2006’da Almanya’da yapılan Dünya Kupası’na katılamayan Türk Milli Takımı yaklaşık 250 milyon dolarlık bir kazançtan mahrum kalmıştı. Bu kez bunu ıskalamadık ve 2008 Haziran’ında Avusturya ve İsviçre’de yapılacak Euro 2008’e katılma başarısı gösterdik. Bu sportif performansın mali karşılığı hem Türk ekonomisine hem de Türk futboluna olumlu yansıyacak gibi görünüyor.
Türk milli takımı Euro 2008’e katılmakla sadece para kazanmayacak, FIFA sıralamasında da üzerinde bulunan Meksika, Romanya, iskoçya hatta İngiltere’yi alacağı puanlarla yakalayıp geçebilecek… Sıralamadaki ilk 10’a doğru hareketlenme şüphesiz ki, Türk Milli Takımı’na önmümüzdeki yıllarda yapılacak uluslararası organizasyonlarda rekabet üstünlüğü de sağlayabilecek.
Euro 2008 Avusturya ve isviçre ortak yapımı olarak karşımıza çıkıyor. Bu turnuvanın bütçesi daha şimdiden 8.5 milyar avro’ya çıkmış durumda. Avrupa Birliği fonları, FIFA ve UEFA bu iki ülkede düzenlenecek turnuvaya ciddi bütçe ayırmış durumdalar.
Bu turnuva diğerleriyle kıyaslandığında gerçekten de Endüstriyel Futbolun şimdiye kadar yapılmış organizasyonlarından daha ileride bir teknoloji ile izleyenlerin karşısına çıkacak. Bu nedenle turnuvaya katılan tüm takımlar bu organizasyondan ne kadar para kazanabileceklerini hesaplamakla meşguller… Kimileri de bu turnuvaya katılamamakla ne kadar kaybettiklerini hesaplamakla… BBC’nin bir haberine göre Euro 2008’e katılamayan ingiliz futbolu yaklaşık 3,5 milyar dolardan oldu…

UEFA kazanan takımları paraya boğacak!
Haziran ayında Avusturya ve İsviçre’de başlayacak olan 2008 Eurocup perdelerini 7 Haziran 2008 günü İsviçre- Çek Cumhuriyeti maçıyla açacak ve yine 29 Haziran’da oynanacak finalle kapanacak… Bu turnuva nedeniyle futbol digital platformlar aracılığıyla yaklaşık bir ay boyunca milyarlarca insanın ilgi odağı haline olmaya devam edecek. 29 Haziran gecesi yapılacak final karşılaşmasıyla 16 takımdan hangisinin kupayı kaldırılacağı belli olacak.
Biz bu turnuvada A Grubunda İsviçre, Çek Cumhuriyeti ve Portekiz ile mücadele edeceğiz.
Euro 2008’e ev sahipliği yapacak Avusturya ve İsviçre ‘da hazırlıklar hızla devam ederken, beklentiler organizasyondan dışsal etkileriyle birlikte bu iki ülkenin yaklaşık 2,5 ile 3 milyar Euro arasında bir gelir sağlayacağı yönünde.
Bu turnuvanın sonunda bir ülkenin milli takımı, 4 yıl boyunca taşıyacağı ”Avrupa Şampiyonu” ünvanını alacak. Diğer takımlar ise kaybetmenin üzüntüsünü yaşayacak. Futbolda kazanmak kadar kaybetmekte güçlü bir olasılık doğal olarak fakat organizasyon bu kadar büyük olunca kayıplarda bir müsabakada yenilmekle sınırlı kalmıyor.
Çünkü gruplara kalmakla parasal ödül almaya hak kazanan Milli takımlar, şampiyonluğa kadar giden süreçte sadece sportif performans nedeniyle 23 milyon avro parasal ödül alabilecekler. UEFA 2000 ylındaki organizasyonda 72,5 milyon avro (120 milyon İsviçre Frangı), 2004’te düzenlenen şampiyona için de 129 milyon avro dağıtmıştı. 2008’te dağıtılacak ödül ise %42 artırılarak 184 milyon avro olarak açıklandı.
