Göz Seyirmesinin Sebepleri - Göz Seyirmesine Neden Olan Hastalıklar - Göz Atması Nedir - Göz Neden Seyirir - Psikolojik Nedenli Göz Seyirmesi
GÖZ SEĞİRMESİ
GÖZ SEYİRMESİDİKKAT!... GÖZ SEĞİRMESİ PSİKOLOJİK BOZUKLUĞUN ÖN BULGUSU OLABİLİR
Halk arasında Gözün gıp-gıp etmesi olarak da bilinen göz seğirmelerinin önemli bir kısmının psikolojik ve nörolojik bir bozukluğun ön bulgusu olabileceği belirtildi.


DENİZLİ (İHA) - Denizli Devlet Hastanesi Göz hastalıkları Uzmanı Dr. Ömer Eyüpoğlu, hastaların göz seğirmesi şikayeti ile önce göz doktoruna müracaat ettiklerini belirterek, ''Göz yönünden seğirmeye neden olabilecek durumlar vardır. Bunlar, gözde batma ve yanmaya neden olan konjonktivit, keratit ve benzeri iltihabi durumlar ile düzeltilmemiş kırma kusurları yani gözlük ihtiyacıdır. Göz hekimleri, hastada bu gibi durumlar varsa tam bir göz muayenesi ile düzeltir. Ancak göz seğirmelerinin önemli bir kısmı psikolojik ve nörolojik bir bozukluğun ön bulgusu olabileceğinden hastalar göz kliniğinden, mutlaka psikoloji ve nöroloji kliniklerine de sevk edilir'' dedi.

Göz seğirmesinin tıpta genellikle bir hastalık olarak kabul edilmediğini belirten Denizli Devlet Hastanesi Nöroloji Uzmanı Şükrü Daloğlu, ''Nedeni ve tedavisi hakkında bir fikir birliği olmamasıdır. Ancak göz seğirmesi bir hastalık belirtisi olabilir. Bir çok kişinin yaşamı boyunca sık sık karşılaştığı bir durumdur ve çoğu kez tedavisiz düzelmektedir. Bazen daha sürekli ve rahatsız edici olduğundan, altta yatan yorgunluk, stres, depresyon, sıvı ve elektrolit dengesi bozuklukları gibi nedene yönelik tedaviler yararlı olmaktadır'' diye konuştu.

Göz seğirmelerinin bazı vakalarda alışkanlık haline gelerek, tik şeklini aldığını ve çoğu kez tedaviye dirençli hale geldiğini belirten Daloğlu, ''Göz sağlığı altında ciddi beyin bozukluğu bulunmadığı için tek başına endişe verici bir durum değildir. Rahatsız edici ve şüphe verici durumlarda nöroloji uzmanına muayene olmakta yarar var'' dedi. Göz seğirmesinin göz kasının kontrol dışı hareket olduğunu kaydeden Denizli Devlet Hastanesi Psikologu Sacit Saygılı, ''Genellikle nedeni herhangi bir bozukluk değildir. Göz seğirmesi halk arasında daha çok haber gelecek, iyi-kötü bir şey olacak gibi işaret olarak algılanır. Ancak göz seğirmesinin böyle bir durumla kesinlikle ilgisi yoktur. Bu yanlış bir inançtır. Göz seğirmesinden sonra gerçekten kötü veya iyi bir şey olması kesinlikle tesadüftür. Kişilerin bu tip şeylere çok fazla inanmamaları gerekir'' dedi.

Etiketler:
Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 12604
favori
like
share
SU-PERISI Tarih: 27.12.2007 08:53
tamamen psikolojik bir olay.elinize saglık
kübra su Tarih: 26.12.2007 18:54
[COLOR="Indigo"]YA ÇOK KÖTÜ BİŞEY GÖZÜN SEYİRMESİ
Sylar Tarih: 26.12.2007 08:56
gözün seyirmesinin tam nedenini bilmiyordum ama son paragrafda bahsedildiği gibi haber gelecek yada birşey olacak diye olduğunu da hiç zannetmiyordum. arada seyirmiyor değil. hatta bazen rahatsız edecek kadar da olabiliyordu. yeni bir bilgi daha öğrenmiş oldum. gözüm seyirdiğinde ruh halime dikkat edeceğim artık.