Harem-selamlık otopark...
İstanbullulara iki yıldır otopark hizmeti veren İstanbul Otopark İşletmeleri Ticaret A.Ş. (İSPARK) Ümraniye Katlı Otopark'ta 'Kadınlara özel yer' uygulamasını başlattı.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki olan İSPARK 2005 yılında; İstanbul'daki açık, katlı ve yol üstü otoparkları devralıp, tek elden ve sistemli bir biçimde yönetip işletmek amacıyla kurulmuştu. Son günlerde, Ümraniye Atatürk Mahallesi'ndeki katlı otoparka aracını park etmek isteyenler, 8 katlı ve 800 araç kapasiteli otoparkın girişine özürlüler için ayılan bölümün hemen karşısında, duvarlara asılan 'Bayan Sürücüler' tabelasıyla karşılaşıyor. Otopark görevlileri, yaklaşık 24 araç kapasiteli alana, erkek sürücülerin park etmesine müsade etmiyor. Otoparka gelen kadın sürücüler ise hemen bu özel bölüme yönlendiriliyor.

ÜST KATLARA ÇIKAMIYORLAR

İSPARK'tan yetkililer, bu hizmeti 'pozitif ayrımcılık' olarak yorumlayarak, kadın sürücülere ayrıcalık tanındığını savunde ve 'Manevra kabiliyeti zayıf olan kadınlar park etmekte güçlük çektikleri için böyle bir uygulama başlattık' açıklamasını yaptı. Otopark görevlileri de kadın sürücülerin üst katlara çıkmakta zorluk çektiğini, hatta maddi hasarlı kazalara neden olduğunu söyledi. Yetkililer, kadın sürücülerin manevra kabiliyetinin yavaş olması nedeniyle otopark içerisinde trafik oluştuğunu, bu uygulama ile sorunu çözdüklerini ifade etti.

'HAREM - SELAMLIK'A BENZETİLDİ

Otoparkı kullanan bazı kadın sürücüler ise, uygulama için 'Harem - Selamlık' benzetmesini yaptı. Bazı kadın sürücüler de, alanın özürlü sürücüler için ayrılan bölümün hemen karşısında olmasına tepki gösterdi.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 936
favori
like
share
gürkan Tarih: 18.01.2008 21:22
kadınların park etme sorunları olsada böle bi şey olmamalı otoparktaki görevliler orda ne yapıo park edemiyen kadınlara yardım etse böle bi uygulama olmasa..
GS2004 Tarih: 09.01.2008 19:13
vallahi dogru söylüyorsun Usta
LEVIS-501 Tarih: 09.01.2008 16:20
Insanlar her seyi görmek istedikleri gibi yorumluyorlar. Bir yandan AB diye yirtinirlar öte yandan AB nin getirdigi zorunluluklari bile muhalefet araci olarak kullanirlar. mollycan´in aktardigi gibi avrupadaki her katli otoparkta kadinlara özel park yeri mevcuttur ve bu kanuni olarak zorunlu tutulan bir seydir aynen sakatlara taninan ayricalik gibi.

Ne hikmetse bayanlara özel otopark in adi bir sekilde haremlik selamlik otopark oluveriyor. Sanki o parklara basi acik tesettürlü olmayan hanimlar giremiyecek gibi.

Cikarin artik su AT gözlüklerini...
mollycan Tarih: 09.01.2008 15:46
Böyle bir uygulama, yani bayanlara özel park yerleri avrupa otoparklarinda da mevcut.
Bunun sebebi, Issiz ve Karanlik otoparklarda kadinlarin güvenligi daha saglam olsun, üst katlara cikmasi gerekmesin, cikisa yakin olsun diye. Ben bunu epeyce konforlu buluyorum, bence bu bir ayrimsa, hanimlarin leyhinedir. Yani uygulama güzelde, sebebini yanlis aktarmis Otopark görevlileri. Yani bayanlara salak demis adeta. O yüzden de tepki almis bence. Halbuki bayanlarin güvenligi acisindan deseydi böyle olmazdi belki.
Bazi bayanlarinda Özürlü Sürücülerle karsilasmak istemediklerine de anlam veremedim dogrusu....
NaZ Tarih: 04.01.2008 23:38
[quote=casper;2315951]şakamı bu yaaaaa:39:,

nereye gidiyoruz anlamıyorum,saçmalığın önde gideni:18:,bence dikkat çekmek iççin yapılmış birşey,reklam yapacak aklı sıra,

bu arada bayanların yeteneksizliği diye bir şeyi kabul etmiyorum,bayanında iki kolu iki bacağı iki gözü var erkeğinde :80:[/quote]


+ 1
casper Tarih: 04.01.2008 22:53
şakamı bu yaaaaa:39:,

nereye gidiyoruz anlamıyorum,saçmalığın önde gideni:18:,bence dikkat çekmek iççin yapılmış birşey,reklam yapacak aklı sıra,

bu arada bayanların yeteneksizliği diye bir şeyi kabul etmiyorum,bayanında iki kolu iki bacağı iki gözü var erkeğinde :80:
DİDEM Tarih: 04.01.2008 20:26
[QUOTE=death_nova;2315739]erkeklerin acemiliklerni kabul edecek kadar
erdemlimi sandın didem


haklısın death_novaonlar arabayı yerinden kaldıramasalarda süper kullanıyos diye övünürler:72:
EyLüL Tarih: 04.01.2008 20:16
erkeklerin acemiliklerni kabul edecek kadar
erdemlimi sandın didem
DİDEM Tarih: 04.01.2008 20:10
çok iyi araba kullanan bayanlarda var , cesareti olmayan zaten üst katlara çıkmaz:15:
peki acemi beyler gelirse onlaradamı birinci kattan yer vericekler acaba:72: