Amerika Kıtası

Amerika Kıtası veya Amerika Kıtaları, Batı yarıkürede, Yeni Dünya olarak adlandırılan bölgede, Kuzey Amerika, Orta Amerika, Güney Amerika ve bunlara bağlı adalardan meydana gelen kıtalar ve adalar topluluğudur.

Batılı dillerde çoğunlukla Amerikalar olarak adlandırılmasına rağmen Türkçe'de daha çok Amerika olarak bilinir. Bununla birlikte Amerika sözcüğü birçok dilde Amerika Birleşik Devletleri (ABD) anlamında da kullanıldığı için kavram karmaşasına neden olabilmektedir.


Kökenbilim
Amerika isminin kökeni ile ilgili birkaç teori vardır. Bunlardan en çok kabul göreni İtalyan kaşif Amerigo Vespucci'nin adından geldiğine dair olanıdır. Bu isim Alman kartograf Martin Waldseemüller tarafından verilmiştir. Vespucci Amerika'nın Doğu Hindistan olmadığını, henüz Avrupalılarca keşfedilmemiş yeni bir kıta olduğunu ileri süren ilk kaşiftir. Ayrıca Güney Amerika'yı ve Orta Amerika'daki Amerika Dağları'nı (İngilizce: Amerique) keşfeden ilk Avrupalı kaşiftir.


Nüfus ve yüzölçümü

Amerika, dünyanın toplam yüzölçümünün %8.3'ünü, karasal yüzölçümünün %28.4'ünü kaplar. Dünya nüfusunun %14'ü (900 milyon) Amerika'da yaşamaktadır.

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 810
favori
like
share