ABD'li uzmanlar parlatıcı ruj ve ojeler için kanser alarmı verdi. Philadelphia Fox Chase Kanser Merkezi’nde yapılan araştırmada rujlardaki BBP maddesinin meme kanserini tetiklediği saptandı.

Dünyanın çoğu ülkesinde pek çok kadının gün içinde defalarca dudağına sürdüğü ruj ve ojelerin kanserojen madde içerdiği ortaya çıktı. Bilmeden ağza oradan da yediklerinizle birlikte vücuda giren rujdaki kanserojen maddenin vücutta yaptığı hasar kanserle sınırlı değil; ruj kanser, kısırlık ve böbrek yetmezliğine de yol açıyor.

HORMONAL DENGEYİ BOZUYOR

ABD’li uzmanlar tarafından yapılan araştırma çok acı bir gerçeği gözler önüne serdi. Uzmanlar özellikle gençler arasında yaygın bir şekilde kullanılan parlatıcı ruj ve ojeler için kanser alarmı verdi. Philadelphia'daki Fox Chase Kanser Merkezi'nde yapılan araştırmada, bu ürünlerde kullanılan bütil benzil ftalat (BBP) adlı maddenin meme kanseri riskini artırdığı ortaya çıktı. Fareler üzerinde yapılan araştırmaya göre, bu madde östrojen hormonu gibi davranarak vücuttaki dengeyi bozuyor.

EMZİRME YOLUYLA BEBEĞE

Kızlarda ergenliğe girme yaşını da erkene çeken BBP, meme kanserini de tetikliyor. Ayrıca araştırmada yağ hücreleri içine saklanan bu maddenin anneden çocuğa emzirme yoluyla da geçebildiği belirlendi. Böbrek sorunları ve kısırlık gibi rahatsızlıklara da neden olduğu daha önce ortaya çıkan BBPínin çocuklara hitap eden ürünlerde kullanılması Avrupaída ve ABDínin California Eyaleti'nde yasaklanmıştı. En tehlikeli ağır metallerden kurşunun da kozmetik yapımında kullanıldığını söylüyor uzmanlar ve şu testi yapmanızı öneriyor: " Kullandığınız rujun kurşun içerip içermediğini anlamak için altın bir eşyanızı ruja sürün. Kurşun içeriyorsa altının değdiği yer siyahlaşacaktır."

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 400
favori
like
share
Süsü Tarih: 26.01.2008 17:10
paylasimin icin tsk
SuRMeLi Tarih: 28.12.2007 15:31
Tesekkürler sekerim..
Ruju pek sevmem öjeyide senelerdir kullanmiyorum.. :207:
SU-PERISI Tarih: 28.12.2007 15:19
daha dikkatli olmak gerekiyor.
Grace Tarih: 28.12.2007 11:33
:20:hımm düşündürücü ben baktım rujlarıma öle bişi olmadı :21: