Genelkurmay: 90 değil 60 bin şehit
Genelkurmay Başkanlığı, Ruslarla yapılan Sarıkamış savaşında şehit düşenlerin sayısı konusunda tartışmalara son noktayı koydu.

Genelkurmay Başkanlığı, 22 Aralık 1914- 15 Ocak 1915 tarihleri arasında Ruslarla yapılan Sarıkamış savaşında şehit düşenlerin sayısı konusunda tartışmalara son noktayı koydu. Türk Silahlı Kuvvetleri'nin internet sitesinde, Sarıkamış Harekatı'nın 93'üncü yıldönümü nedeniyle yapılan açıklamada, Türk Ordusunun tartışıldığı gibi 90 değil 60 bin, Rusların ise 30 bin zaiyat verdikleri belirtildi. 'Sararmış' fotoğraflara da yer verilen 'Tarihten kesitler' sayfasında Ruslar'ın 200 subay, 7 bin eri esir olarak aldıklarına işaret edilerek, "Sarıkamış, Türk harp tarihinin en acı savaşlarına sahne olmuştur. Sarıkamış Harekatı, Türk milletinin vatanı ve kutsal varlıkları uğruna neler yapabileceğinin bir delilidir" denildi.

Allahuekber'de tek kurşun atmadan şehit düşenler için sadece Sarıkamış'ta bulunan askeri birlikte görev yapan subay ve askerler tarafından düzenlenen anma günlerini gündeme Erzurum Kalkınma Vakfı'nın eski Başkanı Avukat Necati Bölükbaşı ile aynı vakfın üyelerinden Prof. Dr. Durkaya Ören taşıdı. Dönemin Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök'ün verdiği onayın ardından Erzurum, Kars ve Sarıkamış'taki sivil toplum örgütleri birleşerek Sarıkamış dramını anlamına uygun olarak anmaya başladı. Adı daha çok yaptığı başarılı kalp ameliyatları ile duyulan ünlü kalp cerrahı Prof. Dr. Bingür Sönmez'in başında bulunduğu Sarıkamış Dayanışma Grubu üyeleri, 2005 yılında "Torunları dedelerini anmaya geliyor. 90'ıncı yılda 90 bin şehidi anıyoruz" sloganıyla İstanbul'dan yola düşerken, ER-VAK Başkanı Necati Bölükbaşı, "90 bin askerimiz donarak şehit düştü" sözüne karşı çıktı ve "90 değil, 60 bin askerimiz şehit oldu" dedi.

GENELKURMAY: 90 DEĞİL 60 BİN ŞEHİT

Allahuekber Dağları'nda 93 yıl önce Ruslar'ı püskürtmeye yönelik bir harekat başlatan Enver Paşa komutasındaki Türk ordusu, yaklaşık 23 gün süren savaşta büyük kayıplar verdi. Bazı tarih kayıtlarına 'Düşmana tek kurşun atamadan General Kışa yenik düştüler. Bu harekatta 90 bin Türk askeri donarak öldü" şeklinde geçen, Prof. Dr. Bingür Sönmez'in de kabullendiği bu bilgilere Genelkurmay Başkanlığı'ndan düzeltme geldi. Genelkurmay, Sarıkamış Harekatı'nın yıldönümü nedeniyle internet sitesinde yaptığı açıklamada, tarihi hatayı düzeltti. Genelkurmay, Allahuekber Şehitleri'nin sayısının iddia edildiği gibi 90 bin değil, 60 bin olduğunu açıkladı. Açıklamada şöyle denildi:

"Sarıkamış Harekatı'nda Rusların zayiatı 30 bin, Türklerin zayiatı ise 60 bin kadardır. Ruslar; Türklerden 200 subay, 7 bin eri esir, 20 makineli tüfekle 30 topu ganimet olarak almışlardır. Bu muharebeler sonucunda Doğu Anadolu, Rusların işgaline maruz kalmıştır. Sarıkamış, Türk harp tarihinin en acı muharebelerine sahne olmuştur. Türk Ordusu, ağır koşullar altında yapılan bir muharebede kahramanca savaşmıştır. Türk Ordusunun kayıplarındaki asıl etkenler, çetin arazi ve şiddetli kış şartları ile teçhizat eksikliği ve ikmal yetersizliğidir. Çok ağır koşullar altında kahramanca savaşan Türk askeri, muharebenin sonuna kadar direnmiş, vatanını korumak ve başarıya ulaşmak için sonsuz gayret göstermiştir. Sarıkamış Harekatı, Türk milletinin vatanı ve kutsal varlıkları uğruna neler yapabileceğinin bir delilidir."

DAĞCILAR, ALLAHU EKBER'E ÇIKACAK

Türk Dağcılık Federdasyonu'na üye 70 dağcı, 28- 30 Aralık tarihlmeri arasında Sarıkamış şehitlerini anmak için Allahuekber Dağları'na tırmanacak. Federasyon Başkanı Alaattin Karaca başkanlığında Türkiye'nin değişik coğrafyalarından gelecek dağcılar, tırmanışa Yenigün Köyü'nden başlayacak. Dağcıların Allahuekber Dağlarında iki gece kalacaklarını belirten Federasyon Başkanı Alaattin Karaca, bu tırmanışı 'Kahramanlara saygı ve vefa' olarak nitelendirdiklerini söyledi. Karaca, "Kışa yenik düşenlerin çektiği sıkıntıyı bir nebze olsun anlamak için, o karlı dağlarda, şiddetli ayazda Allahuekber'de gecelemek gerekir" dedi.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1906
favori
like
share
0DeJaYéS0 Tarih: 29.12.2007 12:05
Payla$ım iÇin t$k...
eskitoprak Tarih: 27.12.2007 10:07
eyvallah
kübra su Tarih: 26.12.2007 15:32
çok güzel yazmışsın