AĞIRLIK (Kas Yapma) ANTRENMANI
Kas formunu kazanmak, kaslar arasındaki biriken yağları uzaklaştırmak için kuvvet antrenmanları düşünülür. Fakat, ne yazık ki kuvvet söz konusu olunca hemen aklımıza bir direnci kaldırmak gelir. Sayısız kas yapma metotları vardır, herkes için uygun bir program var mıdır sorusunun cevabı; hayır dır.
Kas formunu kazanmak için, önce kendi vücut ağırlığımız ile 1-2 hafta çalıştıktan sonra çok hafif yükler ile kas formu kazanma antrenmanlarına geçilir. Her zamanki gibi bunun da belirli bir sistemi ve yöntemi olmalıdır. Bu çalışmalara başlarken, bazı ön bilgilerinizin olmasında yarar vardır;
- Tüm kasları içeren çok iyi bir ısınma yapılmalıdır,
- Mümkün ise ayakta ağırlık kaldırılmamalıdır,
- Omurga daima dik olarak konumlandırılmalıdır, bunun için basen iyi dengelenmelidir (ayaklar omuz hizasında açık),
- Bedenin üst bölgesindeki kasların çalıştırılması için oturur ya da uzanmış pozisyonda çalışmak tavsiye edilir (denge geniş bir yüzey ile sağlanırsa basen daha kolay sabitleşir).
- Harekete başlarken soluk alınmalı hareket biterken soluk verilmeli, içerdeki hava preslenmemelidir.
- En fazla sakatlık riski sabit apareylerde oluşur, ideal ağırlığı bulmak zordur,
- Bu tür çalışmalar bir uzman gözetiminde yapılmalıdır.

İlke: ister ayakta, ister sırt üstü ya da ister karın üstü, hangi pozisyonda çalışılırsa çalışılsın bel bölgesinde bir hiperlordoza neden olmamak için sırtın uygun olarak yerleştirilmesi gerekir
Direnç seçimi; kas formu kazanma antrenmanları her üye için, kaldırabileceği maksimal yükün % 20-70’ i arasında olmalıdır. Önce çalışacağınız kas gurubunun kaldırabildiği maksimal ağırlığı bulmalısınız. Bunu “deneme” yöntemi ile bir üye için bulabiliriz, bir üyemiz için kaldırdığımız 1-3 tekrar arasındaki ağırlık, o üyenin “maksimali” dir. Tüm gelişim programları buradan kaynaklanır. Diyelim, kol bükme hareketinde 1 ya da 3 kere kaldırdığımız ağırlık (50 kg olsun), çalışmalara bu ağırlığın % 20’ si ile (10 kg) başlamalıyız. Gelişim birkaç haftada sağlanır. Kaldırılan direnç yenildikçe yük artışına gidilir, yük artışı % 5-20 arasında olmalıdır ve daima düşük değerden başlanılmalıdır, direnç yenilince artış yapılır. 10-15 tekrar ettiğimiz bir hareketi ilerleyen çalışmalarda 15-20 kere tekrar ediyorsak, bu direnç yenilmiştir artışa gitmek gerekir.

Programının başarısı için;
- Kendinize düzenli olarak haftada 2 gün ayırın,
- Hafif yüklerle başlayın, dereceli olarak artırın,
- Temel kas guruplarını hedefleyen egzersizleri dengeli olarak uygulayın,
- Tüm hareketler kontrolünüz altında gerçekleşsin,
- Egzersizleri güvenli bir biçimde gerçekleştirin,
- Her kas gurubu için uygun yükleri seçin,
- Yük, normal solunumu engellemeden tekrarlara olanak sağlamalıdır,
- Genellikle bir seri 8-12 tekrardan, aerobik etki için 10-30 tekrardan oluşur,
- Genellikle, her kas gurubuna 8-12 tekrarlı, 2 ya da 3 seri yapılır,
- Şayet yük yorucu ise tekrarların sayısı azaltılabilir,
- Bir kas gurubundan diğerine geçerken 1 dakika, bir seriden diğerine geçerken 2-3 dakika ara veriniz. Bir kas ne kadar iri ise toparlanma o kadar uzun olmalıdır, yine de bu süre 3 dakikayı geçmemelidir, zira uyarılan kas soğuyacaktır.

