Bebeğiniz altı aylık olduğunda, gece boyunca deliksiz uyuyacak duruma gelmiş olmalı. Uyku bebekler için hayati önem taşır. Çünkü bebekler ancak bu yolla büyüyüp sağlıklı gelişebilirler. Uyku sırasında büyüme hormonları salgılanır ve yeni hücreler daha hızlı büyür. Yetersiz uyku, normalde mutlu olan bir bebeği hırçın, sinirli, zor ve daha az karşılık veren bir bebek haline sokabilir. 6 aylıkken deliksiz uyku başlar Bebeğiniz altı aylık olduğunda, gece boyunca deliksiz uyuyacak duruma gelmiş olmalıdır. Eğer uyumuyorsa, her ikiniz için de iyi bir gece dinlenmesi için atabileceğiniz bazı adımlar vardır. Fakat bu, bebeğinizin her gece sabaha kadar sorunsuz uyuması anlamına gelmez. Bebeğiniz, ayrılık kaygısı yaşıyor olabilir, yeniden uyanmak ve sakinleşmek için sizi aramaya başlayabilir.

Ne kadar uykuya gereksinimi var?
Yeni doğan bebekler 24 saatin 18 saatini uykuda geçirirler, altı aylık olduklarında, 24 saatlik bir dönemde, birkaç seferlik 2 saatlik uykular da dahil olmak üzere 12 ila 14 saatlik bir uykuya gereksinim duyarlar. Yine de, bu düzen fazla uzun sürmez. Birkaç ay içinde bebeğiniz gündüz uykularından birinden genellikle sabah uykusundan vazgeçebilir; hatta bazı bebekler her iki gündüz uykusunu da kaldırıp bütün gün uyanık kalmak isteyebilir.

Gündüz uykuları önemli mi?
Bebeğinizin gündüz uykuları, size oldukça gerekli olan bir serbest zaman dilimi sağlar. Bebeğiniz ne kadar çok dinlenirse, gün boyunca o kadar mutlu olacak ve gece sakinleşmesi de daha kolay olacaktır.
Bazı bebekler diğerlerinden daha az uyur. Eğer bebeğiniz düzenli sabah uykuları ya da öğle uykuları olmadan da memnun görünüyorsa ve gece kolayca sakinleşiyorsa, o zaman kendisi için uygun bir denge sağlamış demektir. Bebeğiniz yorgun ve huysuz görünüyorsa, yine de gündüz uykusuna itiraz ediyorsa, bu yalnızca etrafındaki hayatı oldukça heyecanlı bulduğu ve onu bir saniye bile bırakmak istemediği için olabilir.

Uykudan önce aşırı uyarmayın
Gündüz uyku saati yaklaştığında, onu aşırı uyarmamayı deneyin. Sakin ve sessiz olmasını sağlayın ve aşırı yorulmadan önce uyumasını sağlamaya çalışın. Odanın karanlık ve sessiz olduğundan, çevresinde dikkatini çekecek herhangi bir şey olmadığından emin olun. Yine de direnirse ve siz de günün geri kalan kısmında huysuz bir bebekle uğraşma ihtimaliyle karşı karşıya kalırsanız, onu dışarıya yürüyüşe çıkarabilir ya da arabayla gezdirebilirsiniz.

Hareket halindeyken birçok bebek uyuyakalır. Bebek arabasında ya da araba koltuğunda 20 dakikalık bir uyku bile günün geri kalanında onu canlandıracaktır.

Ne zaman tüm gece boyunca uyuyacak?
Her yeni anne-baba umutsuzlukla bu anın gelmesini hayal eder. Duruma bağlı olarak bazı yeni doğanlar altı ila sekiz haftadan sonra anne-babalarına kesintisiz bir gece uykusu sağlarken, çoğu üçüncü ayı geçene kadar aralıksız olarak beş saatten fazla uyumaz. Altıncı aydan itibaren – artık gece emzirmelerine gereksinim duymadıkları için 11 ya da 12 saate kadar kesintisiz uyuyabilirler.
Ancak, bebeğiniz fiziksel olarak tüm gece boyunca uyumaya hazır olsa bile, uyumakta zorlanıyor olabilir. Bunun sebebi hasta olması, diş çıkarması ya da ayrılık kaygısı yaşaması olabilir. Ayrıca, bebekler sadece uyku düzenleri nedeniyle de geceleri uyanırlar. Bebeğiniz normal, sıradan bir gecede derin ve hafif uyku süreçleri yaşar.

Bu hafif uyku süreçlerinde gecede beş ya da altı kez olabilir. Bebeklerin uyanarak gözlerini açması ve hatta sizi göremez ya da hissedemezse ağlaması olağandır.

Eğer gece uyanırsa...
Bebeğiniz gece uyanırsa, sakin kalmanız çok daha zor olabilir. Bazen onu sallayarak ya da emzirerek yeniden uyutmak en hızlı ve en kolay seçenekmiş gibi görünebilir. Ancak bu, gece uyanma sorununu çözmeyecek, aksine uzatacaktır. Bunun yerine, önceki yöntemi takip etmeyi deneyin. Yanına gidin, güvende olduğunu kontrol edin, öpün ve odayı yeniden terk etmeden önce ona iyi olduğunu yineleyin. Altıncı ayında bebeğiniz yalnız başına bırakılmayı kabul edecek kadar sevginizden emin olmalıdır. Başlarda bunu hem duygusal hem de fiziksel olarak aşırı yorucu bulacağınız halde, kararlı olmaya değeceğini aklınızdan çıkarmayın! Birçok bebek için gece uyanma alışkanlığını yıkmak birkaç geceden fazla sürmez.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 2040
favori
like
share
Sindy Tarih: 18.12.2007 09:43
[QUOTE=kuvari;2281906]bos bunlar benimki 19 aylik oldu uyumuyoooooooooooooo

bence pekde bos bilgiler degil,
genelde geceleri uyumayan bebekler bence ya kucaga alismistir yada salincaga

emegine saglik SU-PERISI
kuvari Tarih: 17.12.2007 16:09
bos bunlar benimki 19 aylik oldu uyumuyoooooooooooooo