Gümüşcün (Order Thysanura Silverfish)[COLOR="darkred"]Özellikleri

Boy: Küçük, uzun, üçgen gövdeli, 1,5 – 2,5 cm
Renk: Parlak gri veya gümüş rengi
Karakteristik olarak karınlarının arka tarafında uzun ve ince üç adet eklenti bulunur.Gri renkli, balık görünümünde ve sık ayaklıdırlar. Çok seri hareket ederler. Bu haşerelere evlerde çok sık rastlanır, ayrıca fırınlarda bina duvarlarında sıcak yerlerde barınırlar. Hububat içerisine de girer ve yerleşirler. Kağıt ve kumaşla da beslenirler.

[COLOR="darkred"] Davranışları

Gümüşcünler mantar küfleri ve organik maddelerle beslenirler. Doğal ürünlere, kağıda ve kitap ciltlerine zarar verirler. Yarık ve çatlaklar ile tavan arası ara bölmelere uygulama yapılması popülasyonlarının azaltılmasında önemlidir. Bu haşere türü, profesyonel hizmet alındığında bile tamamen yok edilmesi en zor olan türdür.

[COLOR="darkred"] Yaşam Alanları

Yarık ve çatlaklarda yaşarlar. Tavan arası, bodrum ve ara bölmeler gibi küf olabilecek yerlerde fazla sayıda bulunurlar. Sıcak bölgelerde dış alanda da yaşarlar. İç alanlarda ise mutfak, banyo ve odalarda görülürler.

Mücadele İpuçları

Özellikle rutubetli olup küf yapabilen yapılarda mücadele edilmeleri çok zordur. Çatı aralarının tamamen uygulamaya tabi tutulmasının zorluğu, gümüşçünlerin alt yüzeylerde (tabanlarda) barınması ve fasikül aralarında gizlenmesi mücadelede olumsuz etkenlerdir. Devamlı gümüşçün problemi olan yerlerde uygulama yapılması gereken alanlar şunlardır:
Tesisat boşlukları Elektrik prizlerinin arka boşlukları Pencere ve kapı pervazları Tavan arası, bodrum ve ara bölmeler Balkon ve merdivenlerin alt yüzleri

Bu tür böceklerle mücadelede profesyonel firmaya müracaat etmek ,hem zaman kaybını, hemde daha ekonomik olarak sorundan kurtulmanızı sağlar.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 645
favori
like
share
*_Mucahit_* Tarih: 19.02.2008 23:14
Paylaşımın için teşekkürler.emeğine sağlık