ZİGANA-TRABZON TREN HATTI.


Bu başlık, bir zamanlar günün konusu haline gelen, Demokrat parti Milletvekilinin Mecliste uyurken birden uykudan uyanarak” Kayseri’ ye de liman istiyoruz” lafı ile özdeş bir başlık olduğunu sanmayın.
İstenen Tren Hattının boyutu neydi ve ne zaman istendi ?
Erzurum,Gümüşhane, Zigana dağından- Trabzon-
Erzurum,Gümüşhane-Harşit Deresi vadisinden - Tirebolu.
Ne oldu ?
Ve. Sene 1741-
Trabzon Valisi Üçüncüzade-Ömer Paşa, Görele-Tirebolu –Kürtün’ e bir yol yaptırdı.
Ve . Sene 1327 (1911)
Trabzon ve Erzurum şimendifer hattının inşası gündeme geldi.
Hükümet, hattın inşası için keşif yaptırdı ise de Samsun-Sivas hattının inşasına karar verildiği için, Trabzonluların infialine sebep oldu.
Trabzon Belediye Reîsi Ahmed Bey tarafından 18 Mart 1327 (31 Mart 1911)’de bir telgrafla Sadâret Makamına bildirildi. Bunun üzerine Ticaret ve Nafıa Nezâreti Demiryolları İdaresinden Ticaret ve Nafıa Nâzırı Vekîli namına Müsteşar Hulûsi Bey tarafından 29 Mart 1327 (11 Nisan 1911) tarihli bir rapor hazırlanarak Sadâret Makamına sunulmuştu. Raporda Tirebolu’dan Erzurum’a kadar ancak Harşit vadisini takiben bir hattın inşasının mümkün olduğu belirtiliyordu.
Erzurum’dan Tirebolu’ya kadar bir demiryolu hattı inşası hükümetinin gündeminden hiç düşmedi. “Ankara-Erzurum-Tirebolu Arasında Demiryolu İnşası” hakkında bir kanun tasarısı hazırlanması öngörüldü. Meclis-i Vükelâ’nın 29 Nisan 1331 (12 Mayıs 1915) tarihli, 139 numaralı toplantısında inşâat ve tesisatın askeriyece yapılması, icab eden kanun tasarısının acele tanzimi ve gerekli evrakın Harbiye Nezâreti’ne gönderilmesine karar verilmişti.
Birinci Dünya Savaşı nedeni ile “Ankara-Erzurum-Tirebolu Demiryolu Hattı” inşası hayata geçirilemedi.
Ve. Sene 1926.
Yine, Atatürk hükümetinin, Trabzon mebusu Muhtar Bey’in gayreti ve demiryolunun Zigana vadisinden mi, ya da Harşit vadisinden mi sahile ineceği tartışmaları yine devam etmekteydi.
Hatta, Muhtar Bey’le, Giresun milletvekili Musa Kâzım Bey arasında Millet Meclisi’nde bir tartışma çıkmıştı. Muhtar Bey, bu tren hattının Zigana’ dan Trabzon’a ineceği yönünde Meclis’e bir önerge verince, Musa Kâzım Bey’de buna mukabil bir önerge vermişti. Musa Kâzım Bey, önerge vermemiş olsa idi, Zigana hattı kabul edilecekti. Tartışmalara sebep olan her iki önerge Atatürk’ ün isteği ile, Encümen’e havale edildi.
1926 yılına gelindiğinde de halk umudunu Harşit vadisinden geçecek demiryoluna bağlamıştı.
Bu yılların gazete haberlerine göre Erzurum’dan Karadeniz’e ulaşması plânlanan demiryolu eğer Harşit vadisinden geçecek olursa Tirebolu için refah ve zenginlik imkânı ortaya çıkacaktı.
O günden bu güne Atatürk’ ün Türkiyesinden tam 81 yıl geçti. Bu gün hayal olan bu hatlar, o günün Türkiyesinde birinci Cihan harbi, Atatürk’ ün ölümü ve İkinci Cihan savaşından sonra gelen Hükümetler zor işi bırakarak, kolaya kaçmaları sonuçu bu tarihi TREN HATTI yapılamadı.
Ve. Sene 2007.
< Gümüşhane, Torul arasında bulunan, Tüneller 15 senedir ışıklandırılmadı.
< Zigana Dağı tüneli hayatı tehlike arz etmesine rağmen ışıklandırma çok yetersiz. Tünelin içi Sarkık, Dikit buz parçaları dolu.
< Zigana dağı, Torul-Tirebolu arasında yol kenarlarına bariyerler yapılmadı.
En önemlisi nedir biliyormusunuz.
ZİGANA TÜNELİ. 15 senede yapılmasına rağmen, ihtiyaca cevap vermenin çok uzağında olması nedeniyle, ikinci bir Zigana Tünelin yapılması üzerinde durulmaktadır.
Ve. 1915 tarihindeki Osmanlı, 1926 yılındaki ATATÜRK Türkiyesindeki ileriyi gören, çağdaş düşünce ile dolu beyinleri aramıyormuyuz ?
Ne dersiniz ?
Saygılarımla.Adnan Güngör ÜÇÜNCÜOĞLU

A. Güngör ÜÇÜNCÜOĞLU A. Güngör ÜÇÜNCÜOĞLU
Üyenin Yeni Konuları
Üyenin Populer Konuları
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 5681
favori
like
share
MaRaBoGLu61 Tarih: 18.12.2007 19:41
[QUOTE=LEVIS-501;2284877]Marabim görüyorsun dimi Trabzon Valisi Üçüncüzade-Ömer Paşa :10:

Okudum evet Konuyu, dagalik bölge oldugu icin Tren yolu bize haram malesef
O degilde ben her izine gittigime Gümüshaneye kesin cikarim teyzem var orada kendisini cok severeim
Zigana Tüneli Adnan Abininde dedigi gibi 15 yillik ama sanki 100 yillikmis gibi bakimsiz ve harabe seklinde dikkatimi cekmedi degil
Tünelin icerisinde acil telefon ankesörleri yerlerinde sökülmüs isiklandirma ise son derece yetersiz
onca emek ve paralar harcanarak yapilan bu can damari niteligindeki tünelin son hali icler acisi
kaderine terk edilmis gibi bir durum var
Insallah yetkililer bir an önce bu durumu fark ederde geregini yaparlar
LEVIS-501 Tarih: 18.12.2007 19:34
Marabim görüyorsun dimi Trabzon Valisi Üçüncüzade-Ömer Paşa :10: