Yabanarısı - Vespula spp. Yellow Jacket

[COLOR="darkred"]Özellikleri

Boy: 2,0 - 2,5 cm.
Renk: Siyah ve sarı çizgili

[COLOR="darkred"]Davranışları

Yabanarılarının binlercesi tek koloni halinde yaşarlar. İlkbaharın başında tek bir kraliçeden başlayan koloni ilk birkaç ay çok küçüktür. Yaz aylarına gelindiğinde, problem yaratacak nüfusa gelirler. Yuvaları bozulduğunda çok saldırgan olurlar ve çok acı vererek sokarlar. Bir kez soktuğunda ölen balarılarından farklı olarak, yabanarıları birçok kez sokabilirler. Leşle beslenen haşereler olduklarından, ağaçlık alanlarda veya arazilerde faydaları vardır. Ancak evlere yakın veya ev içlerinde bulunan koloniler, oraya yaşayanlar için tehdit oluştururlar. Böyle bir durum fark edildiğinde, koloniler muhakkak elimine edilmelidir. Bu arılarlar mücadelenin tehlikeli olması nedeniyle Otaş gibi profesyonel bir firmadan hizmet alınması doğrudur.

[COLOR="darkred"]Yaşam Alanları

Yuvalarını toprakta, örneğin eski kemirgen yuvalarının içinde veya benzer deliklerde yapmayı tercih ederler.

Mücadele İpuçları

Yabanarısı sokmalarına karşı alınabilecek önlemler şunlardır:
- Elektrikle çalışan çim biçme, budama makineleri kullanıldığında, yüksek ses ve vibrasyonun kışkırtıcı etkisi düşünülerek yabanarısı saldırısına karşı dikkatli olunmalıdır.
- Yabanarısı yuvaları biliniyorsa o noktalardan uzak durulmalıdır.
- Bina duvarında girip çıktıkları görülen bir delik bulunduğunda, bu delik KAPATILMAMALIDIR. Zira bina içine başka bir çıkış olabilir ve malzemesine göre duvarda delik bile açabilirler.

Bu tür böceklerle mücadelede profesyonel firmaya müracaat etmek ,hem zaman kaybını, hemde daha ekonomik olarak sorundan kurtulmanızı sağlar.

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 672
favori
like
share
nuri deniz Tarih: 04.05.2010 12:00
İyibir çalışma..teşekkürler..
SU-PERISI Tarih: 14.09.2008 16:07
teşekkürler canım ellerine saglık
baslat16 Tarih: 03.09.2008 12:14
tskler bılgıler ıcın
*_Mucahit_* Tarih: 19.02.2008 22:33
*_Mucahit_* Tarih: 19.02.2008 22:33
teşekkürler