Bir kişinin doktora başvurmadan ilaç alması emniyetli midir? En hafif bir rahatsızlık için, bir aspirin veya müshilin alınmasından önce doktora başvurulmasını tavsiye etmek saçma bir hareket olur. Ancak, aklı başında insanlar olağandışı belirtiler gördükleri zamanlarda bir doktora başvurulması gerekeceğini bilmelidirler. Bu gibi durumlarda kişilerin kendi bildikleri gibi ilaç almaları tehlikeli olabilir. Bazı hallerde, eğer bir kişi devamlı ilaç almaktaysa veya gebe ise, normal ilaçları bile doktor tavsiyesi olmadan almaları tehlikeli olabilir.

Eğer bir doktor belli bir ilacı tavsiye etmişse, bir kimse aynı hastalığa benzettiği bir halde doktora başvurmadan bu ilacı yeniden almalı mıdır?
Bu ancak doktor tavsiyesine uyularak yapılmalıdır. Eğer en ufak bir şüphe bile uyanmışsa, doktora bir telefon etmek, gayet ciddi bir hatayı önlemeye yeterli olacaktır.

Bir kişiye tavsiye edilen ilacın, bir akraba veya bir dosta tavsiye edilmesi emniyetli midir? Hayır. Bu yüzden çok ciddi hatalar olmuş, olaylar meydana gelmiştir. Meslekten olmayanlar, başkasının ihtiyacı olacak ilacı tespit edecek durumda değildir ve olamazlar da.

Bir ilacın tesirli olup olmadığı veya tesirini kaybetmiş olduğu nasıl
anlaşılır? Şüphede iseniz doktor veya eczaneye bir telefon edip sorun. Birçok ilacın etiketinde, ilacın tesirini kaybedeceği tarih yazılıdır. Bu tarihi ilaç şişesinde de bulabileceksiniz. İlacın renk değiştirmesi veya tertibinde görülen bir değişiklik, şüphe ile karşılanmalıdır. Böyle hallerde ya ilacın bileşiminde bir
değişiklik olmuş veya ilaç. bozulmuştur.

Neden bazı ilaçlar eczanelerde reçetesiz alınabilirken bazıları için muhakkak surette doktor reçetesi gerekmektedir? Reçetesiz satılan ilaçlar Sağlık Bakanlığı tarafından tespit edilmektedir. İlaçlar hakkında verilen karar genellikle zehir ve uyuşturucu madde muhteviyatı göz önünde bulundurularak verilmektedir.

İlaç üretimi ve satışı hükümet tarafından nasıl kontrol edilmektedir? Sağlık Bakanlığı ve muhtelif kontrol kurumları halka satılan ilaçların gerektiği şekilde imal edilip edilmediğini kontrol etmekte, etiketlerinde gereken gerçek bilgiyi verdiklerini belirlemekte, kullanılmakta oldukları hastalıklarda da faydalı olduğunu yine kendi uzmanlarıyla kontrol ve tespit.etmektedir.

Yanlış ilaçlara karşı en iyi şekilde nasıl korunabilinir? En ufak bir şüphe uyandığı zaman aile doktorunuza veya eczacınıza telefonla başvurun.

İlaç şişesindeki etiket düşmüşse veya okunmaz hale gelmişse o ilaçtan
alınmalı mıdır? Hayır. En ufak bir şüpheye yer bırakmamak için ne olduğu kesin olarak bilinmeyen bir ilaç alınmamalıdır. En emniyetli usul bir ilacı almadan önce etiketinin dikkatlice okunmasıdır.

Evdeki ilaç dolabında ne gibi ilaçlar bulundurulmalıdır?
Eğer ilaçların temini zor olan bir köyde yaşanılmaktaysa evdeki ilaç dolabında fazla ilaçların bulundurulması iyi bir adet değildir.

Evde hangi ilaçların bulundurulması çok tehlikeli olur?
Özellikle küçük çocuklara dokunabilecek ilaçlar. Çocuklar bunları ellerine geçirince fazla miktarlarda alabilirler. Bir müshil bile küçük bir çocuk tarafından fazla alındığı takdirde tehlikeli olabilir. Bütün ilaçlar küçük çocukların erişemeyeceği yere konulmalıdır; özellikle haşarat öldürücü ilaçlar, kül ve boğada suları, içkiler dahil bütün alkollü ilaçlar.

Bir uyuşturucu maddeye nasıl alışılır? a. Uyuşturucu maddenin mahiyeti.
b. Maddeyi alan kimsenin şahsiyeti.
c. Rahatsızlığı gideren ve iyi bir duygusal ortam yaratan her uyuşturucu maddenin alışkanlık yapıcı etkileri bulunmaktadır.

Alışkanlık yapan uyuşturucu maddeler ile iptila haline getiren uyuşturucu maddeler arasında fark var mıdır? Evet. Bir uyuşturucu maddeye müptela olan kimse, fiziki ve akli bakımdan bu maddeye tutsak olmuştur. Kendisini bu maddeden ayırmak, ciddi fiziki, psikolojik ve duygusal düzensizliklerin meydana gelmesine neden olacaktır. Sırf alışkanlık haline gelmiş bir uyuşturucu maddenin bir kişiden alınması bile, kendisinde ancak hafif psikolojik ve duygusal rahatsızlık oluşturabilecektir. Fakat yalnız çok nadir hallerde fiziki belirtilere neden olacaktır.

