Temel Özellikleri


Turakolar Afrika'nın yerlilerindendir. Hartlaub turakoları Kenya ve Tanzanya'da bulunur. Bu parlak renkli düzgaga, kuşhaneler için harikulade bir işgalcidir ve çiftler eğer ortam uygunsa genellikle üremeye çalışır.

Beslenme ve Barınma
Dilimlenmiş çeşitli meyveler, düzgaga gıdası, serpilmiş yeşil gıda ve bazı düzgaga topaklarını verebilirsiniz. Bu kuşlar canlı gıdayı sevmez. En az 3.6 metre uzunluğunda, geniş bir kuşhane vererek onlara uçması için imkan sağlayın.

Soğuk havayı tolere edebilir, fakat tüneğinin korunaklı olmasını sağlayın; çünkü pençeleri donmaya karşı hassastır.


üreme
çiftler üreme için diğerlerinden ayrılmalıdır. Dişinin kuluçkaya yatabileceği, üstü açık sepet gibi bir yuva platformu gerekir. İçini filizler ve benzeri malzemelerle doldurur.

Dişi kuşun kuluçkaya yatmadan önce, eşi tarafından merhametsizce kovalanmasını önleyin. Geç kalınmışsa, erkeğe engel olun ve dişiye bir parça imkan sağlayın.

Her kuluçkada yaklalık iki tane yumurta olur ve çiftler bir sezonda iki kere de yuvalayabilir.

çeşitler
Beyaz yanaklı turakonun (Tauraco Leucotis), isminin de çağrıştırdığı gibi yanaklarından beyaz yamaları vardır. Turakoların gagalarının iriliği, çilek koparmalarına izin verir. Meyvaları tüm olarak yutmalarını sağlayan gaga açıklıkları da vardır.

Diğer Adları: Tauraco Hartlaubi
Ortalama Boy: 40 cm

Ortalama Ömür: 12 yıl

Cinsiyet: Bilimsel tespit gerekir.

Üreme: Kuluçka 20 gün sürer, tüylenme 28 gün sonra olur.

Genç Kuşlar: Gagaları daha koyudur, tüyleri erişkinlerden daha mattır.

Ayırt Edici Özellikleri: Tepelik: Bu grup kuşlarda tepelik, özellikle boyut ve renk olarak farklı türler arasında degısebilir. Göz Halkası: Göz halkası bir dereceye kadar rengin koyuluğuna göre degıebilir. Kanatlar: Kanatlar üzerindeki kırmızı renk sadece turakolarda bulunan bakır pigmentinden kaynaklanır. Kuyruk: Bu türlerde kuyruk tüyleri yeşildir, mavi menekşe rengiyse diğer bazı turakolarda hakimdir.

kaynak

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 416
favori
like
share