Ailelerin onaylamadığı evlilikler kısa sürüyor
Evleneceğiniz insanın ailesini ya da kendi ailenizi silip atamazsınız. Ancak onların da görüşünü alarak mutlu ve huzurlu bir evlilik yapabilirsiniz.

Mutlu bir evlilik için evlenecek kişilerin anlaşması kadar ailelerinin onayı da önemli. "Biz anlaştık, ailelerin ne dediği önemli değil!" diyerek evlenen çiftler, hayat şartlarının acımasızlığı ve beklentilerin karşılanmaması yüzünden kısa sürede ayrılıyor.

Ailelerin rızasını almadan veya yok sayarak gerçekleştirilen evliliklerin ömrünün çok kısa olduğu belirtiliyor. Uzmanlar, aile rızası olmadan gerçekleştirilen evliliklerin yarıdan fazlasının ilk bir yıl içinde boşanmayla sonuçlandığını bildiriyor. Erciyes Üniversitesi Psikiyatri Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Yıldız Özkan Dereli, ailelerden biri veya ikisinin evlenme kararına karşı çıkması sonrasında yeni evliler için önü alınamayacak sorunların başladığına dikkat çekti. Aile ve çocukların birbirlerini anlayıp dinlemeye çalışmaları gerektiğinin altını çizen Dereli, aksi takdirde evlilikten kısa bir zaman sonra aile içi şiddet ve geçimsizlikle boşanmaların yaşandığını söyledi.

Evlilikte doğru eş seçiminin çok önemli olduğunu dile getiren Dereli, "Bireyler yalnız yaşamaya göre değil, topluluk içinde diğer insanlarla birlikte yaşamaya uygun şekilde programlanmıştır. İnsanların kendi cinsleriyle kurdukları ilişkilerin yanında karşı cinsle ilişki kurmaya da ihtiyacı vardır. Beraberliklerin daha kabul görmesi için, din ve toplum tarafından onaylanan bir hale gelmesi için evlilikte bazı kurallara uyulması gerekir." dedi.

Kişinin ne aradığını bilmeden, neyin kendisi için önemli olduğunu düşünmeden eş seçimine karar vermesinin durumu şansa bırakmak anlamına geleceğini anlatan Dr. Dereli, kişilerin kendini çok iyi tanıması ve evleneceği kişide aradığı özellikleri belirlemesi gerektiğini kaydetti. Mutlu ve uzun ömürlü bir evlilik için kişi kendine öncelikle şu soruları sorup cevaplarını alabilmeli:

"Ben kimim? Nasıl bir hayat istiyorum? Hayatımda neler yapmak istiyorum? Güçlü ve zayıf yönlerim neler? Hayatta benim için önceliği olan şeyler nelerdir? Neler beni mutlu ediyor? Nelerden hoşlanıyorum? İnsanlarda aradığım özellikler neler? Bunlar benim için neden önem taşıyor? Hangi tür özellikleri olan insanlarla daha iyi anlaşıyorum? Hangi tür özellikleri olan insanlarla anlaşamıyorum veya tahammül edemiyorum?"

Kişinin evlenmeyi düşündüğü kişiye ilişkin duygu ve düşüncelerini birlikte ve ayrı iken değerlendirmesinde de çok büyük fayda var. Evlenilecek kişinin fiziksel özelliklerini nasıl bulduğu, beğenip beğenmediği önemli. Özellikle bu durum erkekler tarafından vazgeçilmez bir öncelik olarak algılanıyor. Benzer veya yakın eğitim düzeyine sahip olmak ve karşılıklı sosyo-ekonomik düzey de anlaşma ve uyum için önemli. İnsanlar yıllarca içinde yaşadıkları, kişiliklerinin temel taşlarını oluşturan ailelerinden kazandıkları izleri, evlilik yaşantılarında da devam ettirmek isterler. Bu nedenle benzer ailelere sahip eşler daha kolay anlaşabiliyor. Evlenecek kişilerin dinî inancı ve siyasi görüşlerindeki farklılık özellikle karşı görüşlere karşı hoşgörüsüz katı bir tutum da varsa sorun yaşama ihtimali oldukça yükseliyor.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1139
favori
like
share
eskitoprak Tarih: 09.01.2008 08:58
bak halen guluyor ya:15::3:
casper Tarih: 08.01.2008 17:09
[QUOTE=eskitoprak;2322248]yok valla yazacak baska bir sey bulamadim


eskitoprak Tarih: 08.01.2008 15:53
yok valla yazacak baska bir sey bulamadim
casper Tarih: 08.01.2008 13:40
[QUOTE=eskitoprak;2321621]geyige cevirmissiniz konuyu :72::72:

:253


işine gelmedi demi:200:

tamam sustuk:73::237:
eskitoprak Tarih: 08.01.2008 10:38
ok ablam t$k
SU-PERISI Tarih: 08.01.2008 10:02
saglıktan ziyade bu bölüme daha uygun oldugu için kaydırıldı.
eskitoprak Tarih: 08.01.2008 08:07
geyige cevirmissiniz konuyu :72::72:

:253
hakan2230 Tarih: 08.01.2008 00:22
aiLeLeR oNaY VeRMeYiNCe eŞLeR aRaSıNDa ßiRßiRLeRiNiN aiLeLeRi HaKKıNDa SeRT KoNuŞMaLaR oLuYoR ßu YüZDeN DaHa ÇaßuK aYRıLıYoRLaR
DİDEM Tarih: 07.01.2008 23:19
[QUOTE=casper;2321465]falla gebertcek :72:ama olsun biz uyaralımda insanlık bizde kalsın:85:


uyarıcam derken dayak yiycen ,senin yanında bende yanıcam