Sülfamidler nedir?

Sentetik şekilde üretilen özel kimyasal maddelerdir. Bunlar birçok bakteri ve virüsten ileri gelen hastalıklarla mücadelede kullanılmaktadır. Ayrıca bunlar çok kez antibiyotiklerle münavebeli olarak veya aynı zamanda kullanılmaktadır.

Sülfamidler enfeksiyonlara karşı kullanıldıkları zaman ne kadar tesirli olmaktadır?
Bu ilaçlar bazı enfeksiyonlarda, özellikle idrar yollarında meydana gelen enfeksiyonlarda çok tesirli bir silah olarak kullanılmaktadır. Bu gibi hastalıklarda sülfamidler çok kez antibiyotiklerden bile daha tesirli olabilmektedirler.

Hastalar sülfamidlere karşı bazı hallerde bağışıklık kazanabilirler mi?
Yine burada sülfamidlere karşı hastaların bağışıklık kazanmaları söz konusu değildir. Ancak bazı bakteriler sülfamidlere karşı direnç kazanmaktadırlar. Modern sülfamidler kullanıldığı zamanlarda mahsurlu tepkilere çok az rastlanmaktadır.

Sülfamidleri doktor tavsiyesi olmadan almak zararlı olabilir mi? Evet. Bu ilaçlar çok kuvvetli olup ancak doktor talimatı gereğince alınmalıdır.

Sülfamidler alınırken fazla miktarda sıvı alınması gerekli midir?
Evet. Bu şekilde böbrek ve idrarda kristallerin tortu halinde toplanması önlenecektir. Ancak, son zamanlarda sülfamid üretiminde elde edilen ilerlemelerle bu komplikasyon da en aza indirilmiştir.

Sülfamidler kan üreten yapılara herhangi bir şekilde zararlı olabilir mi?
Bu, günümüzde çok az rastlanan bir olaydır. Ancak, bu ilaçlar uzun süre alınmakta ise rutin bir kan tahlili yapılması yerinde bir hareket olur. Kristallerin ve kan hücrelerin bulunup bulunmadığını tespit etmek için bu gibi hallerde idrar tahlili yapılması da gereklidir.

İnsanlar kendi bildiklerine göre barbitüratlardan alabilirler mi, yoksa bunları doktor talimatına göre mi almaları gerekir? Genel olarak barbitüratlar zararlı ilaçlar sınıfına girdiklerinden kesinlikle kendiliğinden değil ve yalnızca doktor tavsiyesine göre alınmalıdır.

Barbitüratiann uzun süre devamlı olarak alınması emniyetli midir?
Hayır, ancak doktor tavsiye etmişse durum değişik olur.

Barbitüratiann kullanılması alışkanlık haline gelebilir mi?
Evet, hatta bazı kişilerde iptila haline bile gelebilir.

Aylarca devamlı barbitüratlar alındıktan sonra bunlara karşı bağışıklık kazanılır mı? Evet. Bu gibiler barbitüratlardan sonuç alabilmek için devamlı olarak aldıkları dozajları artırmak zorunluluğunda kalmaktadırlar.

Barbitüratiann fazla dozajda alınmasıyla ne gibi sonuçlar meydana gelebilir?
Bu ilaçlardan önemli derecede fazla alınmasının sonucu koma hali ve hatta ölüm olabilir.

Barbitüratlar genellikle hangi durumlar için verilmektedir?
Sinir gerginliği, alınganlık, sara gibi ispazmoz halleri, hareket hastalığı (araba, vapur, uçak tutması), uykusuzluk, fazla tahrik edici hallerde, yüksek kan basıncı hallerinde, vb.

Barbitüratlardan başka yatıştırıcı ilaçlar var mıdır? Evet. Bromidler, kloralhidrat ve çok tesirli oldukları görülen yeni geliştirilmiş olan barbitürat ihtiva etmeyen ilaçlar.

Yukarıda adı geçen ilaçların, barbitüratlara tercih edildiği durumlar var mıdır? Bu, hastaya bakan doktorun tercihlerine ve hastanın ilaçlara cevap vermesine bağlıdır.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 936
favori
like
share
CA-CHALLENGE Tarih: 20.06.2008 21:13
ilaçların ne amaçla kullandığını bilmek ileride bize çok faydalı olabilir
SU-PERISI Tarih: 02.01.2008 09:24
faydalı paylaşımların için teşekkürler.