Nedense kadınlar yüzlerine; botox, dolgu, çeşitli anti aging tedavileri yaptırdıklarında, bunun başkaları tarafından bilinmesini istemezler. Biz estetisyenler de bu isteğe saygı gösteririz. Ama erkekler sözkonusu olduğunda bu sır adeta bir ‘tabu’ haline dönüşür.

Oysa özellikle Amerika ve Avrupa’da, politikada ve diğer alanlarda toplum önüne çıkan erkeklerin büyük çoğunluğu, bu rötuşlara ihtiyaç hissediyor’

Erkek imajını oldum olası, sade, doğal, gösterişsiz hatta biraz da kaba zannediyoruz.

Oysa geçmişte erkekler de en az kadınlar kadar gösterişliydiler. Folklorik giysileri, kralları, imparatorları, operalardaki kostümleri aklınıza getirin. Özellikle kabile geleneğinde erkeklerin süslenmesi ve renk renk boyanması sınır tanımazdı. Batı imparatorları da en az Doğu’dakiler kadar alımlı ve şatafatlı giyinirdi. İşlemeli elbiseler, pelerinler, taçlar, peruklar ve birbirinden değerli takılar, kokular, dövmeler ile güçlerini gösterirlerdi


Erkeklerin gri-kahverengi-lacivert ve siyah renklere bürünmesi, tekdüze bir çizgi ile sınırlanması nispeten yeni bir olaydır. Bu ciddi ve sınırlı imaj, sanayi toplumu ile birlikte doğmuş yeni bir eğilimdir. Erkeğin pantolon giymesi bile yenidir.Erkeğe sadece güç ve ciddiyet, kadına ise cazibe yakıştırılmıştır. Ama insanın tabiatına uymadığı için de bu kalıplar artık kırılmaktadır. İşin aslına bakacak olursanız, doğada en gösterişli canlılar dişi cins değil, erkeklerdir.Erkekler kendilerine sahip çıkıyor

Sabahları erkenden spor salonuna gidiyorum. Bu saatte genellikle erkekler geliyor. Bakıyorum da, spor yapan erkeklerin sayısı gün geçtikçe artıyor. Nedeni sadece sağlık değil, birçoğu vücudunu güzelleştirmek için spor yapıyor. Saunada kulak misafiri oluyorum; erkekler birbirleriyle kuaför, güzellik, sağlık muhabbetleri yapıyorlar. Zaten mesleğimde de izliyorum, onlar da kadınlar kadar fiziklerine dikkat etmeye çalışıyorlar.

Erkek giyimi özgürleşiyor

Erkek modası uzun süredir oldukça tekdüzeydi. Son yıllarda çağımızın bütün önyargılarına meydan okuyan defileler yapıldı, kreasyonlar yaratıldı. Ünlü stilistler erkekleri rengarenk şifonlar, dökümlü kumaşlar, etnik çizgiler, nakışlarla giydirdiler, takılar taktılar. Özellikle bu yaz sayfiye yerlerinde uzun etekli yakışıklı erkekler, başına oyalı yazmalar bağlamış fotoğrafçılar ve kimi erkeklerin üzerlerindeki takılar çok dikkatimi çekti. Yakıştıran o kadar güzel taşıyor ki bunları, hayranlıkla izledim.

Bakımlı erkeklerin terfi şansı da yükseliyor

Kent yaşamında erkeğin tıraş olmaktan öte bakımlı olması ve güzel kokması, iyi giyinmesi çok önemli. İşe alınırken, terfi ederken, önemli bir temsil mevkiine aday olurken yakışıklı, genç görünümlü ve bakımlı erkeklerin şansı çok daha yüksek. Genç görünmek hem yaptıkları işin başarısını artırıyor hem de karşı cinsin beğenisini kazanıyorlar.

Günümüzde kadınlar parfüm kokan, giyinmeyi bilen, sigara içse bile sigara kokmayan erkekleri tercih ediyor.

Erkeklerin kozmetik dünyası

Modern erkekler bakımlı ve daha zarif olmayı benimsediler. Yıllardır, birçoğu manikürlerini yaptırıyor, tırnaklarını törpülüyor, vücut ölçüleriyle ilgileniyor, saçlarına şekil veriyor, boyuyor, deodorantlarını ve parfümlerini sürüyorlar

İstatistikler de, erkeklerin estetik ve güzellik ürünlerine veya yöntemlerine ilgisinin yüzde 40 oranında arttığını ortaya koyuyor.

- Saç ekimi her zamanki gibi, erkeklerin en önde gelen talebi. Ayrıca erkeksi saç dökülmesi, tamamen erkeklik hormonlarının sonucu olduğu için, beylerin en fazla ilgisini çeken konu budur.

-Erkekler, ikinci sırada en fazla cilt bakımı, manikür ve pedikür ile ilgileniyor.

-Özellikle boyun, sırt, kaş ve yanak epilasyonuna çok büyük talepleri var.

-Nekahat süresini kolay atlatacakları operasyonları tercih ediyorlar. Son zamanlarda göğüs ameliyatlarında bir talep artışı izleniyor.

Gıdı, bel ve karın yağları için liposuction yaptırıyorlar.

