Avrupa Eşekarısı-Vespa crabro European Hornet

[COLOR="darkred"]Özellikleri

Boy: 2,5 - 4,0 cm
Renk: Koyu ve açık kahverengi çizgili

[COLOR="darkred"]Davranışları

Eşekarıları bir yıl süreyle yaşayan koloniler kurarlar. Kışı geçirmiş olan kraliçe, ilkbaharla birlikte uygun bir yuva bulur, içine küçük bir petek kurar ve ilk larvayı oluşturur. Bu larva yetişkin bir işçi arıya dönüştüğünde, yuvanın büyütülmesi ve yiyecek bulunmasıyla uğraşırlar. Yuvalarının içini ve peteği, ağaç ve kabuk parçacıklarından yaparlar. Kolonileri tehdit edilirse saldırgan olurlar. Yaz sonunda birkaç yüz işçi arıdan oluşan nüfusa varırlar. Sonbahara doğru koloni kraliçeler üretir ve bunlar kışı geçirmek üzere farklı yerlere uçarlar.

[COLOR="darkred"]Yaşam Alanları

Genelde ağaçlarda ve çalılarda, havai kağıt yuvalar kurarlar. Ancak özellikle bu tür arılar, tavan arası, baca, dış duvarlar gibi mekanlarda da yuva kurmayı severler.

Mücadele İpuçları

Yalnızca deneyimli profesyoneller aracılığıyla mücadele edilmesi doğrudur. Soktuklarında çok etkili olduklarında, özel koruyucu elbiseler giyilmesi gerekmektedir.


Bu tür böceklerle mücadelede profesyonel firmaya müracaat etmek ,hem zaman kaybını, hemde daha ekonomik olarak sorundan kurtulmanızı sağlar.

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 616
favori
like
share
webliner Tarih: 01.05.2008 15:10
Buda benden olsun...
*_Mucahit_* Tarih: 18.02.2008 14:06
IYY eşekarısından oldum olası korkmuşumdur