Gelişim birkaç haftada sağlanır ve;
- Yük artırılır,
- Tekrarların sayısı artırılır,
-Egzersizler ve seriler arasındaki aralar kısaltılır,
-Her kas gurubunu uyaran farklı egzersizler çalışmalara katılır,

Kas yapma programında bir günlük tutulur ve yapılan çalışmalar; egzersiz listesi, kullanılan ağırlıklar, tekrarların sayısı, serilerin sayısı, tekrarlar ve seriler arasındaki toparlanmalar v.b. kaydedilir. Bu uygulama size gelişim hakkında ve en uygun yöntem hakkında bilgi verecektir.
Gelişim sağlamak için 48 saat ara ile çalışmak uygundur. Bir kası 96 saat bir sürede toparlanacak şekilde haftada 2 kere çalıştırırsanız, gelişim sağlanamaz.
Bazı antrenman metotları ayni seansta tüm kasları çalıştırabilmektedir. Böyle bir çalışmada iki seans arasında 48 saat toparlanma süresi olmalıdır. Çünkü kaslar enerji depolarını yenileyecektir. Son seanstan sonra yeterli bir süre dinlenip dinlenmediğinizi açıklayan bir faktör vardır; kas tutulması, genel kırıklık hali. Hafif bile olsa bu ağrılar kas fibrillerindeki enflamasyonu açıklar, bu ağrılar yeniden çalışıp çalışmayacağınızı size belirtir.
Bu kas ağrılara yeni başlayanlarda, ilk seanstan sonra görülür. Bunun nedeni şimdiye kadar hiç ya da çok az çalışan kasların çalışmaya başlamasıdır. Yük artırımına gitmeden devam eden seanslarda bu ağrılar kaybolur.
Bazı programlarda, vücudun tüm kaslarını çalıştırma birkaç seansa bölünür. Bu tip uygulama çok mantıklıdır, zira her gün çalışmaya olanak sağlar. Üstelik organizma daha çabuk toparlar. Örneğin; bir gün vücudun üst bölümü, ertesi gün alt bölümünü çalıştırmak gibi.

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 7110
favori
like
share
eskitoprak Tarih: 27.12.2007 15:19
sagol ablam
MechhuL Tarih: 27.12.2007 14:34
Fazla değil kaldırabileceğiniz kadar ağırlık kullanın. Hareketin hakkını veremiyorsan ağırlık arttırarak yapmanın hiçbir anlamı yok sadece kasları zorlarsın Allah korusun sakatlanma riski var.

Hareketleri SET ler halinde yapın. 1. setler 12 tekrar, 2. setler 10 tekrar, 3. setler 8 tekrar ve son setler 6 tekrar olarak yapılmalıdır. Her sette ağırlık azar azar arttırılmalıdır. Setler arasında 1 dakika kadar dinlenme olmalıdır. Hareketler arasını 1,5-2 dakika dinlenme olarak ayırmalısınız. Eğer ağırlık arttırma şansınız yoksa yapmanız gereken şey ilk sete başlayacağınız ağırlıktan daha hafif bir ağırlık kullanmalısınız. Hafif ağırlıkla da 4 set yapılmalı. Fakat tekrar sayısı ağırlık hafif olacağından daha fazla olmalıdır. Mesela 25-20-15-10 tekrarlı 5 er azalan 4 set yapılabilir.

Vücut ve kaslar size ağırlıkları arttırmanız gerektiğini haber verecektir. Acele etmeden mutlaka hareketlerin hakkını vererek muntazam yapmaya çalışın.


Ufak bir de hatırlatma yapayım; bu kış çalıştınız iyi kötü biraz da olsa kas yaptınız diyelim. Yaz tatiline çıkmanıza 1,5-2 ay kala hareketleri az kilo çok tekrar yapın ve bakın kaslarınız nasıl fırlıyor :46::72:

Teşekkürler meralyasar
lamborgiene Tarih: 27.12.2007 02:11
hersyei güzel yazmisinda bir konuda yaniliyosun.herkes icin uygun uygun bir antreman programi vardir.yasa göre kiloya göre ve kuvvete göre bu degisir.ama en uygun kas gelistirmek profosyenel bir antroner gözetiminde yapilirsa herkes icin uygun bir program antronerin gözetiminde gerceklesebilir.ama günümüzde ben avrupada yasadigim icin burdan bahsediyorum genclerin cogu 6ay 1sene icinde sismek icin cesitli hap ve anobilaca aliyolar.bu maddeler hap yada igne seklinde vücuta aliniyor.natur yönden yapanlar belki hemen sismiyo ama daha saglikli bence.bide en tehlikesi vücut gelistirme yasi cok assagilara düstü.buda ilerde büyük saglik problemlerine yol acabilir.birde en önemlisi egerki dogal yönden vücut gelistiriyosaniz basta saglikli beslenmek ve antremanlara planli bir sekilde devam etmektir.