-Dolgu, botox, thermage gibi işlemlerden çok hoşlanmamakla birlikte ameliyatı tercih ediyorlar. Giderek artan oranda bunlardan yararlanıyorlar.

-Erkeklerin ilgi gösterdikleri bir başka tedavi alanı da akne izleri ve çukurları.

Erkek cildi farklıdır

Kadın ve erkek cildinin yapısı farklıdır. Vücut yapısı da farklıdır. Onları selülit tedavisiyle uğraşırken görmeyiz ama kalınlaşan belleri için rejim de yaparlar, liposuction da yaptırırlar. Akneler, akne izleri, kadınlar kadar erkekleri de rahatsız eder.


Erkek cildi, hormonal yapısı nedeniyle daha dayanıklı ve daha kalın olabilir ama yıllar ve çevresel etkenler onları da yıpratır. Yaşlanma etkileri erkeklerde daha ileri yıllarda ortaya çıkar. Ama kırışıklık çizgileri derin olur.


Erkek cildinin sorunları buluğ çağında, akneleri tetikleyen aşırı sebum salgısı ile başlar. Sonra ömür boyu tıraş olmanın sıkıntılı sonuçlarıyla devam eder. Bütün bunlara bir de güneş ışınları, stres, alkol ve beslenme hataları eklendiğinde, erkek cildinin avantajlarından geriye bir şey kalmaz..


Koku sürmede kadınlarla yarışıyorlar

Bir zamanlar erkeklerin ter kokması makbul sayılırdı. Oysa şimdi en fazla deodorantı, ayak spreylerini onlar kullanıyor. Yalnız deodorant mı, parfüm ve losyon çeşitlerinde erkek kokuları kadın kokularıyla at başı gidiyor ve bunların tümü de oldukça yüksek miktarlarda tüketiliyor.


After shave’ler, nemlendiriciler, vücut losyonları, şampuan çeşitleri, en ünlü kozmetik markaların erkek ürün dizileri, çağdaş erkeklerin bakımlı olmaktaki heves ve gayretini gösteriyor. Ya çeşit çeşit jöleler, saç spreylerine ne demeli? Artık erkekler de, önemli günlerde saçlarına fön çektiriyorlar.

Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 1026
favori
like
share
Nerqish Tarih: 19.12.2007 22:47
[QUOTE=MaRaBoGLu61;2287310]Ben korkunc bakabiliyorum daha sana göstermedim bu yüzümü:13::72:

[COLOR="SlateGray"]kisa zamanda gormek istiyom titret beni bakislarinla nolarsin:72::70:
sindy sen akillisinda sanki:72:
MaRaBoGLu61 Tarih: 19.12.2007 22:25
[QUOTE=Nerqish;2286874][COLOR="SlateGray"]yani ben bisey yaparkene sen kiziyonmu diye bakmaliyim gozlerine gorkutman girek bakislarinla :78:

ben sana baktimmi guluyorum anca askum cok sevimli geliyon bana valla sory:72:

Ben korkunc bakabiliyorum daha sana göstermedim bu yüzümü:13::72:
Sindy Tarih: 19.12.2007 21:01
delisiniz valla :72:
Nerqish Tarih: 19.12.2007 20:20
[QUOTE=MaRaBoGLu61;2286870]Nasil yani:78:

[COLOR="SlateGray"]yani ben bisey yaparkene sen kiziyonmu diye bakmaliyim gozlerine gorkutman girek bakislarinla :78:

ben sana baktimmi guluyorum anca askum cok sevimli geliyon bana valla sory:72:
MaRaBoGLu61 Tarih: 19.12.2007 20:18
Nasil yani:78:
Nerqish Tarih: 19.12.2007 20:16
[QUOTE=MaRaBoGLu61;2286844]Ben bunlarim bir cogunu uyguluyorum

ve faydasinida gördüm görmesem Nerqishi ayarlayabilirmiydim:78:
[COLOR="SlateGray"]
hadi be sende sen bana kiyaman allasen bi bagir oturd beni asagi:72:

ben baska bisee demek istediydim:70::72:
MaRaBoGLu61 Tarih: 19.12.2007 19:53
Ben bunlarim bir cogunu uyguluyorum

ve faydasinida gördüm görmesem Nerqishi ayarlayabilirmiydim:78:
Nerqish Tarih: 19.12.2007 19:52
[QUOTE=Grace;2285791]eh azcık maço olmalı bencede ama fazlası zarar yinede:10:
rötuşa gelince gerek yok bakımlı olsunlar yeter kadınlar gibi olurlarsa vay halimize o zaman:72:
[COLOR="SlateGray"]
maco konusunda katiliyorum kodumu oturtucak bende sevmem oyle miymiy tipleri:72:

canim yani dovecek anlaminda demiyorum ama bi erkek gozune baktirabilmeli bu cok onemli aklibasinda bir erkek tabi olucakki gozune bakacaksin:85:
Sylar Tarih: 19.12.2007 10:36
parfüm yada tırnaklarına bakım saç-sakal traşı olmak (günlük yani) hiçde yadırganacak bir durum değil.
aksine ilgi çekici bence..
birde parfüm seçmeyi bilseler..