Akademi ödülleri için yarışacak 49 film açıklandı, bizse başvurmayı unuttuk

Şubat ayında dağıtılacak Oscar ödüllerinde, En İyi Yabancı Film dalında yarışma şansı olan, aday adayı 49 film açıklandı. Afganistan’dan Venezuella’ya pek çok ülkenin filmleri arasında niye mi Türk filmi yok? Çünkü Türk usulü ihmalkarlık sonucu başvuru tarihini kaçırdık ve aday adayı bile bildiremedik.Akademi başkanı Frank Pierson yaptığı açıklamada aday adayı filmleri bildirdi ve Oscar adayı olarak seçilecek beş filmin 25 Ocakta açıklanacağını söyledi, ödüller ise 27 Şubatta dağıtılacak. Oscara uzanma ihtimali en yüksek olan filmler arasında Çinli yönetmen Zhang Yimou’nun House of Flying Daggers’ı ve Danimarkalı Lars von Trier’in The Five Obstructions’ı var. Yılın sürprizlerinden biriyse, Mel Gibson’ın olaylı filmi Tutku: Hz. İsa’nın Çilesi’nin yabancı dilde çekilmiş olmasına rağmen bu dalda yarışamaması. Çünkü film artık yok olmuş olan bir dilde, Aramice’de çekildi, dolayısıyla da filmi sahiplenip aday gösterebilecek bir ülke yok.Sinema dünyası bu sürprizle uğraşırken en büyük sürprizi şu anda bizim yaşıyor olduğumuza şüphe yok. Çünkü Sesam ve Kültür Bakanlığı’nın aday gösterilecek film için süren kavgaları, her iki tarafa da önemli bir şeyi unutturdu. Gelenek olarak Oscar ödülleri Mart ayı sonunda dağıtılırdı ancak akademi bu sene değişiklik yaptı ve tarih bir ay öne, Şubat sonuna alındı. Bunun sonucunda da başvuru tarihleri değişmiş oldu. Ancak ne Sesam ne de bakanlık bu tarih değişikliğini takip etmedi ve başvuru tarihini atlayınca Oscara aday olma şansımızı kaybettik. Bu arada iki tarafın tartışmasında kimin galip olduğunu, artık aday gösterme şansımız kalmadığı için göremeyeceğiz. Bakanlık Vizontele Tuuba’nın aday gösterilmesini istiyorken, sektörün istediği Uğur Yücel’in filmi Yazı Tura’ydı. Bize diyecek bir şey kalmadı, daha çok yol katetmemiz lazım.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1260
favori
like
share
Sentinus Tarih: 20.11.2004 23:35
slm oskayi kacirmayin :6:
emre-liva Tarih: 12.11.2004 12:28
arkadaslar biz amerikan filimleriyle su yüzden kiyaslanamiyoruz amerikalilar bir filime en az 10 milyon dolar artik proje ne kadar büyük ona göre de para daha cok yatiriliyor.

eger türkler de bir filime cok yatirirsa ve filimin icine special efektler konunrsa amerikan filiminda ne kalir yanimiz kalir
ByStranqe Tarih: 30.10.2004 20:45
zaten oskarı alsaydı heralde tünyanın rekorunu kırardı ama genede inşallahalır diyoruz :12: :12:
@n@cond@_(srs) Tarih: 30.10.2004 20:30
[quote]Orijinalin yazari G-STAR
o günde gelecek...bir türk filimi oscar kazanacak...insallah....
amerika yine güzelleri cekmezse...adamlar durup durmadan filim yapiyor ! [/quote]
doğru söylemişsin inşallah
cagriozel Tarih: 29.10.2004 09:34
Arkadaşlar olayı yanlış değerlendiriyorsunuz Akademi Ödülleri Amerikan Filmleri arasında değerlendirme yapılarak verilir. Sadece tek bir dalda ödül yani "Yabancı Film Oscarı" diğer ülkelerden katılan adaylardan birisine verilir yani biz Hollywood filmleri ile değil diğer dünya ülkelerinin filmleriyle yarışıyoruz. (Kesinlikle ukalalık olarak gözükmesin sadece bilgi amaçlı yazdım ayrıca böylece belki umutlarınız biraz daha artar)
mollycan Tarih: 28.10.2004 22:15
bizim kendi ödüllü filmlerimizden ben hic bir sey anlamiyorum maalesef, bana göre fazla sanat iceriyorlar herhalde... umut27 gibi bende zor diyorum, ama ümid ediyorum...
Poseidon Tarih: 28.10.2004 12:24
VALLA BENCE OSCAR DA AMERİKAN FİLM SANAYİİ KARSISINDA HİÇ SANSIMIZ YOK
Tamer.C Tarih: 28.10.2004 01:54
:12: INSALLAH :12:
G-STAR Tarih: 28.10.2004 01:42
o günde gelecek...bir türk filimi oscar kazanacak...insallah....
amerika yine güzelleri cekmezse...adamlar durup durmadan filim yapiyor !