AÜ, bu yıl gerçekleştirilen 306 böbrek nakli ile dünya birincisi oldu.

AÜ Organ Nakli Merkezi Müdürü Prof. Dr. Alper Demirbaş, dünyanın en büyüğü olma yolundaki hedefle yola çıktıklarını, bu hedefin pek çok kesim tarafından“Ulaşılması zor” şeklinde algılandığını söyledi. Merkezin organ nakline başladığı 2000 yılında Türkiye genelinde 386 böbrek nakli yapıldığını anlatan Demirbaş, aradan geçen süre içinde Avrupa’nın en büyük organ nakli merkezi olduklarını belirtti.

Demirbaş, Antalya’da bu yıl 306’sı böbrek, 17’si karaciğer, 5’i pankreas, 2’si kalp nakli olmak üzere 330 organ nakli gerçekleştirdiklerini kaydederek, şöyle konuştu: “Hedefimiz dünyanın en büyüğü olmaktı.

Dünyada 2007 yılı rakamları yayınlanmadı, ama referans alabileceğimiz rakamlar 2005 ve 2006’ya ait. Kurduğumuz özel bağlantılar sayesinde geçtiğimiz yıl dünyanın en büyük merkezlerinin bu yıl ki performanslarını öğrendik. Ona dayanarak diyorum ki ekibimiz ve merkezimiz şu anda dünyanın en büyük canlı vericili böbrek nakli merkezidir. Dünyanın en büyük böbrek nakli merkezidir.

Gönül ister ki bu Türkiye açısından tıp tarihinden herhangi bir alanda dünyada bir numara olmak benim hatırımda olduğu kadar pek olmuş bir olay değildir. Ama biz 650 bin nüfuslu Antalya’da dünyanın en büyük böbrek nakli merkezini yaratmayı başardık. Bunu emekle, inançla ve birlikte çalışarak başardık.”

Başarı Oranı Yüzde 99,5

Prof. Dr. Demirbaş, yılbaşından bugüne kadar yapılan 306 böbrek naklinde kaybedilen böbrek sayısının ise 3 olduğunu bildirdi. Demirbaş, “Yapılan böbrek nakillerindeki başarı oranı yüzde 99,5’tir. Bu da dünya ortalamasının çok üstündedir.

Şu anda dünyada böyle bir oranla çalışan bir ekip yoktur” diye konuştu. Yapılan 306 böbrek nakli içinde kaybedilen sadece bir hasta bulunduğunu vurgulayan Demirbaş, “Bunu da oranlarsak hasta sağ kalım oranının yüzde 100’e yakın olduğunu görürüz” dedi. Bu sene sadece kadavra sayısında eksiklik yaşadıklarını anlatan Prof. Dr. Demirbaş, yapılan nakillerin 30’unun kadavradan gerçekleştirildiğini ifade etti.

60 İlden Hastalara Nakil

Prof. Dr. Demirbaş, bir merkezin başarılı olup olmamasının ana kriterlerinden birisinin hastaların bu merkeze duyduğu güven olduğunu söyledi. Prof. Dr. Demirbaş, şöyle konuştu: “Geçtiğimiz yıl Türkiye’nin 60 ilinden hastalara böbrek nakli yaptık. Bu hastalar sadece böbrek nakli olmak için buraya geldiler.

Diyarbakır’dan 10, Şanlıurfa’dan 10, İstanbul ki şu anda orada 17 böbrek nakli merkezi var, bu ilden 47 hastaya, Konya’dan 16, Mersin’den 10, Adana’dan 13 hastaya böbrek nakli yaptık. Yani ekibimiz ve merkezimiz Türkiye’nin böbrek nakli merkezi haline geldi. Yıl sonu rakamları açıklandığında kabaca Türkiye’de bu yıl yapılan canlı vericili böbrek nakillerinin yüzde 50’si ekibimiz tarafından gerçekleşmiştir.

Türkiye’de tıp tarihinde bu kadar kısıtlı ekip ve bu kadar dar bir nüfusa sahip olan bir ilde böyle bir başarının yakalanması bildiğim kadarıyla şu ana kadar görülmemiştir.”

Eleman sayısının Artırılması Gerekiyor

Prof. Dr. Alper Demirbaş, Organ Nakli Merkezinde eleman sıkıntısı çektiklerini ve ekibin çok yorulduğunu bildirdi. Halen sürdürdüğü merkez müdürlüğü görevine gelecek yıl devam etmeyeceğini belirten Prof. Dr. Demirbaş, “Acilen eleman sayısının artırılması gerekiyor. Akdeniz Üniversitesinin başarı çıtası bundan sonra dünyanın en büyük böbrek nakli merkezi olmaktır.

Bunun dışındaki tüm sonuçlar, Akdeniz Üniversitesi Organ Nakli Merkezi için başarısızlık kabul edilir” dedi. Kadro sıkıntısının Türk üniversitelerinin genelinde yaşandığını belirten Demirbaş, bu sıkıntının Akdeniz Üniversitesi’ne de yansıdığını ifade etti.

Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 429
favori
like
share
hakan2230 Tarih: 19.12.2007 12:23
SeViNDiRiCi ßiR DuRuM
SU-PERISI Tarih: 18.12.2007 23:54
Antalya böbrek naklinde çok başarılılar.paylaşımın için saol nergish