UEFA’dan yapılan açıklamaya göre 13. Avrupa Futbol Şampiyonası’nda toplam 184 milyon avro, elde edilecek başarılara göre 16 takım arasında dağıtılacak…
Turnuvaya katılan her takım katılım payı olarak 7.5 Milyon avro (bu rakam Euro 2004′te 4.5 Milyon avro’ydu) alacak. Grup maçlarında alınacak her galibiyete 1 Milyon (Euro 2004’te bu tutar 625.000 avro idi), beraberliğe de 500.000 (2004’te 300.000 avro’ydu) Euro ödül verilecek…
Çeyrek finale kalan takımlar ekstra olarak 2 Milyon, yarı finale kalan takımlar da 3 Milyon avro alacak. 29 Haziran’da Ernst-Happel Stadı’nda oynanacak final karşılaşmasında kupayı kaldıran takım 7.5 Milyon avro, kaybeden ise 4.5 Milyon avro alarak turnuvayı tamamlamış olacak. Buna göre tüm maçlarını kazanarak finale kalan bir takım, finali de kazandığında 23 Milyon avro’yu kasasına koymuş olacak.
2004 Haziran’ında başlayan ve Yunanistan milli takımının şampiyonluğu ile sonuçlanan geçmiş şampiyonada, turnuvayı kazanan Yunanistan 16,8 milyon avro (27 milyon İsviçre Frangı) parasal ödül kazanmıştı.

Euro 2004’te kim ne kadar kazanmıştı?
2004 Avrupa Futbol şampiyonası’na Yunanistan, Portekiz, Çek Cumhuriyet, Hollanda, İngiltere, Fransa, İsveç, Danimarka, İtalya, İspanya, Rusya, Almanya, Hırvatistan, Letonya, İsviçre ve Bulgaristan katılmıştı.
Finallere katılma hakkını kazanan takımlara, katılım ücretinin dışında sportif performansa dayalı olarak dağıtılan toplam parasal ödül aşağıdaki tabloda dikkatlerinize sunulmaktadır.
2004 Haziran’ında başlayan ve Yunanistan milli takımının şampiyonluğu ile sonuçlanan şampiyonada UEFA, toplam 203 milyon İsviçre Frangı dağıttı. Bu tutarın TL karşılığı ise 240 trilyona ulaşıyor. Bu tutar, Euro 2000’ta 120 milyon İsviçre Frangı’na (129 milyon vro) ulaşmıştı. Euro 2004’te şampiyon Yunanistan takımının aldığı ödül ise tamı tamına 27 milyon İsviçre Frangı idi.
Şampiyon Yunanistan’ı, 23 milyon İsviçre Frangı ile final oynayan diğer takım Portekiz izlemişti.
2004 Avrupa Futbol Şampiyonası’na katılan takımların kazandıkları toplam para ödülleri aşağıdaki tabloda gösterilmektedir.Tablo, takımların turnuva boyunca oynamış oldukları maç sayısı(O), aldıkları galibiyet(G) ve beraberlikler(B) göz önünde tutularak hesaplanmıştır. (Maglubiyet-SFR: İsviçre Frangı)Yukarıdaki tablodan da görülebileceği üzere, Euro 2004’te, Yunanistan ve Portekiz takımları, sportif başarıları sonucunda en fazla ödül kazanan takımlar olmuştu. Bu iki takımdan Yunanistan 27 milyon SFR; Portekiz ise 23 Milyon SFR ile toplam 50 milyon SFR ödül kazanmışlardı. Bu iki ülkenin Euro 2004’ün futbol pastasından aldıkları pay, toplam parasal ödülün %24.63’ne ulaşmıştı. Toplam 203 milyon avro’luk ödülün %24,63’ünü bu iki takım paylaşırken; diğer 14 takım ise parasal ödüllerin geriye kalan kısmını paylaşmışlardı.Turnuva yaklaşık 3 milyar avro gelir yaratacak!
Avusturya ve İsviçre’nin ortaklaşa düzenleyeceği bu organizasyonun yaklaşık 2,5-3 milyar avro gibi bir gelir yaratacağı tahmin ediliyor. İsviçre ve Avusturya’nın dörder kentinde oynanacak maçlar için hazırlıklar neredeyse bitirilmek üzere. Her iki ülke statların bakımı, güvenlik harcamaları, takımların konaklama tesisleri, otoyollar, altyapı ve maçların naklen yayınlarının High definition (yüksek çözünürlük) yayına uyumlu hale getirilebilmesi için teknolojik alt yapının hzır hale getirilmesi gibi maçların güvenlik içinde oynanmasından, televizyonun başında izleyecek seyircilere varıncaya kadar birçok detayın hatasız tamamlanabilmesi için yapılan bütçe2nin 8,5 milyar avroyu bulacağı tahmin ediliyor.Bu turnuva nedeniyle İsviçre ve Avusturya’ya yaklaşık 2 milyon turistin gelmesi bekleniyor. Ulaşımın kolay olması nedeniyle karayolu ve demiryolu ile de ulaşımda ciddi yoğunluk yaşanması beklenmekte.
