Hipertansiyon, erişkin nüfusun yüzde 25’ini etkileyen, bir sağlık sorunudur. Hipertansiyon, inme, kalp yetmezliği ve son dönem böbrek yetmezliği gibi en sık rastlanılan sakatlık ve ölüm nedenleri için en önemli risk faktörüdür. Dr. Hüseyin Çeli
Hipertansiyon endüstri toplumlarının çoğunda erişkin nüfusun yüzde 25’ini etkileyen, temel bir sağlık sorunu.

Hipertansiyon, inme, miyokard infarktüsü, konjestif kalp yetmezliği (kalbin yeterince kan pompalayamaması) ve son dönem böbrek yetmezliği gibi en sık rastlanılan sakatlık ve ölüm nedenleri için en önemli risk faktörü...

Nedeni belli olan hipertansiyonların yüzde 50’sinin kronik böbrek yetmezlikleriyle oluştuğunu belirten Acıbadem Bursa Hastanesi İç Hastalıkları ve Nefroloji Uzmanı Dr. Hüseyin Çelik, şöyle konuştu:

“Hipertansiyonunuz var ise böbrek kaynaklı olabileceğini düşünüyoruz. Ayrıca bu böbrek yetersizliğinin de habercisi olabilir.

Nedenini bilemediğimiz hipertansiyonlara primer hipertansiyon deriz ve bu yüzde 90–95 civarında bir oranı kapsar.

Diğer bir açıdan bakılırsa, kronik böbrek yetmezliklerinin yüzde 90’ında hipertansiyon vardır. Hipertansiyon ile böbrek rahatsızlığı ilişkisi bir nevi yumurta-tavuk ilişkisidir, birbirlerinin hem nedeni hem sonucudurlar...

Hipertansiyona neden olan böbrek hastalıkları arasında şunlar yer alıyor:

-Böbrek yokluğu

-Böbrek yetmezliği olmaksızın böbrek hastalığı

-Akut böbrek yetersizliği

-Kronik böbrek yetersizliği

-Böbrek nakli sonrası

Sadece vücut ağırlığının yüzde 0,5’ini oluşturmasına karşın, kalp debisinin yüzde 20’sini böbreklerin alması bu organların beyinden sonra en çok kanlanan ikinci organ olduğunu gösteriyor.

Her iki böbrekte toplam 2 milyon 400 bin glomerül yumağı denilen damar yumakları bulunuyor. Bunların uç uca bağlanması halinde oluşacak uzunluk, dünya ekvatorunu birkaç defa dolaşacak uzunlukta.

Böbrekler tamamen damarlardan oluşuyor. Bu anatomik özelliğin sonucu olarak böbrek hastalıklarının hipertansiyonun hem nedeni hem de sonucu olması kaçınılmazdır.

Böbrek hastalığı araştırılmalı

Yüksek tansiyon ve böbrek hastalıkları toplumda çok ciddi sağlık sorunlarına yol açıyor. Bu nedenle 30–35 yaşından önce veya 50–55 yaşından sonra oluşan ani hipertansiyonlarında “renovasküler hipertansiyon” (böbreğe ait damarların daralması sonucu oluşan hipertansiyon) hastalığının akla gelmesi gerekiyor.

Bu hastalıkların hem ciddi bir maliyet yükü hem de hasta yaşamında ciddi olumsuz etkiler yaratıyor… Hipertansiyonu bulunan bir hastada altında bir böbrek rahatsızlığı var mı sorusu akla gelmeli, hipertansiyonu olan hasta sonradan gelişebilecek böbrek rahatsızlığı nedeni ile yakın takip altında tutulmalıdır” diye konuştu.

Böbrek, gerek kendi hücrelerinden kaynaklanan hastalıkları gerekse damar patolojilerinden kaynaklanan hastalıkları nedeni ile yüksek tansiyonu oluşturuyor.

Hipertansiyon ise böbreğin damar yapısını bozarak böbrek hastalıklarını başlatıyor, başlayan böbrek hastalıkları da yüksek tansiyonu daha da ağırlaştırıyor.”

Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 364
favori
like
share