Mavi karıncaMavi karınca (Diamma bicolor), ismine ve görünüşüne rağmen asla bir karınca değildir. Fakat tek başına yaşayan büyük bir yaban arısı paraziti olmasına rağmen çiçek arısı olarak bilinir.

Asıl vatanı güney ve güney doğu Avustralya, Tasmanya‘nın Avustralya eyaleti, Yeni Güney Wals’ler, Viktorya ve güney Avustralya’yı içine alır. Diamminae alt familyasının tek üyesidir. Morfolojik ve davranışsal olarak Tiphiidae familya üyeleri içinde olağan dışıdır.

Mavi karıncalar metalik mavi-yeşil vücudu ile kırmızı bacaklı bir yapıya sahiptir. Dişilerinin büyüklüğü 25 mmdir. Kanatsız ve toprak meskenlidirler. Ve yalnızca cırcır böceği avlarlar. Oysa Tiphiidslerin diğer bütün çeşitleri Kın kanatlılar ve larvalarına saldırırlar. Cırcır böceği, dişinin keskin organı ile enjekte edilen zehir ile felce uğrar. Ve dişinin yumurtası onun üzerine yatırılır. Böylece yaban arısı larvası yiyecek deposuna sahiptir. Erkekler daha ufaktır, yaklaşık olarak 15 mmdir ve kanatları vardır. Yetişkinler nektar ile beslenir.Çeşitli doğal Avustralya çiçeklerini tozaklarlar.

Arı sokması insanda şiddetli yanma hissi ve kabarcıklığa sebep olabilir. Nadir olarak Anafilaksi gibi endişe verici hayati durumlara sebep olabilirler.

Bilimsel sınıflandırma

Alem: Animalia (Hayvanlar)

Şube: Arthropoda (Eklem bacaklılar)

Sınıf: Insecta (Böcekler)

Takım: Hymenoptera (Zar kanatlılar)

Familya: Tiphiidae

Alt familya: Diamminea

Cins: Diamma
Westwood, 1835
Tür: D. biocolor


Binominal adı
Diamma biocolor

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 514
favori
like
share
*_Mucahit_* Tarih: 19.02.2008 23:19
Paylaşımın için teşekkürler.emeğine sağlık