Mavi Boyunlu Tanager

Temel Özellikleri

Kanada'dan Arjantin'e kadar yayılan tanagerler, 200 çeşittir. Renklerinden dolayı avikültürde oldukça popülerdir. mavi boyunlu tanager, Güney Amerika'nın kuzeyinde yaşar.

Bakımları kolaydır, ancak soğuk havalarda ısıtılmış bir ortam sağlanmalıdır.

Beslenme ve Barınma
Tanagerlere, dilimlenmiş meyvaların üzerine serpilmiş kaliteli düzgaga gıdası verilmesi iyidir. Aynı şekilde, nektarı da kabul eder; özellikle yakın zamanda yakalanmış kuşlar bunları daha çok beğenir. Canlı gıda da önemlidir.

Eğer çiftler yuvalamışsa, tanageri kuş odasında barındırın. Bazı kuşlar doğal olarak utangaçtır. Küçük bir grup halinde tutun ve birbirlerine zorbalık edip etmediğini gözlemleyin.

çiftler eşleştiğinde diğerlerinden ayırın, çünkü çiftler bazen çok saldırgan olabilir.

Tanager, kusursuz tüylerini korumak için sık banyo yapmaktan hoşlanır.

üreme
Kuşların kendi yuvalarını yapabilecekleri, çalılıklardan, içi boş kütüklere kadar iyi seçilmiş yuva yerleri temin edin. Yuvalama malzemesi olarak; otları, tüyleri, yaprakları kullanabilirler.

ürerken rahatsız edilmemelidirler. Tanagerler, iki hatta üç kuluçka devresini çabucak yapabilir. Kuşlar arasındaki renk farklılıklarına çiftleşme sebebiyle fazla güvenmeyin, gerçi her şartta bakımları birbirine benzer olacaktır.

çeşitler
Orta Amerika'nın güneyinden, Güney Amerika'nın kuzeyine uzanan doru başlı tanagerlerin rengi oldukça degısir.

Diğer Adları: Tangara Cyanicollis
Ortalama Boy: 12.5 cm

Ortalama Ömür: 8 yıl

Cinsiyet: Bilimsel tespit gerekir.

Üreme: Kuluçka 14 gün sürer, tüylenme 20 gün sonra olur.

Genç Kuşlar: Tüyleri erişkinlere göre daha mat renklidir.

Ayırt Edici Özellikleri: Baş: Bu türlerin baş rengi isimlendirmelerinde temel olarak alınmıştır. Kanatlar: Kanat rengi saf sarıdan, yeşilimsi sarıya kadar degısir. Tanagerlerin alt türleri de bu konuda farklılaşırlar. Yanlar: Aslında mavi renk sadece başa bölümüne has değildir, yanlarda olabilir.

kaynak

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 518
favori
like
share
elma kurdu Tarih: 17.12.2007 20:54
teşekkürler