Sadece bir kaç ufak ayrıntıya dikkat ederedek, elektrik faturanızı şimdiki tutarın çok daha altına düşürenilirsiniz. Nasıl mı?

Aydınlatmada Enerji Tasarrufu:

• Bir akkor lamba, kompakt fluoresan lamba ile değiştirildiğinde yüzde 80'e kadar aydınlatma maliyeti azalır.
• Gün ışığından olabildiğince faydalanılmalı. Odalar gün ışığını daha iyi kullanacak şekilde düzenlenmeli.
• Dış kapı ışıldakları halojen lambalarla değiştirilebilir. 50-90 watt'lık bir halojen lamba, iki kat fazla watt'lı standart bir reflektör lamba ile aynı ışığı verir.
• Periyodik bakımı iyi yapılmayan lamba üzerinde biriken tozlar ışık miktarını azaltır.
• Duvarlar ve tavanlar açık renkli boya ile boyamak, mobilyaları mümkün olduğunca açık renkli seçmek daha aydınlık bir mekan yaratır.
• Lamba ışık çıktısını verimli biçimde kullanın.
• Fazla ışığa ihtiyaç duyulan yerlerde çok sayıda düşük güçlü lamba yerine yüksek güçlü tek bir lamba kullanın.
• Dekoratif lambalar ışığı istemediğiniz yönlere gönderir. Bunun yerine kullanılabilecek açık renk, şeffaf gölgelikli abajurlar ışığı daha iyi geçirir ve daha aydınlık yapar.
• Zamanlayıcılar, fotoseller ya da yaklaşım sensörleri ile aydınlatmayı kontrol edebilirsiniz.

[COLOR="lemonchiffon"]Elektrikli ev aletlerinde enerji tasarrufu

Buzdolabı: Düzenli olarak bakımı yapılmalı. Buzdolabının etrafını toz ve hava sirkülasyonunu etkileyici diğer maddelerden ve ısı kaynaklarından uzak tutulmalı.

Klimalar: İhtiyaçtan çok büyük bir klima, enerji kaybına sebep olur. Cam filmleri, pencere ve duvar tenteleri gibi pasif soğutma yöntemleri klimanın yükünü azaltır.

Ocak ve fırınlar: Evde birkaç tane fırın varsa küçük olan fırın tercih edilmeli. Çok gerekli değilse ön ısıtma yapılmamalı. Mikro dalga fırınlar geleneksel fırınlara göre yüzde 66 daha az elektrik harcarlar.

Çamaşır makineleri: Ilık suyla yıkanmalı ve soğuk su ile durulama yapılmalı. Önden yüklemeli makinalar, üstten yüklemeli makinalara göre daha az enerji tüketirler.

Bulaşık makineleri: Makine yerleştirilirken çevresinde en az 5 cm boşluk bırakılarak yerleştirilmeli; böylece sıcak havanın kolay dağılması sağlanır. Yazın ısı ve nemi azaltmak için sabah ve akşam saatlerinde yıkama yapılmalı. Yıkama için 55 derece su sıcaklığı yeterlidir.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 384
favori
like
share
SU-PERISI Tarih: 20.12.2007 13:20
tasarruf çok önemli.saol sindy
Grace Tarih: 17.12.2007 11:40
Teşekkürler Sindy