2000 yılından beri duanın iyileştirici etkisi hakkında 10'dan fazla araştırma yapılmış durumda. Ve ABD'nde fedaral hükümet dua araştırmalarına 2.3 milyon dolar fon ayırmış. Üstelik bu araştırmaların çoğunda duanın iyileştirici etkisi kanıtlanmış.
The New York Times Gazetesi dua ile iyileşme süreci arasındaki bağlantıyı araştırmış. Araştırma sonuçlarını da masaya yatırmış. Sonuç ve kanıt; ''dua edilen kişiler daha kolay iyileşiyor'' muş.

İnsanın ağrına, gidiyor, The New York Times yazınca, araştırınca haber oluyor, biz yıllardır biliyor ve söylüyoruz kimse umursamıyor!! Her zaman olduğu gibi ''ithal'' olana meraklıyız. Olsun, yeter ki ''dua gücünün farkında olalım.''

Geçtiğimiz günlerde duanın gücünün kanıtlarına ilişkin haberler basına yansıdı. Benim gözümden kaçmış, ama sağolsun kuzenim Tuğba'nın sayesinde haberim oldu.

Ben, duanın gücünü -Allah bin kez razı olsun- Ustat Ahmed Hulusi sayesinde öğrendim. Çocukluğumdan beri ev ortamında hemen herkes dua ile haşır neşirdir. Müslümanız elhamdüllillah, ama ne yalan söyleyeyim, benim maneviyatımın kuvvetlenmesi, bazı şeylere daha bilinçle, daha inançla yaklaşmam epey zaman aldı.

O en sıkıntılı olduğunuz anda bile imdadınıza yetişen gücün farkına varmak dünyada kazanılabilecek en büyük servet bence.

İnsanın kendine sağladı enerji, zenginlik, herşeye rağmen'in gücünü ve güzelliğini bilenler bilir.

Elbette zaman zaman altından kalkamayacağınızı düşünüp, umutsuzluğa kapılıp, herşeyden uzaklaştığınızı hissettiğiniz anlar ve durumlar da oluyor. Ama çıkmak için de yine aynı güç yardım ediyor size.

Son yıllarda, duanın, iyileşme sürecindeki etkisi bilim dünyasında en çok tartışılan konuların başında geliyor. Birçok bilimadamı duanın bilimsel olarak araştırılamayacağını öne sürerken, din çevreleri de Tanrı'nın gücünün sorgulanamayacağını söylüyormuş. Söylüyor söylemesine ama dua konusundaki araştırmalar da son hızla devam ediyor. Ve 2000 yılından beri duanın iyileştirici etkisi hakkında 10'dan fazla araştırma yapılmış durumda. Ve inanmayacaksınız ama ABD'de fedaral hükümet dua araştırmalarına 2.3 milyon dolar fon ayırmış. Üstelik bu araştırmaların çoğunda duanın iyileştirici etkisi kanıtlanmış.

Üzerimize yağan kirlilik, savaşlar, acılar, kötülüklerden tek kaçış ya da tek çıkış yolunun bu olduğunu anlamışlar nihayet. Ne de olsa aklın yolu bir.

Neyse, bugüne kadar dua konusunda yapılan en kapsamlı araştırmanın sonuçları önümüzdeki aylarda yayınlanacakmış.

Mind/Body Medicam Enstitüsü'nün kurucusu Dr. Herbert Benson tarafından 10 yıl devam eden ve 1800 kişinin katıldığı araştırma, bu alanda şimdiye kadarki en geçerli sonuçları ortaya koyacakmış. Onu bekliyoruz, bakalım nasıl bir sonuç çıkaracaklar. Onu beklerken biz bugüne kadar dua ve hastalık arasındaki en önemli araştırmaları ve sonuçlara göz atalım: Duke Üniversitesi'nde bir araştırma yapılmış. Bu araştırmaya anjiyo operasyonu geçiren 750 kalp hastası katılmış. Bunların bir kısımı için dua ayinleri düzenlenmiş. Ayin düzenlenen hastaların ameliyattan sonraki birkaç yıl içindeki ölüm oranları, dua okunmayanlara göre yüzde 30 daha az çıkmış.

St. Luke's Hastanesi'nde 5 din adamı hastanede tedavi gören 990 kalp hastasının, 466'sına dua okumuş. Kendileri için dua okunan hastalar, yüzde 11 oranında daha çabuk iyileşmişi ve rahatsızlığın belirtilerinin azaldığı görülmüş.

Columbia Üniversitesi'nin yaptığı araştırmada üreme sorunları yaşayan kişiler için düzenli olarak dua okunmuş. Dua okunanlarda, döllenmenin başarı oranı yüzde 8'den yüzde 16'ya çıktı. Embriyonun sağlıklı bir şekilde büyüme şansı ise yüzde 25'ten yüzde 50'ye yükselmiş. San Francisco Hastanesi'nde 393 kalp hastası üzerinde yapılan araştırmada, 150 hasta için düzenli olarak dua edilmiş. Tanımadıkları kişilerin kendilerine dua ettiği hastaların, ilaç tedavisine daha çabuk cevap verdiği ortaya çıkmış. Dr. Elizabeth Targ 1998'de yayınladığı bir araştırmayla Afrika'da şamanların toplu dualarının bazı AIDS hastalarının iyileşmesini sağladığını da açıklamış.

Müthiş değil mi! Aslında elimizdeki o ilahi gücün, bizdeki o dağları bile devirebilecek enerjinin farkında olmadan, haybeden yaşamlar içindeyiz.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 2432
favori
like
share
by_KaRizMa Tarih: 18.01.2008 23:44
allah razi olsun