Kişilerin muayyen ilaçları uzun süre aldıktan sonra bu ilaçlara karşı bağışıklık kazandıkları sık rastlanan bir hal midir? Bu eğilim bazı ilaçlarda muhakkak surette vardır. Örneğin, bazı bakteriler penisilin ve başka antibiyotiklere karşı bağışıklık kazanmaktadırlar. Bundan başka bazı hallerde ağrı dindirici ilaç veya narkotiklere veya uyku haplarına karşı da bağışıklık kazanılmaktadır. Ancak, ilaçların büyük çoğunluğu gerektiği zaman ve şekilde kullandıkları hallerde tesirlerini çok uzun süre kaybetmemektedirler.

Bir insan ne kadar az ilaç kullanırsa, bunun o derece faydalı olduğu doğru mudur? Evet. İlaçlar yalnız gerektiği zamanlar alınmalı ve doktorun talimatı tam uygulanmalıdır. Doktorun talimatına uyulmayarak az ilaç alınması ne kadar zararlı ise fazla ilaç alınması da o derece zararlıdır.

Gerçek uyuşturucu madde müptelası olan bir kimse tedavi edilebilir mi? Evet ama, bu çok zor ve fazla uğraşı isteyen bir işlemdir.

Fazla ilaç veya uyuşturucu madde alınmasından meydana gelebilecek rahatsızlıkların tedavi yolları var mıdır? Fazla alman bütün ilaç ve uyuşturucu maddelerden ileri gelen rahatsızlıklar tedavi edilebilir. En önemli olan husus tıbbi yardım temin etmek için bir saniyenin bile kaybolmamasıdır. Bunun dışında, bu gibi hallerde kusmayı temin etmek için her çareye başvurulması icap eder.

Birçok doktor neden bir reçeteyi yenilemeyi reddederler ve yeni bir vizite yapılmasında ısrar ederler? a. Hastanın ne gibi ilerleme kaydettiğini tespit etmek ve ilacın tesirlerini ölçmek için.
b. Yeni komplikasyonların meydana gelip gelmediğini belirlemek.
c. Şüpheli bir teşhisi teyit etmek veya değiştirmek için.
d. İlacın dozajını değiştirmek veya başka bir ilaç vermek için.
e. Bazı ilaçların uzun bir süre alınamayacağı için.

Gebe kadınların aldıkları ilaç ve uyuşturucu maddelere fazlasıyla dikkat etmeleri gerekli midir? Evet. Özellikle gebeliğin ilk üç ayında; Çünkü anneye yararlı olabilecek ilaçlar cenine çok ciddi ve zararlı tesirler yapabilir.

Bir ilacın uzun süre devamlı olarak alınması zararlı olabilir mi? Evet. Bazı ilaçların kısa süreler alındığı takdirde yararlı ve zararsızken, devamlı olarak uzun süre alındıkları hallerde zehirleyici nitelikleri ortaya çıkabilir. Bu hususta doktorunuza danışın.
Acil Durumlarda İlkyardım Akciğerler Akıl Sağlığı ve Hastalıkları Alkolizm Allerji Ameliyat Öncesi ve Ameliyat Sonrası Bakımı Anatomi Anestezi Apandisit Apse ve İltihaplar Aromaterapi Artrit Bebeklerin Beslenmesi ve Barsak Fonksiyonları Besinler ve Özellikleri Beyin Cerrahisi Böbrekler ve İdrar Yolları Böbreküstü Bezleri Bulaşıcı ve Virüs Hastalıkları Burun ve Sinüzüt Çeneler Çocuk Davranışı Dalak Deri ve Derialtı Dokuları Dişler ve Dil Diyet Doğum Kontrolü Dudaklar Erginlik Erkek Üreme Organları Estetik ve Bakım Fıtık Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Gebelik ve Doğum Genel Gözler Hastalar İçin Genel Kurallar Hastalıklar Hipofiz İlaçlar İnce ve Kalın Bağırsaklar Kadın Üreme Organları Kalıtımsal ve Doğmalık Hastalıklar Kalp Kan Damarları Kan ve Lenf Hastalıkları Kanser ve Diğer Habis Oluşumlar Karaciğer Kemikler Kaslar Kas Kirişleri ve Eklemler Kısırlık Kulaklar Laboratuar (Pataloji) Testleri İşlemleri ve Tedaviler Memeler Mesane ve Üretra Mide ve Oniki Parmak Barsağı Organ Nakli Pankreas Paratiroid Parazitler ve Parazit Hastalıkları Peritonit Pilonidal Plastik Cerrahi Prostat Rektum Anus RH İmmünizasyonu ve Aşıları Romatizma Safra Kesesi ve Safra Yolları Salgın Hastalıklar Şeker Hastalığı Seks Şifalı Bitkiler Sinir Hastalıkları Stres Tiroid Bezi Tükürük Bezleri Üst Solunum Yolları Verem Vitaminler X Işınları Yaşlanma Yeni Doğan Çocuk Yutak Yutak Borusu Zührevi Hastalıklar İletişim Anasayfa

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 612
favori
like
share
CA-CHALLENGE Tarih: 20.06.2008 21:13
ilaçların ne amaçla kullandığını bilmek ileride bize çok faydalı olabilir
SU-PERISI Tarih: 01.01.2008 13:31
malesef toplulmumuzda doktora gitmeden ilaç alma alışkanlıgı var.
pirate Tarih: 31.12.2007 16:34
emegıne saglık