2006 Dünya Kupası’nda ve Euro 2004’te FIFA ve UEFA ciddi maç günü geliri elde etmişti. Bu turnuvadan da yine başta maç biletleri olmak üzere, hatırı sayılır bir maç günü geliri bekleniyor. Maç biletleri şimdiden satışa çıkmış vaziyette. Bilet fiyatları aşağıdaki tabloda dikkatlerinize sunulmaktadır.Avrupa futbolu iktisadi olarak da büyüyor
Milyar dolarlara ulaşan küresel gelirleriyle dev bir endüstri haline gelen futbolun finansal ve iktisadi gücünü Euro 2008 ile bir kez daha görme fırsatı bulacağız. Sadece bu turnuvayı düzenleyen ülkelere değil, aynı zamanda bu turnuvaya katılan 16 ülkeye de futbol ekonomik anlamda ciddi bir gelir katkısı sağlayacak, ekonomik katma değer üretecek.
Turnuvaya katılan 16 ülkenin toplam gayrisafi milli hâsılaları 11 Trilyon 971 milyar dolar civarında. 43 Trilyon dolara ulaşan Dünya GSMH’sının yüzde 27,6’sını oluşturan bu büyüklük, iktisadi anlamda olduğu gibi sportif anlamda da Kara Avrupası’nın gücünü ortaya koyuyor. (İngiltere’yi de eklediğimizde bu oran %32’ye yükselmektedir.) Euro 2004’e katılan ülkelerin GSMH’ları toplamı ise 9,5 Trilyon dolar düzeyindeydi ve bu turnuvaya katılamayan İngiltere’yi de dikkate aldığımızda gerçekte 2004’ten bu yana Avrupa ekonomisinin de yüzde elliye yakın büyüdüğünü görüyoruz.
Yine 2004 yılında Avrupa futbol gelirleri toplamı Deloitte’un raporlarına göre 12,5 milyar dolar iken aynı kurumun 2006 yılsonu raporlarına göre Avrupa futbolunun yarattığı gelir yüzde kırk artarak 17,5 milyar dolara ulaşmış durumda.

Türkiye’nin kazanacakları
Milli takımımızın sportif performansının ne olacağını bilemiyoruz ama günümüzün ‘’show-business”i olan futbol, Türk Futbol ekonomisine olumlu katkı sağlayacak gibi görünüyor.
Takımımızın göstereceği sportif performans aynı zamanda UEFA tarafından mali performansa da dönüştürülecek.
Takımımızın daha turnuvaya katılımıyla kasasına giren ve sportif performansla gelecek olan paraları bir kenera bıraksak bile, bu organizasyon bize aşağıdaki konularda önemli faydalar sağlayacaktır.
Milli Takımın sponsorluk gelirlerinde 15 milyon dolara ulaşan bir gelire ulaşması bekleniyor.
Futbol birçok sektörü etkiyen ve dışsal etkileri güçlü, aynı zamanda sinerjik bir endüstri kolu… Bu bağlamda 2002 Dünya Kupası’na katılan milli takımımızın forması, bayrakları ve diğer logolu ürünlerin satımından tekstil sektörüne yaklaşık 50 milyon dolar gibi kısa süreli bir katkı sağlamıştı. Bu turnuvada bu tutarın 75 milyon dolar civarında gerçekleşeceğini bekliyoruz.
Aynı zamanda milli takımımız ve turnuvaya yönelik hediyelik eşya ile turnuvanın PC’ye uyarlanmış oyun CD’leri, DVD’leri ile Play Station gibi hediyelik eşya ve eğlence sektörüne de bu nedenlerle yaklaşık 25 milyon dolar gibi bir paranın gireceğini beklemekteyiz.
2002’de patlayan tv ve uydu satışları elektronik ve iletişim sektörüne yaklaşık 75 milyon dolarlık bir katkı sağlamıştı. Bu kez yine teknolojideki gelişmeler de gözönüne alındığında minumum 100 milyon dolar civarında plazma tv ve uydu paketi satışından sektöre bir para girmesi beklenmektedir.
