Otomotiv devleri Türkiye'ye geliyor. BMW ile Magna Türkiye'ye 1,4 milyara fabrika kuracak
Türkiye otomotiv üssü oluyor
Sanayi Bakanı Zafer Çağlayan Türk otomotiv sektörüne iki dev firmanın daha üretimleri ile katılmaya hazırlandığını açıkladı.

Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan'ın "Dünya otomotiv devlerinden Türkiye'ye gelmek isteyen iki firma, şu anda hazırlıklarını sürdürüyor" sözleriyle duyurduğu müjdenin taraflarının Alman BMW ile Kanadalı Magna oldukları öğrenildi. Yeni Şafak'ın edindiği bilgiye göre, BMW üretim birimlerinin önemli bir bölümünü Türkiye'ye kaydırmak için özellikle Bursa ve Yalova ile Tekirdağ civarında arsa bakarken, Kanadalı Magna ise üretim üssü olarak İzmit'i seçiyor.

RAKAM 1 MİLYAR EURO

BMW'nin Türkiye'deki Distribütürü Borusan Otomotiv'den yatırım planı konusunda net bilgi alınamazken, Alman devinin hangi tip üretimini Bursa veya Yalova'ya kaydırabileceğine bağlı olarak rakamın 1 milyar euroyu bulabileceği üzerinde duruluyor.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da bizzat devrede olduğu BMW konusunda, otomotiv devinin Türkiye'ye yatırım konusunda kesin kararını henüz vermediği, Türk hükümetinden gelecek yatırımı kolaylaştırıcı önerilere açık olduğu belirtiliyor. Kanadalı Magna International Inc'in ise Türkiye'deki yatırım üssünü önce kapsamlı bir yedek parça deposu olarak tasarladığı, sonra piyasa koşullarına göre İzmit'te bir yatırım üssü kurmaya kadar işi büyütmeye kararlı olduğu kaydediliyor. İlk aşamada 400 milyon euro yatırım beklenen Magna'dan, alternatifler arasında yer alan Slovakya yerine Türkiye üzerinde hesaplarını ve planlarını gözden geçirmeye karar vermesinde, Başbakanlık Yatırım Destek Ajansı'nın payı büyük.

Kanada'da daha çok orta sınıf ve lüks araba üretimi gerçekleştiren Magna'nın, dünya pazarlarındaki gelişme projesini, Türkiye'deki yedek parça üretimine bağlı olarak belirleyeceği ifade ediliyor. Bakan Çağlayan söz konusu otomotiv firmalarının isimlerini açıklamak istememesi konusunda ise "hassas yatırım olan otomotivde, bazı şeyler kesinleşmeden, eksik bilgilerin gün yüzüne çıkmasının, projelere zarar verebileceği"ni gerekçe gösterdi. Çağlayan, önemli olanın, bu işletmelerin Türkiye'ye gelmesinin sağlanması olduğunu bildirdi. Bu iki yatırımın Türkiye'ye çekilmesi konusunda gelişme sağlanabilirse, Hyundai yatırımının kaçırılmasının ardından, önemli prestij kazanılacak.

ÇAĞLAYAN AÇIKLADI

Sanayi Bakanı Zafer Çağlayan, dünya otomotiv devlerinden iki firmanın, Türkiye'de yatırım yapmak için hazırlıklarını sürdürdüğünü bildirdi. Çağlayan bu firmalardan birinin yaklaşık 1 milyar, diğerinin de 400 milyon euroluk yatırım

yapmayı öngördüklerini kaydetti.


Rakamlarla yatırım

Tofaş / Fiat: Albea, Palio, Linea, Doblo, Fiorino (Citroen Nemo, Peugeot Bipper) Ford: Transit ve Transit Connect. Honda: Civic Sedan, City Hyundai: Accent Era, Matrix. Renault: Symbol, Megane Sedan, Clio III HB, Clio Grand Tour (2008) Toyota: Auris, Corolla Verso. 2010'da hafif ticari araç üretimine hazırlanıyor. Karsan: Peugeot Partner, Peugeot J9, Citroen Berlingo (2008)


Magna'nın cirosu 25 milyar dolar

Otomobil yedek parça üretimi ile montajında faaliyet gösteren Magna, dünyanın sayılı şirketleri arasında gösteriliyor. Otomotiv sistemleri, modülleri ve parçalarını dizayn etme, geliştirme ve üretim alanlarında uzmanlaşan firma, aynı zamanda araç montajı ve mühendislik hizmetleri de sunuyor. Satışlarını, Kuzey Amerika, Avrupa, Asya, G.Amerika ve Afrika'da faaliyet gösteren başlıca otomotiv ve kamyon üreticilerine gerçekleştiriyor. Kuzey Amerikalı firmanın yetkinlikleri arasında; oturma, kilit, metal gövde ve şasi, görüntü, elektronik, güç aktarma, tavan ve otomotiv iç ve dış sistemleri ile komple araçların mühendislik ve montajlarının dizayn, mühendislik, test ve üretim faaliyetleri yer alıyor. 240 üretim tesisi, 62 ürün geliştirme ve mühendislik merkeziyle 23 ülkede yaklaşık 83 bin çalışanı ile faaliyet gösteren firmanın yıllık cirosu 25 milyar dolar.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1845
favori
like
share