora ulusoy
murat ulusoy
ulusoy kemer
ulusoy turızm
ulusoy aspendos
ulusoy un
ali ulusoy
coşkun ulusoy
ulusoy nakliyat

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 3060
favori
like
share