Göz tembelliği ancak küçük yaşlarda tespit edilirse tedavi edilebiliyor. Ebeveynlerin bu konuda son derece hassasiyet göstererek, erken yaşlarda çocukların göz muayenesi olmalarını sağlamaları gerekiyor.

Göz tembelliği, bir gözün diğerinden daha az görmesidir. Yapılan araştırmalara göre her 100 kişiden 3'ünde göz tembelliği bulunuyor.

Göz tembelliği ancak küçük yaşlarda tespit edilirse tedavi edilebiliyor. Ebeveynlerin bu konuda son derece hassasiyet göstererek, erken yaşlarda çocukların göz muayenesi olmalarını sağlamaları gerekiyor. Uzmanlara göre, göz tembelliği tüm çocuklarda dört yaşına kadar muayene edilmeli.

Bununla birlikte ailede benzer bir hastalığı bulunan bir kişi varsa çocuk 3 yaşından önce tedaviye sokulmalı. Alman Göz Hastanesi'nden Prof. Dr. Acun Gezer, "Özellikle yedi yaşından sonra tembelliği yenmek zordur. Erken yaşlarda tespit edilmesi, tedavi için çok önemlidir." diyor.

Gezer, şu noktalara dikkat çekiyor: "Çoğu vakada göz tembelliğine yol açan durumlar kalıtsal olabilir. Özellikle ailesinde göz tembelliği olan çocuklar göz doktoru tarafından mutlaka muayene edilmelidir.'' Göz tembelliğinin kapama tedavisi ile giderilmeye çalışıldığını aktaran Gezer, "Burada prensip, iyi gören gözün belli sürelerde kapatılıp çocuğun kullanmadığı tembel gözünü kullanmaya zorlanmasıdır.

Burada ailelere çok büyük görev ve sorumluluk düşmektedir. Bu çalışmadan sıkılan çocuk, ailesi tarafından kontrol altında tutularak, egzersizde süreklilik sağlanmalıdır.'' şeklinde konuştu. Kapama tedavisi ile istenen hızda gelişme sağlanamadığı veya çocuğun yaşça büyük olması gibi dezavantajlar bulunması halinde, etkiyi güçlendirebilecek ek birtakım egzersizler ve simülasyonlara da başvurulabiliyor.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 409
favori
like
share
SU-PERISI Tarih: 03.01.2008 10:20
Anne ve babaların daha dikkatli olması gerekiyor.