Göz küresi içerinde göz tümörlerinin gelişmesi ne derece geneldir?
Çok nadir meydana gelen bir durumdur.

Göz küresi içerisinde gelişen tümörlerin en yaygın tipleri hangileridir? a. Gözün damar tabakasının arka parçasında (koroidde) gelişen sarkomlar.
b Retinada çıkan "glioma"lar.

Bu tümörler genellikle hangi yaş gruplarında görülür?
Retinadaki glioma genellikle beş yaşından küçük olan çocuklarda gelişir. Çoğunlukla bir gözde olur, fakat bazen de iki gözde gelişir Koroid sarkomu, genellikle kırk ile altmış yaşları arasındaki erginlerde gelişir ve bir gözde olur.

Göz tümörleri neden olur?
Nedeni bilinmemektedir.

Çocuklarda olan glioma'nın belirtileri nelerdir?
Çocuk çok küçükse belki hiçbir şikayeti olmayacaktır. Ancak, ar ne veya baba gözbebeğinde acayip sarımtırak bir rengin oluşumu nu fark edebileceklerdir. Yaşları daha ilerlemiş olan çocuklar bulanık görmekten şikayet edebilecekler. Ancak, bazı hallerde hiçbir belirti görülmeyecek ve hastalık ancak göz doktoruna muayene için gidildiği zaman ortaya çıkacaktır.

Yalnız bir gözde gelişen glioma nasıl tedavi edilir?
Göz küresi mümkün olduğu kadar çabuk alınmalıdır. İki gözde de glioma varsa, o zaman çoğunlukla daha büyük tümörlü olan göz alınacak ve öteki gözdeki tümörün X ışınları ve radyum ile tedavisine gidilecektir.

Ameliyat yapılmazsa ne gibi bir durum meydana gelecektir? Durum vücudun başka taraflarına yayılacak ve ölüme neden olacaktır.

Erginlerde kurtulma şansı ne kadardır?
Kurtulma şansları oldukça fazladır.

Çocuklarda göz tümörleri olduğu hallerde kurtulma şansları nedir? Çocuklarda göz tümörleri çok vahim bir durumdur. Ancak, son alınan raporlardan anlaşıldığına göre, yapılan ameliyatlarda kurtulan çocukların sayısı bir hayli artmış bulunmaktadır.

Retinal tromboz nedir?
Retina kan damarlarında pıhtıların meydana geldiği bir durumdur. Bunun sonucu olarak retinada kanama olur ve görüş ya bulanır veya kaybolur.

Retinal tromboz neden meydana gelir?
Kan damarlarının sertleşmesi veya arteryoskleroz ile ilişkili görülmektedir.

Retinal trombozun belirtileri nelerdir? Görüşün bulanık oluşu veya tamamen kaybolması.

Retinal trombozun tedavisi nasıl yapılır? Hafif vakalarda gözlerin dinlendirilmesi yeterli olur. Daha ciddi olan vakalarda pıhtıların dağıtılması için gereken ilaçların alınması ile tedavi yoluna gidilir.

Retinal trombozdan sonra gözler iyileşir mi?
Hafif vakalarda evet. Ciddi vakalar körlükle sonuçlanabilir.

Retinal tromboz hastalığının süresi nedir? Hafif vakalar dört ile altı hafta arası sürer. Ağır vakalar görüş tamamen kayboluncaya kadar tekerrür etme eğilimini gösterecektir.

Etiketler:
Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 3274
favori
like
share
elifyk Tarih: 23.09.2008 21:24
tesekkürler...........
RAVZA Tarih: 22.09.2008 23:16
paylaşımın için saol çok yaralı bilgilerdi. benim çocuğumdada göz tümörü var bi gözünü kaybettik enukle ama diğeri için hala uğraşıyoruz yeniceğne inanıyorum inş. tüm hastalara acil şifalar dilerim
SU-PERISI Tarih: 01.01.2008 13:16
yararlı paylaşımların için teşekkürler.