Doç. Dr. Funda Elmacıoğlu, kilo vermek isteyenlerin medyadaki bilgileri göre değil, uzman gözetiminde planlı yapılacak zayıflama programlarıyla yapılması gerektiğini söyledi.


OMÜ Hemodiyaliz ve Onkoloji Merkezi, halk sağlığı eğitim programı kapsamında zayıflama konulu seminer düzenlendi. Seminere konuşmacı olarak katılan Doç. Dr. Funda Elmacıoğlu, kilo verme konusunda kişinin kendisine güvenmesinin önemli olduğuna dikkat çekti.


Medya haberlerine itibar gösterilmemeli

Yapılan bilimsel çalışmalarda, kişinin kilo vermek için kendisine güven duymasının, zayıflayacağına ve başaracağına inanmasının, sabırlı ve kararlı olmasının öne çıktığını vurgulayan Doç. Dr. Elmacıoğlu, "Medya zayıflama konusunda kişileri etki altına alıyor ve istediği yönde davranışa sevk ediyor. Kilo verme haberlerine itibar gösterilmemeli" dedi.


Haftada bir kg zayıflamak yeterlidir

Yemek yemenin sosyal bir olay olduğunu, 21. yüzyılda daha da sosyal hale geldiği ifade eden Elmacıoğlu, "Önemli olan sağlıklı beslenmedir. Yeme davranışında ve hayat tarzında değişiklik yapmak için kişinin kendisini buna hazır hissetmesi lazım.

Zayıflayacak kişi, kendisini motive etmelidir. Başkası için değil, sağlığı için kilo vereceğine inanmalıdır. Birden zayıflamaya çalışmamalıdır. Çünkü bu durum, tekrar şişmanlığa neden olur. Haftada 1 kg zayıflamak yeterlidir. Kişinin göstereceği kararlılığa ailenin de destek olması gerekir" diye konuştu.


Sürekli açlık hissi varsa kan şekerinizi ölçtürün

Zayıflama döneminde stresten uzak durulmasını, az yiyip çok yağ yakmanın önemine değinen Elmacıoğlu, "3 saat ara ile yemek yenilmeli. Öğün atlanmamalı. Tam tahıl ürünleri tüketilmeli, yenilen yiyeceğin ve yemeğin farkında olunmalı. Sürekli açlık hissi varsa kan şekeri ölçülmeli, bolca su tüketilmeli. Başka kimselere hazırlanmış diyetlere uyulmamalı. Vücut ağırlığına odaklanıp zayıflamaya çalışılmamalıdır" şeklinde konuştu.


Elmacıoğlu, diyet programında yasak olmaması gerektiğini, hareketli olunup, spor yapılmasının şart olduğunu vurguladı.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 437
favori
like
share
SU-PERISI Tarih: 07.01.2008 08:00
en güzeli bir diyetisyen kontrolünde zayıflamak gerekir.teşekkürler sindy.