2002′de 10 milyon dolara turnuvanın yayın hakkını alan TRT, 15 milyon dolar reklam geliri sağladığını açıklamıştı. Bu kez turnuvanın resmi yayın hakkı ATV ve Digitürk’te televizyonunda. Bu turnuvada takımımızın göstereceği sportif performansa göre 2002 Dünya Kupası’ndaki gelirlere ulaşma olanağı yüksek görülüyor.
2002 Dünya Kupası’nın yapıldığı Güney Kore ve Japonya”yı ülkemizden 2 bin kişi ziyaret etmişti. Avusturya ve İsviçre’nin yakınlığı dikkate alındığında bu sayının 20 bine ulaşması tahmin ediliyor. Turizmdeki bu hareketliliğin başta turizm acentaları olmak üzere, seyahat turlarına 15 ile 20 milyon dolar arasında bir gelir yaratma olanağı sağlayacak.
2006 dünya kupasını ise yaklaşık 3,5 milyar kişi izlemişti. Kültür ve Turizm Bakanlığı”nın 2004 yılında Türkiye”nin tanıtımı için ayırdığı 35 milyon dolarlık bütçe baz alındığında, 2008’de en az 50 milyon dolarlık bir tanıtım olanağına da ulaşmış olacağız.
Yine özellikle 2006 Dünya Kupası’nda gollerin cep telefonlarından izlenmesi olanağı yaratılmış; bu türden telefon üretimi ve satışı dolayısıyla ciddi bir canlılık yaşanmıştı. Bu iş organize eden GSM şebekeleri ve Türk telekom bu işten ciddi paralar kazanmıştı. Bu bağlamda mobil cep telefonları satışları ile, görüntü ve ses iletişimi nedeniyle iletişim sektöründe de minumum 50 milyon dolarlı bir ticaret hacminin oluşacağını tahmin etmekteyiz.
Yukarıdaki verilerden hareket ettiğimizde; Milli takımımızın Euro 2008’e gidiyor olması nedeniyle futbolun ekonomimize 350 ile 375 milyon dolar civarında bir gelir katkısı sağlayacak. 360 milyar dolarlık GSMH’sı olan Türk ekonomisine, bu turnuvanın makro bazda etkisi ise belki sembolik anlamda binde bir düzeyinde olacaktır.
Bu futbol turnuvasının dünya ekonomisine katkısı ise binde yarım civarında gerçekleşecek.
Bizim açımızdan bakıldığında bu turnuva bize iktisadi anlamda aşağıdaki kalemlerde katkı sağlarken; sportif anlamda ise alacağımız sonuçlara göre bundan sonraki organizasyonlara katılım ve rakip eşleşmelerinde rekabet üstünlüğü sağlayabilecek.

Sayısal anlamda rakamların Türkiye için yansıması
• En az 100 bin adet tv satışından 100 milyon dolar,
• Forma ve bayrak gibi tekstil ürünlerinden 75 milyon dolar,
• Yayıncı kuruluşun 15 milyon dolarlık reklam geliri,
• En az 50 milyon dolarlık tanıtım fırsatı,
• Yerli ve yabancı turistlerden 20 milyon dolar,
• Milli Takım”ın 10 milyon ile 35 milyon dolar arasında turnuva geliri,
• Milli Takım”ın 15 milyon dolarlık sponsor geliri,
• İletişim ve mobil telefon sektöründen 50 milyon dolar,
• Hediyelik eşya ve PC oyunları satışından 25 milyon dolar,
• Yaklaşık kazanç 350 ile 375 milyon dolar arasında olacak.
(Sözkonusu rakamlar 2002 ve 2006 Dünya Kupası verilerine göre hazırlandı.)

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 525
favori
like
share
MaktüL Tarih: 12.01.2008 05:03
Zengin olacaz
eskitoprak Tarih: 11.01.2008 08:04
bu para ne doyuyur nede ac birakir
35BuRaK35 Tarih: 10.01.2008 21:40
masallah iyi paramis
eskitoprak Tarih: 10.01.2008 15:40
cok para be
ZeuS Tarih: 10.01.2008 14:29
catır catır yiyecekLer parayı
eskitoprak Tarih: 10.01.2008 12:30
bereket versin
By_ergen Tarih: 07.01.2008 21:28
Anlatım İçin Tesşekkurler