Benazir Butto kimdir?

1953'te Karaçi'de doğan Eski Pakistan başbakanı Benazir Butto Eski devlet başkanı Zülfikar Ali Butto'nun kızıydı


Benzir Butto Harvard ve Oxford üniversitelerinde eğitim gördü. Harvard
Üniversitesi'ni Hindistan'ın Doğu Pakistan'a asker gönderdiği ve babasının Batı Pakistan savunma bakanı olarak Birleşmiş Milletler'de temaslar kurmak üzere New York'a gitmek zorunda kaldığı 1971 yılında bıraktı. New York'ta babasının yardımcılığını yaptı. Avrupa'da ve ABD'de geçirdiği dönemde batılı bir yaşam tarzı sürdü.Oxford Üniversitesi'ni bitirdikten sonra Pakistan'a geri döndü.
Babasının tutuklanıp idam edilmesinden sonra ev hapsinde kaldı. 1984 yılında yurt dışına çıkmasına izin verilmesiyle, Büyük Britanya'ya taşındı ve orada sürgünde babasının partisinin liderliğini yaptı.
1987 yılında çimento fabrikatörü Asif Ali Zardari ile evlendi.

Askeri cuntanın şefi Ziya Ül Hak'ın 1988'de ölümünden sonra Pakistan'da 1977 yılından beri ilk kez serbest seçimler yapıldı. 19 Kasım 1988 tarihindeki bu seçimleri kazanan Butto,
ilk kez bir müslüman ülkenin kadın başbakanı oldu.

2 Aralık'ta başbakan olarak göreve başladı. Yoğun yolsuzluk suçlamaları altında kalan hükümet 20 ay kadar sonra, askeri güçlerin desteğindeki devlet başkanı Gulam İshak Han tarafından, yeni seçimlere gidileceği gerekçesiyle devrildi.
Ancak Butto aleyhindeki suçlamalar yargıya yansımadı.
Yeni hükümeti Navaz Şerif kurdu.
1993 yılında Butto yeniden seçildiyse de, 3 yıl sonra hükümet yine yolsuzluk suçlamaları altında, devlet başkanı Faruk Leghari tarafından düşürüldü.
Yüksek mahkeme de devlet başkanının kararını onayladı.
Ancak Butto ve eşi Zardari hakkındaki suçlamaların doğruluğu kesinleşmedi.

Butto'ya yönelik eleştirilerin başlıca kaynağı Butto'nun ulusal reformları sonucu politik güçlerini yitirmeye başlayan Pencap bölgesindeki zengin toprak sahipleri ve bu bölgenin seçkinleriydi.
Butto eski feodal yapıya karşı mücadele etti ve bu yapıyı Pakistan'ın stabilizasyonu önündeki engel olarak niteledi.

1999 yılında, Pervez Müşerref'in liderliğinde gerçekleşen askeri darbe sonrasında Pakistan'ı terk etmek zorunda kaldı.
Birleşik Arap Emirlikleri'nin Dubai kentine yerleşti.

2002 yılında Pervez Müşerref pratikte Butto'yu hedef alarak
başbakanların
en fazla iki dönem görev yapabilecekleri yolunda bir anayasa değişikliği yaptı.

2007 yılında Butto'nun yeniden başbakan olma olasılığı doğdu.
Ocak 2008'de yapılacak olan başbakanlık seçimlerine katılma olasılığı doğan Butto hakkında açılan davaların o zamana kadar sonuçlanması bekleniyor.


Seçim çalışmalarına katılmak üzere Pakistan'a dönüş kararı alan Butto'ya karşı, El Kaide örgütünün saldırı tehdidinde bulunması üzerine, Müşerref, Butto'nun dönüşünü ertelemesini ve yüksek mahkemenin kendisiyle ilgili af istemine ilişkin kararını beklemesini istedi.

Bu isteğe uymayan Benazir Butto, 18 Ekim 2007 gecesi, 8 yıllık sürgünden sonra Pakistan'a geri döndü.

Ancak yandaşlarının sevgi gösterileriyle karşılanan Butto aynı gün
bombalı bir suikast girişimine hedef oldu.
Karaçi kenti yakınlarında gerçekleşen ve Benazir Butto'nun
yara almadan kurtulduğu bu saldırıda 138 kişi yaşamını yitirdi, 248 kişi de yaralandı.

Butto, 27 aralık 2007 de bir intihar saldırısında hayatını kaybetti.

