Müsekkinler nedir?
Bu ilaçlar uyuşukluk getirmeyen ve başka şekilde akli dengede hiç bir etki yapmayan, gerginliği ve kuruntuyu gideren özellikleri olan kimyasal maddelerdir.

Doktora sorulmadan müsekkinlerle kendi kendini tedaviye girişmek emniyetli midir? Kesinlikle değildir. Müsekkinlere gerek duyan kişilerin önce tıbbi kontrole ihtiyaçları vardır. İlaçların kullanılma kararını- hasta değil doktor vermelidir.

Bu ilaçlar doktor reçetesi ile mi yoksa doğrudan doğruya eczanelerden mi alınır? Kanunlara göre doktor reçetesi ile alınması gerekmektedir. Ancak birçok eczaneden bunlar reçetesiz de temin edilebilinmektedir. Bu davranış hatalıdır. Her hastaya aynı müsekkin iyi gelmediğinden ezbere alman ilaç zararlı bile olabilir.

Müsekkinlere karşı alerji veya bağışıklık kazanılır mı? Bu ilaçları alanlarda ciddi alerjik tepkiler ve zehirlenme halleri görülmüştür. Bağışıklık kazanılıp kazanılmadığı henüz tespit edilmemişse de böyle olabileceğine dair bazı vakalar görülmüştür.

Müsekkinler sinirleri yatıştırmakta ne derece başarılıdır? Müsekkinlerin sinirleri yatıştırmada başarı dereceleri değişik ölçülerdedir. Bir kişi bir müsekkine iyi cevap verirken bir başkası ona tesir etmeyebilir. Bazı kişilerse tek bir müsekkin terkibine cevap vermektedirler. Ancak, bu gibi ilaçların en iyi sonucu bile gerginlik ve kuruntuya karşı geçici bir rahatlama getirmesidir.

Aylarca, hatta yıllarca sürekli olarak müsekkin alınması zararlı olur mu?
Bunu takdir etmek için zaman henüz erkendir. Şimdiye kadar elde edilen delillerden görülmüştür ki; bazı insanlarda bu ilaçların devamlı olarak yıllarca alınması zararlı sonuçlar doğurmaktadır. Yapılacak en doğru hareket bu gibi ilaçların doktor kontrolü altında alınmasıdır.

Müsekkinlerden fazla dozajda almak tehlikeli olabilir mi? Evet. Bu ilaçların fazla dozajda alınmasından meydana gelmiş olan birçok zehirlenme olayına rastlanmıştır.

Müsekkinler, uyuşturucular; barbitüratlar veya analjezikler yerine geçebilir mi?
Müsekkinler bunların yerine geçemez. Bununla beraber birçok yerde bunların yerine kullanıldığı görülmektedir.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 503
favori
like
share
CA-CHALLENGE Tarih: 20.06.2008 21:12
ilaçların ne amaçla kullandığını bilmek ileride bize çok faydalı olabilir
SU-PERISI Tarih: 03.01.2008 10:17
paylaşımın için teşekkürler.