Yengeç

Yengeç, on bacaklılar (Decapoda ) takımından Brachyura infra takımını oluşturan kabuklu türlerin ortak adı. Tipik olarak çok kısa bir kuyrukları vardır, karın ise toraksın altına gizlenmiştir. Genellikle kalın bir dış iskelete sahiptirler ve bir çift kıskaç ile donatılmışlardır. Yengeçler tüm dünya okyanuslarında bulunurken ;ayrıca birçok çeşit tatlısu ve karada yaşayan türü de vardır. Yengeçlerin boyutları sadece birkaç mm olan bezelye yengeçi ile bir bacağının boyu 4 metreye kadar çıkabilen Japon örümcek yengeçi arasında değişiklik gösterir.

Anatomisi

Yengeçlerin beş çift bacakları vardır. Bunların ilki bir çift kıskaç ile modifiye edilmiştir ve hareket etmek için kullanılmazlar. Birkaçı dışında her yengeçte, karın sefalotoraksın altında gizlenmiştir. Çoğu yengeçler açık olarak seksüel dimorfizm gösterirler ve kolayca cinsiyetleri ayrılabilir. Toraksın altında kalan karın bölgesi erkeklerde daha dardır. Dişilerde ise karında çok sayıda pleopod vardır ve açık olarak daha geniştir.[1].Bu durum döllenmiş yumurtanın dişi yengeç tarafından taşınması ile bağlantılıdır.(tüm pleocyematesda görüldüğü gibi).

[COLOR="darkred"]Sınıflandırma

Çoğu eklem bacaklılarda gonoforlar (üreme organları) bacaklarda bulunur. Yaklaşık 850 tür [6] yengeç tatlısu yahut da yarı karasal türlerdir ve dünyanın tropik ve yarı tropik bölgelerinde bulunurlar. Bunların geçmişte yakın ilişkili gruplar olduğu düşünülürdü ancak şimdilerde eski dünyadakiler ve yeni dünyadakiler olmak üzere en az iki ayrı ve bağımsız tür oldukları düşünülmektedir.

[COLOR="darkred"]Bilimsel sınıflandırma

Alem: Animalia (Hayvanlar)

Şube: Arthropoda
(Eklem bacaklılar)

Alt şube: Crustacea
(Kabuklular)

Sınıf: Malacostraca

Takım: Decapoda
(On bacaklılar)

Alt takım: Pleocyemata

İnfra takım: Brachyura
Latreille, 1802

Sınıflandırma
Dromiacea
Homolodromioidea
Dromioidea
Homoloidea
Eubrachyura
Raninoidea
Cyclodorippoidea
Dorippoidea
Calappoidea
Leucosioidea
Majoidea
Hymenosomatoidea
Parthenopoidea
Retroplumoidea
Cancroidea
Portunoidea
Bythograeoidea
Xanthoidea
Bellioidea
Potamoidea
Pseudothelphusoidea
Gecarcinucoidea
Cryptochiroidea
Pinnotheroidea
Ocypodoidea
Grapsoidea

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 634
favori
like
share
*_Mucahit_* Tarih: 18.02.2008 13:50
en sevdiğim hayvanlardan biridir yürüyüşü çok hoşuma gider ve büyük olanlarından korkarım
elma kurdu Tarih: 17.12.2007 22:29
[COLOR="PaleTurquoise"]paylaşım için teşekkürler