flört ederek evlenmek doğru bir yöntem değildir. Bu iddianın akli gerekçeleri aşağıda belirtildiği gibidir;
Karşı cinsten iki insan birbirini görüp beğendiği anda arada kontrol edilebilir küçük bir kıvılcım belirir (elektrik). İkinci görüşmede bu kıvılcım artar fakat yine aklın muhakemesini engellemeyecek niteliktedir. Bundan sonraki görüşmelerde ise kişiden kişiye değişen bir kontrolsüzlük devreye girmeye başlar. Yani kişi artık karşı cinse aşık olmaya başlar. Bu aşırı tutku halidir. Artık aklın muhakemesini geride bırakacak derecede bu duygu hükmetmeye başlar.
Flörtün amacının evlenecek iki insanın birbirini tanıması olduğunu söylemek gerçekleri görememektir Çünkü;
Flört eden kişiler çoğunlukla yoğun duygu ile baktıkları flörtlerinde bir eksiklik göremezler. Zaten kendileri de flörtlerine gerçek kişiliklerini göstermezler. Aklın muhakemesi yerine insanı kör, sağır eden hissiyatla hareket ederler. Halbuki evlilik kararı insanın dünya mutluluğu için vereceği en önemli karar anlarından biridir. Böyle kritik bir anda duygu ile karar vermek insanın ileride duygusu geçtiği; gerçeklerle başbaşa kaldığı zaman ömür boyu bu verdiği kararın cezasını mutsuzlukla ödemesi anlamına gelebilir. Bunun örneklerini görmek için çevremize bakmak yeterli olacaktır. Kısacası flört kesinlikle sağlıklı bir tanıma yöntemi değildir.
Bunun karşıtı olan görücü usulü ile evlenme ise çok daha mantıklı bir yöntemdir. Görücü usulünde erkek ve kız birbirleriyle birkaç kez yanlarında bir mahrem bulunarak görüşürler. Bu fiziksel olarak ve duygusal olarak birbirlerini sevip sevemeyecekleri konusunda yeterli kanıyı oluşturur. Fakat akli muhakemeyi elden alacak kadar duygu oluşturmaz. Duygunun yoğun devresi evlilik sonrasına bırakılır. Geri kalan ise akıl başta iken gıyaben araştırma yapmaktır. Çünkü gıyaben yapılan araştırma hem duygu ağırlıklı olmaz objektif olur hem de o kişi hakkında değişik kişilerin düşüncesi sorulup daha sağlıklı sonuclar elde edilir. Gerekirse araştırma süresi uzatılır.
Evli çiftlerin üzerinde yapılan araştırmalar görücü usulü ile evlenenlerin daha mutlu ve boşanma oranının daha az olduğunu göstermiştir.
Flörtün diğer bir zararı ölçü koymanın mümkün olmamasıdır. Duygu seline kapılmış bu gençleri başbaşa kaldıklarında hangi ölçü sınırlandırabilir. Sonucu belli olmayan bir evlilik ümidiyle yapılan flörtün kadına çok büyük bir fatura yüklemesi mümkündür. Erkeğe ise hiç. Tabiki bu biyolojik yapının gereğidir. Kızın bu şekilde kötü niyetli erkekler tarafından kandırılma tehlikesi vardır. Fakat erkeğin böyle bir tehlikesi yoktur. Günümüzde genelevlerde yada başka batakanelerde çalışan kadınların çoğunlukla bu ve buna benzer sebeplerle buralara düştükleri düşünülürse bu durum dahi flörtün yanlışlığını göstermeye yetecektir...

Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 744
favori
like
share
ua_nihal Tarih: 23.07.2009 00:42
Yazıda belirtildiği gibi flört ederek evlenmek doğru değildir..Zaten çoğu boşanmalarda bu yüzden oluyor flört esnasında iki kişi hertürlü şeyi paylaşıyor,yaşıyor,konuşuyor vs..Evlendilerinde ise paylaşacakları hiçbirşeyin kalmadığını anlıyorlar böyle oluncaa mahkemede alıyorlar soluğu..
MAVi Tarih: 23.07.2009 00:35
Allah razı olsun ..