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1710
favori
like
share
SU-PERISI Tarih: 19.02.2008 16:20
Paylaşımın için teşekkürler eskitoprak.Allah rahmet eylesin.
metri Tarih: 18.02.2008 21:07
tesekkur
eskitoprak Tarih: 03.01.2008 09:02
brfn Tarih: 29.12.2007 17:27
Toprağı bol olsun...
eskitoprak Tarih: 29.12.2007 14:08
tesekkurler usta
LEVIS-501 Tarih: 29.12.2007 02:40
Pakistan İçişleri Bakanlığı: Butto vurulmadı
Pakistan İçişleri Bakanlığı, suikasta kurban giden eski Başbakan Benazir Butto’nun kurşunla değil, patlamanın şiddetiyle başını çarparak yaşamını yitirdiğini söyledi.
İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Cavid İkbal Çima, "Butto vurulmadı ya da patlamayla fırlayan bir şarapnel kendisine isabet etmedi. Patlamanın şiddetiyle başını, aracının ’sun-roof’undaki kola çarpmasıyla yaşamını yitirdi" açıklamasında bulundu.
Çima, Butto’nun başının sağ tarafını çarptığını ve kafatasında kırık olduğunu belirtti.
Bakanlık sözcüsü, konuşmasının başında da bu sabah Butto suikastının arkasında El Kaide lideri Beytullah Mahsud’un bulunduğunu gösteren mesajlaşmayı yakaladıklarını, saptanan bu görüşmede Mahsud’un suikast nedeniyle yandaşlarını kutladığını açıkladı.
Sözcü, Benazir Butto ekim ayında sürgünden ülkesine döndüğü gün düzenlenen ve yaklaşık 140 kişinin hayatına mal olan saldırıların ardında da Mahsud’un bulunduğunu söylemişti.

NAVAZ ŞERİF DE TEHDİT ALTINDA
Pakistan İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Çima, ayrıca Butto’dan sonra geçen ay sürgünden ülkeye dönen muhalefet liderlerinden Navaz Şerif’in yaşamının da tehdit altında olduğunu kaydetti.
Sözcü Çima, "Eski Başbakan Şerif, militan saldırılarının tehdidi altındaki bazı politikacılar arasında yer almaktadır" dedi.
Benazir Butto, dün Ravalpindi’deki mitingden ayrılırken intihar saldırısı düzenlenmiş, Butto’nun başından ve boynundan vurulduğu açıklanmıştı.


Kaynak:Milliyet
LEVIS-501 Tarih: 29.12.2007 02:39
Sürgünden dönüşü ve ilk suikast girişimi

Seçim çalışmalarına katılmak üzere Pakistan'a dönüş kararı alan Butto'ya karşı, El Kaide örgütünün saldırı tehdidinde bulunması üzerine, Müşerref, Butto'nun dönüşünü ertelemesini ve yüksek mahkemenin kendisiyle ilgili af istemine ilişkin kararını beklemesini istedi. Bu isteğe uymayan Benazir Butto, 18 Ekim 2007 gecesi, 8 yıllık sürgünden sonra Pakistan'a geri döndü. Ancak yandaşlarının sevgi gösterileriyle karşılanan Butto aynı gün bombalı bir suikast girişimine hedef oldu. Karaçi kenti yakınlarında gerçekleşen ve Benazir Butto'nun yara almadan kurtulduğu bu saldırıda 138 kişi yaşamını yitirdi, 248 kişi de yaralandı.

Butto, 27 Aralık 2007 tarihinde Ravalpindi'de düzenlediği seçim mitinginin ardından gerçekleştirilen saldırıda hayatını kaybetti. Bir intihar saldırganı, mitingin ardından aracının açılır tavanından çıkıp halkı selamlamakta olan Butto'nun aracına yaklaşarak, üç el ateş etti. Yaptığı üç atışı da isabet ettiremeyen saldırgan, ardından üzerindeki bombaları patlattı. Patlamanın şiddetiyle başının sağ tarafını aracının sunroofunun koluna çarpan Benazir Butto hastaneye ağır yaralı olarak kaldırıldı.[3] Kafatasında kırık oluşan Butto ameliyata alındı; fakat kurtarılamadı. Ancak Butto'nun yerel saatle 18:16, Türkiye saati ile de 15:16'da öldüğü açıklandı.

Saldırıdan sonra suikastın sorumluluğunu El-Kaide üstlendi.[1] Saldırıda en az 20 kişi öldü, çok sayıda kişi yaralandı.

Butto´nun ölümünden sonra, devlet başkanı Pervez Müşerref, ülkede üç günlük yas ilan etti. 8 Ocak 2008'de yapılacak olan Pakistan genel seçimleri öncesinde gerçekleşen bu olay sonrası ülkedeki demokrasinin geleceği konusunda endişeler bulunmaktadır.