Evinizdeki çiçekleri güzelce sergileyebilmeniz için harika bir fikrimiz var. Bunun için ihtiyacınız olan en önemli şey, bir kütüphane, eğer evinizde ufak bir kütüphane varsa, işe koyulabilirsiniz. Kütüphaneyi solvent bazlı bir boya ile boyayın. Bozuk va pürüzlü yerleri zımparalamayı, yağlı boyayı iyi havalandırılan bir yerde yapmayı unutmayın. Tüm çiçeklerinizi içine yerleştirin. Hem daha şık dururlar hem de derli toplu bir kış bahçeniz olur. Bitkilerinizin sağlıklı yetişmesi için bilmeniz gereken sırlar Kaktüs: Kaktüslerinizi gün ışığı alan bir yerde, torflu toprak içerisinde kuru kalmayacak biçimde çiçekli bitkilerde çiçeklerine su püskürtmeyecek şekilde yetiştirmelisiniz.

Aşk Merdiveni: Gün ışığı gereklidir, ama bahar ve yaz aylarında direk güneş ışığından korunmalıdır. Toprağı nemli olmalı, ama asla üstten sulanmamalıdır. Sulama, saksı dibinden yapılmalıdır. Yapraklarına su püskürtülmelidir.

Aechmea: Gelişme döneminde 22 derece sıcaklık ve direkt güneş ışığı almayan bir ortam gereklidir. Dinlenme döneminde ise su azaltılarak serin bir yerde bulundurulmalıdır.

Bonsai: Nem oranı yüksek bir ortamda, torflu toprak içerisinde kuru kalmayacak şekilde, ancak az sulanmalıdır. Gelişme döneminde yapraklara su serpilmelidir.

Dieffenbachia: Kısmen nemi yüksek bir ortam ister. Gelişme döneminde 20-25 derece, kışın ise 15-16 derecelik sıcaklıkta yetiştirilmelidir. Yazın yapraklara bolca ılık su püskürtülmelidir. Dinlenme döneminde toprak nemli tutulmalıdır.

Orkide: Yaz aylarında direkt güneş ışığından sakınılması gereklidir ama genelde bol ışık ister. Çiçeklerine su püskürtülmeden, haftada bir kez sulanmalıdır. 18-22 derece sıcaklıkta yetişmektedir.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 534
favori
like
share
Sari Menekse Tarih: 17.01.2008 22:23
Cicekleri bende cok severim , evimde mutlaka cicek olmali.Kendim icin ciceksiz bir ev düsünemiyorum.Ne yazikki her ev uygun olmayabiliyor.Cicekler yerini sevdimi artik tut tutabilirsen alir baslarini giderler
Ama uygun degilse yerleri bütün cabalara ragmen yerinde sayiklarlar yada solar giderler
Ben orkide almaya cekiniyorum cünkü bir türlü onlari yasatamiyorum , ancak baska yerlerde uzaktan bakmakla yetiniyorum : (
kuber Tarih: 17.01.2008 10:38
çiçekleri ve yetiştirmesinide çok severim en çokta kuş konmaz diye bi çiçek var ama birtürlü onu büyütemiyorum:6:paylaşım için teşekkür sindy
eskitoprak Tarih: 17.01.2008 10:22
evet
ezgili dünyam Tarih: 17.01.2008 08:42
Benim evimin çiçek bahçesi var, bahçeyle daha çok ilgileniyorum.
SU-PERISI Tarih: 20.12.2007 13:23
ben çiçek yetiştirmeyi severim.epeyde çiçegim var
Grace Tarih: 18.12.2007 14:48
severim bi kaç çiçeğim var ama burdakilerden değil:21: teşekkürler Sindy
SuRMeLi Tarih: 18.12.2007 14:44
yok :5: