Sigaraya başlama yaşı 11'e düştü
Sgaraya başlama yaşının 11'e düştüğü ve gençlerin yüzde 60'ının sigara içtiği belirtilerek, oranın artış eğiliminde olduğu kaydedildi.

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı ile Türkiye Yeşilay Cemiyeti Denizli Şubesi birlikte doktorlara yönelik "Sigara Bıraktırma Yöntemleri Kursu" düzenlendi. PAÜ Tıp Fakültesi, Denizli Devlet Hastanesi, Toplum Sağlığı Merkezleri ve Aile hekimlerinden oluşan 31 doktorun katıldığı kurs, PAÜ Kongre ve Kültür Merkezi'nde yapıldı.

Kursa eğitimci olarak katılan Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. R. Erol Sezer, sigara bağımlılığının bireysel ve toplumsal boyutuyla ele aldıklarını söyledi. Sezer, "Kursta sigaranın bireysel etkileri, yaptığı bağımlılık ve bunlardan kurtulma yolları hakkında bilgi verdik. Ayrıca sigaranın Dünya'daki durumu, Dünya Sağlık Örgütü ve diğer ülkelerin sigara konusundaki politikaları, sigara üreticilerinin ülkemiz ve diğer ülkelere uyguladıkları satış stratejileri, Dünya'da ve Türkiye'deki sigara salgını ve yapmamız gerekenler konusunda katılımcıları bilgilendirildi" dedi.

Sigaraya başlama yaşının 11'e düştüğünün altını çizen Sezer, "Yaşamlarının baharındaki gençlerimizin yüzde 60'ı sigara içiyor ve bu artış eğiliminde ülkemizde, sigaranın büyük bir sağlık sorunu haline geldiğine dikkat çekmek istiyoruz" ifadelerini kullandı.

Sigaranın zararlarını yakından gören hekimlerin bu konuda topluma iyi örnek olarak, zararlarını anlatmalarını istediklerini vurgulayan Yeşilay Denizli Şube Başkanı Dr. Erdal Erikoğlu ise, "Sigaraya başlanmanın önlenmesi ve sigarayı bırakmak isteyenlere yardımcı olabilmek sigarayla mücadelenin önemli ayaklarındandır. Bu kursta hekimlerin sigara bağımlılığı tedavisi konusunda bilgilerini tazeleyip, geliştirilen yeni yöntemler, ilaç ve uygulamalar ile sigaranın Türkiye ve Dünya'daki sosyal yönü hakkında bilgilenmeleri hedeflenmiştir" diye konuştu. Erikoğlu şunları kaydetti: "Sigara ve sigarayla mücadelenin kamu ve toplumun gündeminde olduğu bu günlerde kurumlar arası işbirliği yaparak, sorunun çözümü için katkıda bulunmaya çalışıyoruz." Yapılan kurs sonunda katılımcılara katılım belgesi verildi.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 747
favori
like
share
Sylar Tarih: 18.12.2007 14:20
pek anlamadım ama teşekkürler..
eskitoprak Tarih: 18.12.2007 13:25
[QUOTE=sylar;2283907]neden peki ?
haddimi aşmıyorsam eğer tabi.
yok estagfurullah
simdi ben amcam"oglu ile aynim evde kaliyorum o cok sigara iciyo
ben ise hic icmiyorum ona inat bende ara sira iciyorum ve ben icince evin ici duman alti oluyor
Sylar Tarih: 18.12.2007 12:40
neden peki ?
haddimi aşmıyorsam eğer tabi.
eskitoprak Tarih: 18.12.2007 11:30
ayda bir iki aydabir hic belli olmuyor bir tane icerim ara sira bazen 1 haftada bir
Sylar Tarih: 18.12.2007 10:46
[QUOTE=eskitoprak;2281940]yav kardes ben zaten kullanmiyorum oylesine soruyorum yani icen adam ne anliyor diye icmek istesemde bunye aliskanlik yapmiyor bende

güzel.
aklımda arada içiyorum demiştin gibi bir söz kalmıştı.o yüzden.
zaten içenlerin dediğim gibi maktıklı bir nedenleri yok ki..
SU-PERISI Tarih: 17.12.2007 17:11
küçüçük çoçuklara yazık.birde utanmadan büyük bir zevkle sokaklarda içiyorlar
eskitoprak Tarih: 17.12.2007 16:31
yav kardes ben zaten kullanmiyorum oylesine soruyorum yani icen adam ne anliyor diye icmek istesemde bunye aliskanlik yapmiyor bende
Sylar Tarih: 17.12.2007 15:26
[QUOTE=eskitoprak;2281736]ya kardes ben iciyom iciyom bir sey anlamiyorum ondan sonra icmiyom sonra bir kac hafta sonra yine iciyom sonra yine birakiyorum yani anlayacagin hic bir sey anlamiyorum bagimli"da olmuyorum siz iciyorsunuz ne anliyorsunuz bana alatin bende icem bari:15:


verilecek en mantıklı cevap bile içiremez bana.
ve neden içtiğini bilmiyorsun peki neden içmediğini biliyor musun ? asıl bu soruya verebileceğin güzel bir cevabın varsa bir daha içme..
acizane bir tavsiye.
eskitoprak Tarih: 17.12.2007 14:53
[QUOTE=KaHiN;2281615]ßüyük ßir Sorun!
ya kardes ben iciyom iciyom bir sey anlamiyorum ondan sonra icmiyom sonra bir kac hafta sonra yine iciyom sonra yine birakiyorum yani anlayacagin hic bir sey anlamiyorum bagimli"da olmuyorum siz iciyorsunuz ne anliyorsunuz bana alatin bende icem bari:15: